Wzrost popularności wina w Polsce

Wydarzenia

Wzrost popularności wina w Polsce

20.08.2019
autor: materiał zewnętrzny
W Polsce istnieje aż 482 winnic uprawiających winogrona i produkujących wino. Jeszcze 20 lat temu było ich niespełna 20. Popularność wina w naszym kraju niezwykle rośnie, a zmieniający się klimat sprzyja uprawie tego alkoholu.
 

Prawda jest taka, że ten artykuł nie wystarczy na dokładne opowiedzenie historii wina i tym, czym jest ten alkohol. Idealnym byłoby usiąść z genialnym sommelierem, lampką wina i rozkoszować się opowieścią o winie, jednocześnie go kosztując.

Wybór wina nie jest łatwy. Specjalnie w poprzednim zdaniu nie używamy słowa dobrego, ponieważ to, czy będzie one dobre zależy m.in. od tego jak będziemy wino spożywać, czy będziemy parować je z jedzeniem, jaka jest okazja, temperatura, a także miejsce. Każdy z nas ma także inne preferencje co do smaku. Początkującym zaleca się rozpoczęcie przygody z winem różowym lub białym i poszukiwać smaku, którym będą się rozkoszować, z czasem zwiększając poziom trudności.

Dla przykładu, jeśli ktoś jest fanem soku jabłkowego, najpewniej będzie czerpał więcej przyjemności ze słodkich, białych win, a fanów soku z grejpfruta ucieszy wytrawne białe wino. Podobnie jest z kawą. Miłośnicy czarnej kawy będą skłaniali się ku wyborowi wina ze Starego Świata (Francja, Hiszpania, Włochy), a fani latte wybiorą nowy świat (USA, Australia, Afryka Południowa).

Czym w ogóle jest wino? W najprostszych słowach, to napój alkoholowy uzyskiwany w procesie fermentacji winogron. Najpopularniejszy podział win, to oczywiście czerwone, wino różowe i białe, a następnie podział na zawartość cukru. Tu wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne, słodkie, wino półsłodkie. Istnieją też wina musujące i niemusujące. Te także można rozdzielić na np. wino musujące słodkie. W winach musujących także trzeba zwrócić uwagę na podział ze względu na metodę produkcji, tych istnieje aż cztery (tradycyjna, zwana również szampańską, transferowa, zbiornikowa oraz saturację dwutlenkiem węgla).

Wchodząc nieco dalej, możemy wyróżnić wiele rodzajów tego alkoholu, co wynika z faktu winogron użytych do jego produkcji.

Tak jak kilka lat temu istniało w Polsce duże zainteresowanie winem różowym, tak obecnie bardzo popularne w Poslce stało się w ostatnich latach wino prosecco, czyli wino musujące i bardzo orzeźwiające i świetne jako aperitif. Dużą popularnością cieszą się także wina ekologiczne, podążające z trendem na bycie eko.

SPECTRUM 2022
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość