Zabrali seniorce kilkadziesiąt tysięcy złotych

Wydarzenia

Zabrali seniorce kilkadziesiąt tysięcy złotych

23.02.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Aż 40 tys. zł straciła 81-letnia wyszkowianka, która uwierzyła mężczyźnie podającego się za jej prawnuka. 
 
Wyszkowscy policjanci niezmiennie odnotowują próby oszustw na starszych osobach. Mimo licznych apeli o ostrożność, niektóre z prób, niestety, są skuteczne i kończą się odebraniem poszkodowanemu oszczędności życia.
Do oszustwa na 81-letniej wyszkowiance doszło w poniedziałek 22 lutego. Rzekomy prawnuk poinformował seniorkę o poważnym wypadku drogowym, którego sprawcą miał być jego ojciec, czyli wnuk wyszkowianki. Z relacji wynikało, że kobieta musi przekazać 80 tys. zł w formie kaucji, aby uchronić członka rodziny przed więzieniem. W trakcie połączenia telefonicznego do rozmowy włączyła się nawet fałszywa policjantka. Wyraziła chęć pomocy wnukowi seniorki i zapewnienie mu pomocy prawnej. Po pieniądze, jeszcze w trakcie rozmowy telefonicznej, zgłosił się adwokat. Seniorka przekazała mężczyźnie wszystkie swoje oraz męża oszczędności w kwocie 40 tys. zł. Kiedy poinformowała o tym rozmówców, połączenie zostało przerwane. Kobieta uświadomiła sobie, że razem z mężem padli ofiarą oszustów i powiadomili policję.
Do podobnej sytuacji doszło w ostatnich dniach w Ostrołęce i Wrocławiu. Do 79-letniej wrocławianki zadzwonił oszust podający się za policjanta. Mężczyzna powiadomił ją, że jej córka jest w areszcie, ponieważ potrąciła kobietę. By pomóc córce, seniorka przekazała 15 tys. zł. 
 
Policjanci radzą, aby: 
  • krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej lub wsparcia 
  • każdorazowo konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy 
  • potwierdzać lub zaprzeczyć sytuacji, którą ktoś opisuje nam przez telefon 
  • nie otwierać drzwi osobom nieznanym, tym bardziej jeśli przebywamy w mieszkaniu lub domu samotnie 
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności 
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego każdy ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby, czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie skontaktować się z daną instytucją w celu potwierdzenia, czy dana osoba faktycznie pełni w niej służbę
W razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości policjantki i policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz jednostek podległych proszą o kontakt. Każda informacja będzie od razu sprawdzana przez funkcjonariuszy.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość