Zalewowy (?) Latoszek

Wydarzenia

Zalewowy (?) Latoszek

16.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Sporych ograniczeń w zabudowie mogą spodziewać się mieszkańcy Latoszka. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej uznał, że 3/4 osiedla nie jest już terenem potencjalnego zagrożenia, a terenem zalewowym. O tym, co to oznacza, przekonali się już mieszkańcy kilku miejscowości w gminie.
Dotychczas Latoszek był terenem potencjalnego zagrożenia, co nie ograniczało planów budowlanych właścicieli położonych tam nieruchomości. RZGW zmieniło jednak stanowisko i twierdzi, że z powodu niedokończenia wału przeciwpowodziowego,3/4 miejscowości znajduje się na terenie zalewowym, podobnie jak spora część sąsiedniego Rybienka Leśnego. W przypadku każdej inwestycji mieszkańcy będą musieli wnioskować do RZGW o zwolnienie z zakazu zabudowy.
Przepisy prawa wodnego wiążą samorządowi ręce, co pokazał przykład Rybienka Leśnego. Przyjmując plan zagospodarowania, gmina wskazała możliwość zabudowy pod warunkami wypracowanymi wspólnie z RZGW. Uchwałę zaskarżył jednak wojewoda, a jego stanowisko utrzymały w mocy najpierw Wojewódzki, a później Naczelny Sąd Administracyjny. – My tylko wskazaliśmy, że tam zabudowa istnieje i chcemy dać mieszkańcom możliwość realizowania ich praw, rozbudowy, modernizacji czy choćby odbudowy po pożarze, jeśli dojdzie do takiej sytuacji – wyjaśnia naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Iwona Kozon. – Obecnie wydajemy warunki zabudowy, ale bez zwolnienia z zakazu przez RZGW, nie mają one racji bytu. I tak samo będzie w przypadku Latoszka.
Latoszek i Rybienko Leśne to nie jedyne miejscowości w gminie, gdzie na mapach wkreślono tereny zalewowe, przez co możliwości zabudowy są mocno ograniczone. To także: Kamieńczyk, Gulczewo, Ślubów, Deskurów i Drogoszewo.
Nowe studium
Teren zalewowy na Latoszku znajdzie swoje odzwierciedlenie w nowym, obejmującym całą gminę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale póki co obowiązywać będzie stary plan zagospodarowania dla Latoszka, na podstawie którego wydawane są pozwolenia na budowę.
Projekt studium po raz drugi wyłożony został do wglądu. Można się z nim zapoznawać do 15 lipca w urzędzie miejskim (w pokoju 131) w godz. 10 – 14. Dyskusja publiczna nad projektem i zaproponowanymi w nim zmianami odbędzie 14 lipca o godz. 10 w sali konferencyjnej urzędu miejskiego. Uwagi przyjmowane będą do 8 sierpnia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość