23 września kapelmistrz Franciszek Józef Bieganowski, od 35 lat związany z Wyszkowem i Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Wyszków, honorowy obywatel Gminy Wyszków, skończy 80 lat. Z tej okazji 19 września w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się okolicznościowy koncert.
Orkiestra powitała przybyłych sygnałem musztry paradnej. Franciszek Józef Bieganowski od 66 lat jest związany z orkiestrami dętymi. Zaczynał w orkiestrze wojskowej w Pile, do której wstąpił w wieku 14 lat (grał na puzonie). Był elewem orkiestr w Pile, Szczecinku, Ustce, następnie orkiestrantem odpowiedzialnym i orkiestrantem solistą w Świnoujściu. Uczył się w podstawowej szkole muzycznej w Słupsku, średniej w Szczecinie, studiował wychowanie muzyczne w Szczecinie, dyplom dyrygenta uzyskał w 1979 r. w warszawskiej Akademii Muzycznej. W latach 1979 – 1998 był kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W 1985 r. związał się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, od 1986 r. jest jej dyrygentem. W 2006 r., na 20-lecie pracy z orkiestrą, otrzymał od Burmistrza Wyszkowa złotą batutę - w podziękowaniu za złote serce, które najpiękniejszą muzyką daje pan wyszkowskiej orkiestrze i wyszkowianom.
F.J. Bieganowski jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech, w USA. Zyskał sobie miano „ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej”.
- Akurat w 1986 roku wróciłem z wojska i zdziwiłem się, poznawszy pana Bieganowskiego, że to wojskowy i taki normalny człowiek – wspominał w końcu lat 90. klarnecista Andrzej Piórkowski.
- Pan Bieganowski po prostu wyraża sobą muzykę. Tam np. gdzie jest piano, to on robi się jak kotek potulny, a gdzie forte, to on aż podskakuje do góry – dodał inny klarnecista Mirosław Godleś.
Podczas 50-minutowego jubileuszowego koncertu, który prowadziła Karolina Karłowicz, publiczność usłyszała kilkanaście utworów. Wszystkie zaaranżował jubilat, a dwa z nich skomponował. Dwie piosenki zaśpiewała z orkiestrą 16-letnia Julia Mielniczuk ze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, przygotowująca się do studiów musicalowych w Londynie. Jako solistka wystąpiła też Anna Krucińska, klarnecistka z naszej orkiestry. Jedną z kompozycji kapelmistrza, miniaturę „Odważni bliźniacy”, zagrali na waltorniach grający od pół roku w orkiestrze bliźniacy Igor i Marcel Juszyńscy.
Po tym radosnym koncercie zebrani zaśpiewali jubilatowi „Sto lat”, zostali poczęstowani smacznym tortem. Kwiaty, upominki i podziękowania za zaangażowanie, za wieloletnią owocną pracę kapelmistrz otrzymał od rodziców orkiestrantów, władz miasta i powiatu, przedstawicieli wyszkowskich instytucji, kolegów dyrygentów z innych orkiestr.