Miasto Wyszków nie ma wielu zabytków. Pamiętamy o obelisku Wazów, kościele św. Idziego, pałacu Skarżyńskich. Ale są też mniejsze obiekty, np. przydrożna kapliczka świętego Jana Nepomucena pochodząca z drugiej połowy XVIII w., wpisana do rejestru zabytków w 2007 r. Na ostatniej fali zainteresowania zabytkowymi obiektami warto o niej przypomnieć, bo jest w coraz gorszym stanie i wymaga remontu.
Kapliczka św. Jana Nepomucena od 60 lat stoi u zbiegu ulic Białostockiej i Spokojnej, ale wcześniej stała w pobliżu skrzyżowania ulic Świętojańskiej i Prostej.
Wyszkowski św. Jan przez długie lata strzegł studni i znajdującego się przy niej skrzyżowania dróg prowadzących z Łomży do Pułtuska i z Wyszkowa do Różana. Na lewo od tej ostatniej znajdowała się targowica, miejsce dawnych targów i jarmarków. Naprzeciwko targowicy, tuż za kapliczką, rozciągała się łąka, będąca przed wojną, jak wspominają starsi, jednym z ulubionych miejsc odpoczynku wyszkowian. Studnia - żuraw przetrwała do XIX w. W miejscu, gdzie się znajdowała, jeszcze do połowy lat 60. XX w. istniała sadzawka, którą zasypano, aby przygotować miejsce pod budowę sklepów - napisał Tomasz Stokarski w „Zeszytach Wyszkowskich”, Zeszyt III.
Wyszkowska kapliczka ma kształt trójkątnego graniastosłupa – według regionalisty Jana Romana miało to symbolizować trzy rozbiory Polski.
W 1961 r. władze zdecydowały o przeniesieniu kapliczki z uczęszczanego traktu – pretekstem była budowa kanalizacji do fabryki mebli. Kapliczka stanęła za ogrodzeniem cmentarza parafialnego.
Obecnie zabytek pilnie wymaga remontu. Do wymiany jest dachówka, należy skuć tynki i zrobić je od nowa (najlepiej tradycyjną metodą), wypadałoby jeszcze zrobić izolację pionową. Powinno się też zrobić nową drewnianą witrynę. Koszty tych prac szacuje się na kilkanaście tysięcy złotych - ocenia inż. Eugeniusz Sarnacki.
W Wyszkowie jest sporo firm budowlanych, może by pomogły w jej renowacji?
W Wyszkowie jest sporo firm budowlanych, może by pomogły w jej renowacji?
Kim był św. Jan Nepomucen? Ten katolicki duchowny i święty męczennik urodził się w marcu 1350 r. w Czechach, w miejscowości Pomuk (od 1384 r. Nepomuk). Ok. 1380 r. przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Hradczanach. Studiował prawo kanoniczne. W 1389 r. został wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego Jana z Jenštejnu. Konflikt między arcybiskupem i królem Czech Wacławem IV spowodował, że reprezentujący metropolitę Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy. W 1393 r. został uwięziony. Był torturowany na różne sposoby, na koniec ciało z przyczepionymi do szyi kamieniami zrzucono z mostu Karola do rzeki Wełtawy.
Jan Nepomucen został kanonizowany 19 marca 1729 r. przez papieża Benedykta XIII. Kult świętego szybko rozprzestrzenił się w Europie. Jest patronem jezuitów, Pragi, księży, szczerej spowiedzi, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów, tonących. Imieniny Jana Nepomucena świętujemy 21 maja.