Przeszłość połączyła się z przyszłością na X Wyszkowskich Dniach Nauki, które w tym roku odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym. Podczas wydarzenia - w tym roku pod hasłem „Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej” - młodzież przypomniała ludzi, którzy zapisali się na kartach naszej lokalnej historii, ale też pokazała, jak zróżnicowane i otwarte są nasze szkoły.
Rozpoczynającą Dzień Nauki (czwartek 2 czerwca) część artystyczną przygotowali gospodarze, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Mówili o tym, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o lokalnych bohaterach, m.in. o ich patronie Stanisławie Wróblu „Jaskółce”, ale też świadomość, że bohaterem może zostać każdy: „Bądź bohaterem każdego dnia, dla siebie i dla innych”.
- Każdy ma swojego lokalnego bohatera. Dla mnie jest nim przedwojenny burmistrz Wyszkowa Stanisław Wolski - dodała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - Życzę, byście też mieli swoje autorytety, bo one w życiu bardzo pomagają.
Patronami przygotowanych przez szkoły podstawowe i średnie zróżnicowanych, ciekawych stoisk byli m.in. honorowi obywatele Wyszkowa: prof. Ludwik Maciąg, Franciszek Józef Bieganowski, Eugeniusz Daszkowski i ks. Stanisław Szulc. Można też było poznać sylwetki lokalnych bohaterów Armii Krajowej, Jerzego Różyckiego, Kazimierza Deptuły, a także patronów szkół. Były przeróżne pokazy (od sztuki kelnerskiej, przez cheerleaderki, sztuki walki), gry i quizy, ciekawe doświadczenia, słodkości i gadżety. Można było porozmawiać z jednym z najbardziej utytułowanych sportowców z Wyszkowa pięściarzem Mateuszem Trycem czy usiąść na quadzie, którym Kamil Wiśniewski przemierzał piaszczystą pustynię Arabii Saudyjskiej podczas tegorocznego Rajdu Dakar. Była też wystawa z Centrum Nauki „Kopernik”. Na imprezie ściśle związanej z lokalną historią nie mogło zabraknąć promocji wydanej niedawno książki „Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała - kto był kim”. Szkoły bardzo się postarały, więc nic dziwnego, że wszystkie zostały nagrodzone.
Nagrody za filmy
Zgodnie z tradycją Wyszkowskich Dni Nauki, podsumowano Przegląd Filmowy Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie, po raz siódmy zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5. Bohaterami tegorocznych filmów byli (nie po raz pierwszy) honorowi obywatele naszego miasta i gminy. W tym roku szczególnym zainteresowaniem wśród młodych twórców cieszyły się postacie Eugeniusza Daszkowskiego oraz Józefa Bieganowskiego.
I miejsce za film „Energico” - opowiadający o kapelmistrzu Józefie Bieganowskim - zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5: Lena Wiśniewska, Anna Szyller oraz Dawid Żuchowski.
II miejsce zajął film „Eugeniusz Daszkowski – Honorowy Obywatel Wyszkowa” wykonany przez Nataszę i Michała Zimnych, również z SP5.
III miejsce przyznano ekipie ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie za film o Eugeniuszu Daszkowskim, nagrodę otrzymały Alicja Kukwa, Maja Oleksiak i Michał Pankowski.
Wyróżnienie przyznano Mikołajowi Jermaczowi z SP5.
Niestety, w tegorocznym przeglądzie filmowym wzięły udział tylko dwie szkoły.
Nagrody z bezbłędne pisanie
Wyszkowski Dzień Nauki zawsze jest okazją do podsumowania również Wyszkowskiego Dyktanda, które od 20 już lat organizuje Szkoła Podstawowa nr 4 (wcześniej Gimnazjum nr 2). Wyniki tegorocznej edycji:
szkoły podstawowe:
I miejsce - Bartosz Wyszyński, SP w Leszczydole Starym
II miejsce - Maria Szewczyk, SP5 w Wyszkowie
III miejsce - Kacper Dziubiel, SP w Nowych Budach
wyróżnienia: Aleksandra Jóźwiak z SP w Brańszczyku, Kamila Skoczeń z SP w Komorowie, Magdalena Bryk z SP1 w Wyszkowie, Maria Składanek z SP w Starym Bosewie
szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - Maja Falba z ZS3 w Wyszkowie
II miejsce - Michał Świętoń z ILO w Wyszkowie
III miejsce - Sandra Zalewska z ZSP w Łochowie
wyróżnienia: Weronika Skibniewska z ILO w Węgrowie, Julia Marciniak z ZS3 w Wyszkowie, Zuzanna Kulesza z ILO w Wyszkowie, Daria Jasińska z ZS1 w Wyszkowie.