Wyszkowski Dzień Nauki (FOTO)

Wydarzenia

Wyszkowski Dzień Nauki (FOTO)

31.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
(Za)wartość człowieka - szeroki i ciekawy temat przełożył się na różnorodność projektów zaprezentowanych przez szkoły podstawowe i średnie podczas 11. Wyszkowskiego Dnia Nauki. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia (31 maja) była Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym.
 
- Temat jest bardzo ciekawy i bardzo na czasie - do licznie zgromadzonych gości zwróciła się dyrektor szkoły Agnieszka Lachowska-Marzoch. - Miłość, spokój, radość, bliskość, siła, energia, wiara, nadzieja, kreatywność, dobro, szczęście, piękno, młodość, wolność, zdrowie, intuicja, spontaniczność, wrażliwość, odwaga. Moglibyśmy dopisać jeszcze wiele słów do człowieka witruwiańskiego. Witruwiusz stawiał człowieka jako źródło proporcji klasycznego porządku - co prawda w architekturze, ale jak zastanowimy się nad tym głębiej, to (za)wartość człowieka stanowi przecież o tym, jaki jest porządek świata. Pamiętajmy, że chęć stania się kimś innym, jest marnotrawstwem osoby, którą jesteśmy.
Początki Wyszkowskich Dni Nauki, które cały czas się rozrastają, przypomniała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska: - Cieszymy się, że dzisiaj to spotkanie prezentuje potencjał miasta, powiatu i potęgę nauki.
- Uczcie się - zwróciła się do dzieci i młodzieży. - Nie dla ocen, świadectw, tylko dla siebie. Wiedza daje wam największą wolność. Chciałabym, żeby nauka zawsze służyła starożytnym wartościom, czyli pięknu, dobru i prawdzie.
Właśnie piękna, dobra, prawdy i… wiedzy o ludziach uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, poszukiwali w swoich projektach wpisujących się w hasło „(Za)wartość człowieka”. Wartości szukali m.in. w baśniach, literaturze, historii, sztuce, naukach ścisłych, a nawet w codziennych, wydawałoby się prozaicznych czynnościach. Przekonywali, że człowiek musi dbać o swoje wnętrze rozumiane dosłownie i w przenośni. Na przykład o serce, które w ciągu doby przepompowuje 10 tys. litrów krwi, ale też mieści całą masę uczuć i dostrzeże to, co jest niewidoczne dla oczu.
Podczas 11. Wyszkowskiego Dnia Nauki można było zobaczyć (oczami i sercem) 22 projekty. Uczniom i nauczycielom należą się słowa uznania za kreatywność i wkład pracy włożony w przygotowanie ciekawych i różnorodnych prezentacji.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość