Z uśmiechem na twarzach, dostojnym krokiem wkroczyli w dorosłość (FOTO)

Wydarzenia

Z uśmiechem na twarzach, dostojnym krokiem wkroczyli w dorosłość (FOTO)

22.01.2022
autor: EB, fot. mjk
Na swoją studniówkę czekają wszyscy maturzyści. Ubiegłoroczni tego marzenia nie mogli spełnić, na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Tegoroczna studniówka w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” była wyjątkowa – odbyła się po rocznej przerwie, a studniówkowego poloneza poprowadziła po raz pierwszy dyrektor Monika Kluczek. 
 

Gospodarzami wieczoru, w Domu Weselnym „Sylwia” w Białymbłocie, w sobotę 22 stycznia,  byli tegoroczni maturzyści Daria Pękul i Bartosz Durka.
– Spotkaliśmy się dzisiaj wieczorem, by uczcić fakt zbliżającej się matury. Przed nami – uczniami wielka próba. Już tylko symboliczne 100 dni dzieli nas od egzaminów maturalnych – przypomnieli. – Dzisiaj jest ten jedyny dzień, kiedy możemy o tym nie myśleć i poświęcić się zabawie.
Tradycyjnie studniówka rozpoczyna się polonezem, od lat  uczniowie tańczą go do melodii skomponowanej przez Wojciecha Kilara  do filmu  „Pan Tadeusz”. Na 80 urodziny kompozytora Zbigniew Jabłoński napisał do niej słowa, które zacytował prowadzący:
Ruszaj w  tan, polski Stan
Niechaj tańczą Poloneza wszyscy ludzie
Radość snów i serca żar…
 
– Poloneza czas zacząć – tradycyjnymi słowami do tańca zaprosiła dyr. Monika Kluczek, która pierwszą turę poloneza poprowadziła wraz z naczelnik wydziału edukacji starostwa Agnieszką Deptułą. W tej turze zatańczyły klasy 4 TL, 4 TS, 4 TE.
Drugą turę,  w której tańczyły klasy 3 LBP, 4 TPS, 4 TI, poprowadziły wicedyrektorki Małgorzata Szewczyk i Justyna Radau. Taniec, który podziwiali i oklaskiwali ze szczególnym wzruszeniem rodzice,  z uczniami przygotowali nauczyciele Marzena Terlikowska i Michał Urbaniak.
– Etap szkolny jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych okresów życia i właśnie takim powinien pozostać w naszych sercach: pierwsze sukcesy, dojrzałe decyzje , pierwsze miłości i wreszcie dojrzały egzamin – zauważyła Daria Pękul. Klimat tych czasów, ale jako wspomnienie, odtworzył Łukasz Twardowski słowami przeboju The Beatles „Yesterday”.

Jesteśmy wdzięczni

Potem przyszedł czas na podziękowania. Będące ich wyrazem przepiękne bukiety kwiatów otrzymali: dyrekcja szkoły, pani naczelnik wydziału edukacji starostwa Agnieszka Deptuła, ks. dziekan Zdzisław Golan, przedstawiciel WKU.
Uczniowie dziękowali szczególnie serdecznie swoim wychowawcom, którzy opiekowali się nimi, „pokazując właściwe rozwiązania , otwierając umyły, przygotowując do dorosłości”. – Jesteśmy wdzięczni za wszystkie dni, które razem przeżyliśmy, za każdą chwile, uśmiech, dobrą radę – dziękowali swoim wychowawcom: kl. IV Technikum Logistycznego – Marioli Kurzątek, kl. IV Technikum Pojazdów Samochodowych – Małgorzacie Gałązce, kl. IV Technikum Spedycyjnego – Agnieszce Rychlikiej, kl. IV Technikum Informatycznego – Agnieszce Nowatcińskiej, kl. IV Technikum Elektrycznego – Radosławowi Fornalowi,  kl. III Liceum Bezpieczeństwa Publicznego – Michałowi Urbaniakowi.
Podziękowania i czerwone róże otrzymali wszyscy nauczyciele: – Wierzymy, że wasz wysiłek uczyni z nas mądrych i szlachetnych ludzi – mówili. – Jednocześnie szczerze przepraszamy za wszelkie nieodciągnięcia. Swoim nauczycielom dedykowali piosenkę „Shallow” w wykonaniu Moniki Koczary, której akompaniował Michał Kot.
Tegoroczni maturzyści podziękowali też rodzicom, którzy są zawsze przy swoich dzieciach, wspierają je i dopingują, a bal studniówkowy „przenieśli ze świata marzeń w rzeczywistość”: – Dziękujemy wam za dzisiejszy wieczór, za wysiłek, jaki włożyliście w to, aby był najpiękniejszym dniem w naszym życiu.  Symboliczny bukiet kwiatów dla rodziców odebrała przewodnicząca komitetu studniówkowego Justyna Łempicka, która w imieniu komitetu studniówkowego przekazała na ręce pani dyrektor czek na 3.000 zł jako dar dla szkoły.

Czar studniówki pozostaje niezmienny

– I tak oto wpisujemy się na karty historii naszej szkoły – zauważyła w swoim wystąpieniu dyr. Monika Kluczek – gdzie kolejne pokolenia bawiły się na balu studniówkowym, przystępowały do egzaminu maturalnego (…) Zmieniały się stroje, zmieniała się muzyka, ale czar młodości, czar niezapomnianej studniówkowej zabawy pozostaje niezmienny.
– Oddajcie się niepowtarzalnej atmosferze studniówkowej nocy! – pani dyrektor zwróciła się do swoich uczniów, zyczącim wspaniałej zabawy.   
Pani naczelnik Agnieszka Deptuła przyznała, że podczas poloneza zastanawiała się… „czy miał rację nasz wieszcz narodowy, który to napisał, że podczas tego tańca, z każdym krokiem można tancerza czucia i myśli wyczytać”. – Udało mi się wyczytać, że wasza pani dyrektor – zwróciła się do bohaterów wieczoru – w czasie tańca zamartwiała się o wyniki waszych matur. Nauczyciele odliczali kroki i dni do nauki, ile zostało jeszcze. A wasi rodzice, również udzieliło im się zdenerwowanie, obawiali się, czy uda się bezbłędnie zatańczyć poloneza. A wy z uśmiechem na twarzach, dostojnym krokiem wkroczyliście w kolejny etap waszego życia – w dorosłość.
– Życzę wam, abyście w życiu podejmowali tylko dobre decyzje. Wykorzystajcie te sto dni na efektywną, twórczą naukę. Pamiętajcie nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśliła. – Niech tej nocy wszystko współgra; rozsądek z dobrym humorem, muzyka z dobrą zabawą. Niech żyje bal!
Ks. dziekan Zdzisław Golan i ks. Emil Sasinowski pobłogosławili bawiących się „na tę noc i na te dni, które są przed nimi”.
Niezwykłość wieczoru podkreślił przepiękny walc, który wykonały pary: Olga Jusińska i Łukasz Koczara, Daria Oliasz i Bartosz Durka, Natalia Karasiewicz i Krzysztof Kamiński, Julia Pakieła i Dawid Dobosz, Monika Koczara i Jakub Sosnowski, Olga Dąbrowska i Mateusz Kulesza. Do występu  przygotowywali się pod okiem swojego kolegi (a zarazem jednego z tancerzy) Bartosza Durki.
– Na czas tego uroczystego i jedynego w swoim rodzaju balu oddajmy się urokowi tego wieczoru i cieszmy się dobrą zabawą –  zwrócił się do koleżanek i kolegów Bartosz Durka, kończąc część oficjalną.

Prowadzący - Daria Pękul i Bartosz Durka zostali, w głosowaniu swoich kolegów - maturzystów, wybrani królową i królem balu!
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość