Wyszkowskie obchody Święta Niepodległości (FOTO)

Wydarzenia

Wyszkowskie obchody Święta Niepodległości (FOTO)

14.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, Elżbieta Szczuka
Wielu wyszkowian, mnóstwo pocztów sztandarowych zebrało się 11 listopada na terenie sanktuarium św. Idziego, by wspólnie świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Drodzy wyszkowianie, świętujmy dziś naszą polskość wspólnie, radośnie, dumnie, z wzajemną życzliwością, z refleksją nad naszą narodową historią i tożsamością. Bądźmy dobrymi Polakami, bo kto Ojczyźnie służy, służy sam sobie - do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Grzegorz Nowosielski.
 
Uroczystej Mszy św. w sanktuarium św. Idziego przewodniczył ks. biskup Tadeusz Bronakowski. Kazanie rozpoczął od słów utworu: Z głębi dziejów, z krain mrocznych, / z puszcz odwiecznych, pól i stepów / nasz rodowód, nasz początek, / hen, od Piasta, Kraka, Lecha. / Długi łańcuch ludzkich istnień / połączonych myślą prostą: / żeby Polska, żeby Polska, / żeby Polska była Polską.
- Te słowa pięknie oddają wymowę dzisiejszego święta - kontynuował. - Dzisiaj pragniemy dziękować Bogu za wolność. Modlitwą ogarniamy bohaterów, którzy poświęcili się Polsce. Wielu znalazło się w podręcznikach, na pomnikach, w nazwach ulic. Tysiące bohaterów pozostało jednak bezimiennych. Dziękujemy dziś za żołnierzy, poetów, kompozytorów, mężów stanu. Wolność jest darem i dziedzictwem, które musimy chronić. Troska o Ojczyznę jest naszym obowiązkiem, a egzamin z patriotyzmu zdaje się również w czasie pokoju.
Dalsza część oficjalnych uroczystości odbyła się przy starej plebanii i popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
Wzdłuż parkanu, z inicjatywy Związku Piłsudczyków Okręg Nadbużański w Wyszkowie, zainicjowano budowę Alei Pamięci „Walczyli za Niepodległą”. 
Starosta Wojciech Kozon, prezes wyszkowskich piłsudczyków Sylwester Raniszewski, nadleśniczy Waldemar Wańczyk oraz przedstawiciel marszałka województwa Stanisław Jastrzębski odsłonili kamień „W hołdzie powstańcom styczniowym”. Z kolei ksiądz biskup oraz proboszcz parafii św. Idziego Zdzisław Golan i dyrektor CEZiU „Kopernik” odsłonili kamień upamiętniający Wskrzesicieli Państwa Polskiego: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. 
Duże zainteresowanie wzbudziło odsłonięcie Dzwonu Niepodległości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Skąd ta inicjatywa? - W tradycji chrześcijańskiej Europy dzwon miał bardzo ważną symbolikę. Obwieszczał czas, gdy nie było zegarków, obwieszczał rozpoczęcie i zakończenie uroczystości. Dzwony biły na larum, biły na święto, gdy kogoś witaliśmy i kogoś żegnaliśmy. Dzwony biły, by odganiać złe moce, by nieść radość - wyjaśniał prowadzący uroczystość piłsudczyk Ireneusz Elward.
Rodzicami chrzestnymi Dzwonu Niepodległości zostali Magdalena Raniszewska i wicestarosta Leszek Marszał. Pierwsze uderzenie w dzwon należało do burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.
- Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale też najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe państwo utrzymać i mieć - mówił burmistrz. - Tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń. Mamy prawo być z tego dumni. Dziś świętujemy polskość. Z większym niż na co dzień wzruszeniem śpiewamy polski hymn. Z jeszcze większym szacunkiem pochylamy głowy przed pomnikami polskich bohaterów. Obyśmy jeszcze uśmiechali się do siebie bardziej, obyśmy życzliwiej w swoją stronę wyciągali ręce z narodowymi symbolami. Dziękuję rodzicom, którzy dziś przyprowadzili tu swoje dzieci. Dziękuję uczniom, reprezentacjom wyszkowskich szkół. Kłaniam się pocztom sztandarowym. Tutaj, dziś odbieracie kolejną lekcję bycia Polakiem. Musicie pielęgnować troskę o nasze korzenie, bo bez nich nasze narodowe drzewo nie będzie wypuszczać nowych gałązek, a te nie będą stawać się silnymi konarami.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ukradł BMW… swojemu bratu

Ukradł BMW… swojemu bratu

Policja zatrzymała 19-latka, który ukradł BMW… swojemu bratu.
zobacz więcej
Wpływ pożyczek online na zdolność kredytową

Wpływ pożyczek online na zdolność kredytową

Rozważasz pożyczkę online, ale zastanawiasz się, jak może ona wpłynąć na Twoją zdolność kredytową? Jest to ważne pytanie, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji. Zdolność kredytowa to kluczowy element Twojego profilu klienta banku, który decyduje o możliwościach uzyskania finansowania w przyszłości. W tym artykule przyjrzymy się, jak pożyczki online, takie jak te oferowane przez pośrednika pożyczkowego Flotino, mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową i co możesz zrobić, aby utrzymać ją na dobrym poziomie.
zobacz więcej
Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu – co każdy kierowca powinien wiedzieć?

Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu – co każdy kierowca powinien wiedzieć?

Jazda po alkoholu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach i jest przyczyną wielu tragicznych wypadków każdego roku. Zrozumienie konsekwencji prawnych, które wiążą się z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu, jest kluczowe dla każdego kierowcy. W tym artykule omówione zostaną zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki prawne jazdy pod wpływem alkoholu, w tym mandaty, utrata prawa jazdy, a nawet więzienie. Przedstawimy również, jakie kroki można podjąć, aby uniknąć prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, podkreślając, że odpowiedzialne podejście do jazdy jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również etycznym.
zobacz więcej
Co obejmuje audyt energetyczny?

Co obejmuje audyt energetyczny?

Jednym z kluczowych narzędzi, które pomaga znaleźć oszczędności energii domowej, jest audyt energetyczny.
zobacz więcej