Żadna apteka nie będzie dyżurowała w nocy

Wydarzenia

Żadna apteka nie będzie dyżurowała w nocy

31.12.2018
autor: Elżbieta Borzymek, Sylwia Bardyszewska
Od 1 stycznia żadna apteka w Wyszkowie nie będzie pełnić nocnego dyżuru.
Choć w powiecie wyszkowskim mamy 22 apteki (14 właścicieli), od kilku lat nocne dyżury pełni tylko jedna, przy ul. Sowińskiego. - Ciągnęłam to tyle lat, ale już nie daję rady ani kadrowo, ani fizycznie. Wbrew pozorom nocne dyżury nie są dochodowe. Trzeba zatrudniać na nie magistra farmacji, co wiąże się z większymi kosztami – mówi właścicielka. – Zadeklarowałam, że wszystkie cztery moje apteki mogą te nocne dyżury pełnić. Nie zgodziły się na udział w dyżurach cztery apteki, inne nie chcą za nie pracować.
Rada powiatu powinna określić harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych w danym roku. Okręgowa Rada Aptekarska wniosła zastrzeżenia do projektu, ponieważ wycofała się jedyna apteka pełniąca nocne dyżury. Powiat na rozmowy zaprosił właścicieli wszystkich aptek. Przygotował harmonogram, z którego wynika, że każda apteka pełniłaby dyżur średnio dwa razy w miesiącu. Czworo właścicieli (dwóch rodzimych wyszkowskich aptek i dwóch sieciówek) zgody jednak nie wyraziło. Pozostali stwierdzili, że w takim razie również rezygnują, bo albo obowiązek biorą na siebie wszyscy, albo nikt.
Efekt jest taki, że od 1 stycznia w nocy leków w powiecie wyszkowskim nie kupimy. To spory problem zwłaszcza dla seniorów i rodziców małych dzieci.
- Nie mamy instrumentów, nie możemy nikogo zmusić. Możemy tylko odwoływać się do wyższych celów i prosić - mówi wicestarosta Leszek Marszał. Wciąż prowadzi rozmowy z aptekami, które nie chcą pełnić nocnych dyżurów. Jest jeszcze szansa, że apteki będą dyżurowały, ale nie we wszystkie noce w miesiącu.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ukazała się książka „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”

Ukazała się książka „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”

Właśnie ukazała się książka naszej redakcyjnej koleżanki Elżbiety Szczuki „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”. To pierwsza pełna biografia Jerzego Różyckiego, zaliczanego w poczet najwybitniejszych światowych kryptologów, jednego z trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
zobacz więcej
Eksploracja świata: odkrywając cuda ożywionej i nieożywionej natury

Eksploracja świata: odkrywając cuda ożywionej i nieożywionej natury

Przyroda jest niezwykle różnorodna i fascynująca. Składa się zarówno z ożywionych, jak i nieożywionych elementów, które współistnieją w harmonii tworząc piękno i złożoność życia na Ziemi. Odkrywanie cudów ożywionej i nieożywionej natury jest fascynującą przygodą, która pozwala nam zanurzyć się w tajemnicach świata.
zobacz więcej
Finanse publiczne – co warto o nich wiedzieć?

Finanse publiczne – co warto o nich wiedzieć?

Wiedza na temat finansów publicznych jest kluczowa dla zrozumienia sposobu działania polskiej gospodarki. Pochodzenie środków finasowych zasilających budżet państa czy też zjawisko inflacji to elementy, których świadomość jest istotna i zarazem niewystarczająca do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też w niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym zaganieniom związanym z finansami publicznymi i przybliżymy ich prawne uzasadnienie.
zobacz więcej
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przechodzi na emeryturę (FOTO)

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przechodzi na emeryturę (FOTO)

Śmiało mogę powiedzieć, że jestem szczęściarą - tymi słowami swoją 24-letnią pracę podsumowała odchodząca na emeryturę dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krystyna Kurowska.
zobacz więcej