Wyszkowski Dzień Nauki: nie tylko informatyka (foto)

Wydarzenia

Wyszkowski Dzień Nauki: nie tylko informatyka (foto)

09.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który w tym roku burmistrz zaprosił wraz z Zespołem Szkół na Polonezie i filią Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica.
- Droga do wiedzy otwarta jest dla każdego. Dziś chcemy pokazać potęgę nauki, popularyzować ją i promować – podkreśliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Pokazać, że nauka ma wymiar praktyczny, że warto się uczyć, bo to naprawdę przydaje się w życiu. Chcemy otwierać umysły młodzieży, by byli ciekawi świata i potrafili dokonywać wyborów. Niech dzisiaj w Wyszkowie króluje nauka.
Szczególnie ciepło Anta Kowalewska powitała młodzieżową radę miejską, zachęcając innych uczniów do współpracy, „żeby szkoła kształciła nie tylko naukowców, ale też świadomych i światłych obywateli.”
Dzień nauki to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku gimnazjów i szkół ponadgimnajalnych, co podkreślił wicestarosta Adam Mróz. – Jeśli wspólnie podejmujemy działania, to wtedy mają one głęboki sens – dodał. Zaprosił również do znajdującego się w internacie ILO Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej, „potężnego mercedesa, który czeka, by do niego wsiąść”.
Młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowała ponad 20 projektów związanych nie tylko z komputerami i robotyką, czy kryptografią, ale i muzyczne, patriotyczne, plastyczne, dotyczące udzielania pierwszej pomocy, współczesnych zjawisk społecznych tj. hejt, czy odnawialnych źródeł energii.
Oprócz gospodarza Dnia Nauki, SW im. P. Włodkowica, promowały się inne wyższe uczelnie, z którymi Wyszków podpisał partnerskie porozumienia.
Wykład dla nauczycieli „e-nauczyciel – moda czy konieczność” wygłosił doc. dr Robert Żak z „Włodkowica”, wykład dla młodzieży na temat informatyki w życiu człowiek i w społeczeństwie – Leszek Marszał, naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego.
Nagrody dla matematyków, polonistów i filmowców
Tradycyjnie już Dzień Nauki był okazją do podsumowania trzech konkursów: matematycznego, polonistycznego i filmowego.
XII Wojewódzki Maraton Matematyczny odbył się 14 maja w Gimnazjum nr 1. Wzięło w nim udział 30 sześcioosobowych drużyn, w sumie 180 uczniów, z 21 gimnazjów. W ciągu 6 godzin mieli do rozwiązania 30 zadań zamkniętych i 60 otwartych. 
Do maratonu przystąpiły Gimnazja nr 1, nr 2 i nr 3 w Wyszkowie, w Leszczydole-Nowinach, Rząśniku, Rybnie, Łazach, Wieliszewie, Łochowie, Jońcu, Ostrołęce, Milanówku, Sierpcu, Baniosze, Warszawie, Wąsewie, Bielanach Jarosławach, Legionowie i Izabelinie.
Bezkonkurencyjne okazały się, zdobywając I i II miejsce, drużyny Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego. III miejsce zajęło gimnazjum w Izabelinie. Spośród wyszkowskich drużyn nagrodę, za zdobycie V miejsca, otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 2: Albert Mikołajczyk, Alicja Skoczylas, Marcel Zawadzki, Piotr Twardo, Weronika Londzin, Bartosz Kamiński. 
26 kwietnia w Gimnazjum nr 2 odbyło się XVI Wyszkowskie Dyktando, w którym wzięły udział 82 osoby, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Brańszczyka, Poręby, Zabrodzia, Somianki, Woli Mystkowskiej, Rząśnika, Długosiodła, Starego Bosewa, Wyszkowa, Rybna, Rybienka Leśnego i Leszczydołu-Nowin, Wierzbna, Ostrówka, Sadownego, Kamionnej, Kryp, Gwizdał, Pułtuska, Węgrowa, Łochowa i Sadownego. 
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w kategorii gimnazjów zdobyła Wiktoria Łaszczewska (Rząśnik), II – Julia Czarnecka (Brańszczyk), III – Kacper Kaczmarczyk (Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Maz.); wyróżnienia: Julia Składanek (Stare Bosewo), Aleksandra Czarnecka (Brańszczyk). 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejscem i tytułem Mistrza Ortografii cieszy się Błażej Szurawski (I LO Wyszków), II – Justyna Szczupak (I LO  Węgrów), III – Tomasz Garbarczyk (I LO Wyszków); wyróżnienia: Kinga Sosnowicz i Małgorzata Gronczewska (obie I LO Pułtusk).
Po raz drugi odbyło się również Dyktando dla Dorosłych. Tegoroczną Mistrzynią Ortografii jest Wiesława Wróbel. II miejsce zajęły Edyta Olbryś i Justyna Pochmara, III – Elżbieta Kacpura i Roman Składanowski. 
Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali wieczne pióra wraz z odręcznie napisanymi gratulacjami od Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. 
W tym roku po raz trzeci odbył się Przegląd Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie, organizowany przez ZS na Polonezie. Tegoroczna edycja dotyczyła 1050. rocznicy Chrztu Polski. Szkoły w Rybienku Leśnym, Leszczydole-Nowinach, Leszczydole Starym, Rybnie, Lucynowie i ZS na Polonezie zgłosiły w sumie 15 filmów. 
Jury w składzie: Paweł Baranowski, Zofia Jaworska, Agnieszka Lachowska-Marzoch, Piotr Płochocki, Joanna Podgórska, Mirosław Powierza i Maciej Sarnacki oceniało ujęcie tematu, pomysłowość, wkład pracy i wartość edukacyjną. 
Wyróżnienia otrzymały ekipy filmowe z: ZS Rybno z opiekunem Lidią Groszyk za film „Wyszków w czasie II wojny światowej”, 11-osobowy zespół z Lucynowa z op. Urszulą Kalatą i Zenoną Turek za film „Chrzest Polski i początki chrześcijaństwa”, 17-osobowa drużyna z Leszczydołu Starego z op. Dorotą Kuleszą za film „Nasza miejscowość w latach okupacji hitlerowskiej” i uczniowie z SP5 z op. Ewą Winiarską za film „Lotnik”.
III miejsce jury przyznało dwóm filmom: „Jak to z tym chrztem było?” uczniów z Leszczydołu-Nowin (op. Teresa Przygoda) oraz „Drugie spojrzenie na historię Polski. Małe miasto z dużą historią” młodzieży z Gimnazjum nr 1 (op. Agata Dąbkowska).
II miejsce otrzymał film „Relacje z XX wieku – PRL w Wyszkowie” przygotowany przez najliczniejszą grupę z ZS w Rybienku Leśnym, op. Katarzyna Czechowska i Katarzyna Urbanowska.
Nagrodę główną zgarnął film „Wyszkowscy gimnazjaliści w 1050. rocznicę Chrztu Polski” uczniów Gimnazjum nr 1, op. Lidia Liwska-Napiórkowska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych

Jak przewidywano, w drugiej turze wyborów frekwencja była niższa niż w pierwszej, wyniosła 42,26%. Do lokali wyborczych poszło w sumie 17.989 mieszkańców gmin Wyszków, Brańszczyk i Rząśnik. Oddano 143 nieważne głosy.
zobacz więcej
PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

PiS: Negujemy zdradę wyborców przez dwie radne

- Kategorycznie negujemy zdradę wyborców przez dwie radne - czytamy w oświadczeniu nowo wybranych z list PiS radnych miejskich. Zapewniają, że nie ma możliwości, by zawiązali koalicję ze Wspólnotą Samorządową.
zobacz więcej
Płytki ceglane – rozwiązania i trendy

Płytki ceglane – rozwiązania i trendy

Cegła jest nieodłącznym elementem architektury, a obecnie, w postaci kafelków, uchodzi za jeden z czołowych dekorów ściennych. Producenci materiałów wykończeniowych, architekci wnętrz i elewacji, a także entuzjaści dobrego designu nieustannie odkrywają nowe możliwości wykorzystania tego surowca. Przekonaj się, jak płytki z naturalnej cegły mogą odmienić wygląd Twojego otoczenia!
zobacz więcej
Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Kalosze dziecięce - przydatne każdą porą roku

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz świeci słońce, czy też pogoda przynosi deszczowe chwile, kalosze dziecięce pozostają nieocenionym elementem garderoby najmłodszych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezbędne wyłącznie w czasie jesiennych pluch lub wiosennego roztopu, to jednak ich użyteczność rozciąga się na cały rok. Prawidłowo dobrany model zapewni dziecku komfort, ochronę i nieograniczoną swobodę podczas wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Odkryjmy zatem, dlaczego kalosze dziecięce są niezastąpione przez wszystkie cztery pory roku.
zobacz więcej