Wyszkowska rodzina Enigmy w Poznaniu (foto)

Wydarzenia

Wyszkowska rodzina Enigmy w Poznaniu (foto)

27.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
- Nie będę nawet próbować ukrywać wzruszenia, że udało się tu zgromadzić całą rodzinę enigmową – wyznał dr Marek Grajek. 25 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu spotkały się osoby zaangażowane w promocję wiedzy o polskich kryptologach, którzy złamali kody Enigmy. Wśród nich była delegacja z Wyszkowa. 
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego dotyczyło skutecznej promocji sukcesu poznańskich kryptologów oraz rozważenia możliwości stworzenia wspólnego produktu turystycznego. Urząd Marszałkowski w Poznaniu od wielu lat zajmuje się taką promocją, o czym przypomniał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Przygotowuje i ekspediuje cieszące się dużym zainteresowaniem wystawy poświęcone kryptologom. Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” miała już 30 odsłon 9 krajach, w 4 wersjach językowych, na dwóch kontynentach. 
- To jest bez precedensu przedsięwzięcie, jeśli chodzi o działania samorządowe – zaznaczył. – Nie znam innej tak konsekwentnej realizacji. 
Zauważył też, że nie da się dziś poprzestać na ekspozycji muzealnej, promocję trzeba poszerzyć o nowe, atrakcyjne formy.
Obecnie głównym przedsięwzięciem Poznania jest Muzeum Enigmy, które ma upamiętnić zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Jego utworzeniem zajmie się Urząd Miasta Poznania (mówił o tym wiceprezydent Mariusz Wiśniewski) przy współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza. Funkcja muzeum będzie połączona z centrum edukacyjnym. Planowane koszty to 15 mln zł. Urząd marszałkowski wesprze projekt kwotą ponad 10 mln zł (z funduszy unijnych) w trybie bezkonkursowym.
 
Miasta pamiętają
Poznań to nie jedyne miejsce, które ma związek z kryptologami. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Bydgoszczy (miejsca urodzenia i wieloletniego zamieszkania Mariana Rejewskiego), Szamotuł (to tu urodził się ppłk Maksymilian Ciężki, dowódca Biura Szyfrów polskiego wywiadu), Cieszyna (gdzie dzieciństwo i młodość spędził Gwido Langer, który stał na czele zespołu, który złamał klucz kodowania Enigmy), Sosnowca ( tam urodzili się i skończyli gimnazjum Ludomir Danilewicz i Tadeusz Heftman; inż. Danilewicz rozebrał na części niemiecką maszynę szyfrującą Enigmę, zrobił pomiary, sfotografował i z powrotem ją złożył; Tadeusz Heftman był konstruktorem radiowego sprzętu nadawczo-odbiorczego dla potrzeb wojskowych), Pobiedzisk (tam urodził się Antoni Palluth, wykładowca tajnych kursów kryptologii wojskowej w Poznaniu).
O wyszkowskich obchodach 90-lecia matury Jerzego Różyckiego (w maju 1926 r. zdał w wyszkowskim gimnazjum egzamin dojrzałości), tablicy na budynku LO, miejskiej grze terenowej i rondzie im. matematyka i kryptologa Jerzego Różyckiego mówili wicestarosta Adam Mróz i naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego Leszek Marszał.
Z zachwytem wspominał wyszkowską uroczystość dr Marek Grajek, historyk i kryptolog; wciąż ma w oczach „Cafe pod Enigmą” - program artystyczny z 22 kwietnia br. w wykonaniu uczniów I LO. Napomknął o tym i na piątkowym spotkaniu. Zainteresowani mogą obejrzeć ten program pod adresem: http://www.1lowyszkow.pl/index.php?id=rozycki&cmd=Kawiarnia_Pod_Enigma
 
Niedocenione zwycięstwo
Marek Grajek przedstawił ciekawą prezentację „o polskim zwycięstwie, którego imienia nie odnajdziemy na płytach Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwycięstwa, którego nie wymieniają nasze podręczniki historii, a wiele książek, szczególnie tych wydawanych poza granicami Polski, przypisuje jego chwałę innym narodom. A przede wszystkim zwycięstwa, uważanego dzisiaj, po latach zapomnienia, gdy historycy potrafili oczyścić go z kurzu, za najważniejszy wkład Polaków w triumf aliantów w II wojnie światowej”.
W części drugiej spotkania wystąpili Sławomir Dąbrowski – autor wielu projektów poświęconych tematyce kryptologicznej, Patryk Piłasiewicz – autor projektu o Henryku Zygalskim „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse”. Prof. dr hab. Jerzy Jaworski przedstawił działania UAM dotyczące kryptologii, zaś Jan Mazurczak dzielił się, jak dotrzeć do społeczeństwa, szczególnie młodego, z wiedzą o „Enigmie” i kryptologach, przełożyć ją na nowoczesne środki przekazu, zasiać ziarenko ciekawości. Powinien być profesjonalny zespół ludzi zajmujący się tym w sposób spójny.
Ze spotkania zadowolony był nie tylko marszałek Marek Woźniak, ale i pozostali uczestnicy. 
- Nie da się dziś poprzestać na ekspozycji muzealnej, trzeba poszerzyć o nowe, atrakcyjne formy – mówił marszałek.
Anna Markiewicz, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, podsumowując spotkanie zachęcała do wspólnej promocji polskich kryptologów, wymiany adresów i pomysłów, stworzenia bazy danych, przygotowania wspólnego produktu turystycznego promującego polskich kryptologów. 
Na zakończenie uczestników zaproszono na zwiedzanie wystawy „Pogromcy Enigmy”, która znajduje się w tzw. szyfrokontenerze. Można było prześledzić historię kodowania od starożytności, a także, dzięki multimedialnym tablicom, poznać kody i spróbować je złamać. Jest szansa, że wiosną szyfrokontener stanie w Wyszkowie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 29 listopada.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spawanie w domowym warsztacie

Spawanie w domowym warsztacie

Dla wielu osób spawarka to narzędzie, które kojarzy się jednoznacznie z dużym warsztatem, gdzie profesjonaliści tworzą skomplikowane narzędzia z wielkich partii metalu. Tymczasem nawet w przydomowej altance, gdzie od czasu do czasu ktoś majsterkuje możliwe jest wykorzystanie tego narzędzia. Nie będzie to przesada, a co więcej może okazać się wręcz niezbędnym elementem wyposażenia przydomowego warsztatu.
zobacz więcej
WOŚP: ofiarowaliśmy 99.318,74 zł (foto)

WOŚP: ofiarowaliśmy 99.318,74 zł (foto)

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Trwa wielkie podsumowywanie zbiórki. W niedzielę w nocy sztab poinformował, że przez cały weekend w sumie udało się zebrać 99.318,74 zł.
zobacz więcej
Edukacja ekologiczna w Gminie Długosiodło

Edukacja ekologiczna w Gminie Długosiodło

Gmina Długosiodło aktywnie prowadzi działania wspierające edukację ekologiczną, które mają na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie wrażliwości na problemy otaczającego nas środowiska.  
zobacz więcej
Nie mam sobie nic do zarzucenia

Nie mam sobie nic do zarzucenia

- mówił w sądzie były prezes MKS Bug Wyszków Dariusz Andrzejewski. Prokuratura żąda dla niego kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Z kolei jego obrońca, wnosząc o uniewinnienie, przekonywał, że prokuratura nie udowodniła umyślności działania, a gmina doskonale wiedziała, co dzieje się w klubie. - Chcącemu nie dzieje się krzywda - przekonywał. Wyrok w trwającej już 2 lata sprawie usłyszymy zapewne w tym miesiącu.
zobacz więcej