Wyszkowska huta szkła ma 110 lat (foto)

Wydarzenia

Wyszkowska huta szkła ma 110 lat (foto)

26.09.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W ramach obchodów 110-lecia huty szkła w Wyszkowie (obecnie jej właścicielem jest irlandzka Grupa Ardagh) w sobotę 24 września na jej terenie odbył się dzień otwarty dla pracowników i ich rodzin. Można było zwiedzić zakład, okolicznościową wystawę. Był wspólny grill i atrakcje dla dzieci.
16 września 1906 r. został podpisany akt notarialny utworzenia w osadzie Wyszków, w powiecie pułtuskim, guberni warszawskiej spółki jawnej, która miała działać pod nazwą Huta Szklana „Robotnicza” W. Bereda, F. Sztompke i A. Rewoliński. Huta, zbudowana sposobem gospodarczym w 6 tygodni, została uroczyście otwarta 12 listopada 1906 r. Produkcję rozpoczęto w 1907 r. Wytwarzano butelki do wódek, win, i piwa ze szkła zielonego, formowanego ręcznie.
Huta rozwijała się, była modernizowana. W wyniku działań wojennych produkcję butelek przerwano w latach 1915-16, na przełomie lat 1939/40 oraz w latach 1944-46. W roku 1949 hutę upaństwowiono. Warto przypomnieć, że w 1973 r. huta wybudowała dom kultury, który przekazała miastu z zastrzeżeniem, że ma nosić nazwę „Hutnik”. 
W 1996 r. huta została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a rok później została sprzedana inwestorowi zagranicznemu. Głównym udziałowcem została holenderska spółka Polglass. W sierpniu 1999 r. prezesem Polglass Polska został Brytyjczyk Michael P. McKeown, znakomity fachowiec w branży szklarskiej. Huta przezwyciężyła kryzys i zdobyła nowe rynki zbytu.
W 2004 r. spółkę Polglass przejął brytyjski koncern Rexam, wprowadzając nową nazwę: Rexam Szkło Wyszków SA. Dyrektorem zakładu został Jerzy Żołyniak. Od 2007 r. nowym właścicielem jest irlandzka Ardagh Glass. Obecnie wyszkowski zakład zatrudnia 115 pracowników.
 
Mamy bardzo dobrą załogę
Wśród zwiedzających hutę, oprócz rodzin pracowników, były władze samorządowe i przedstawiciele współpracujących firm. Przyjechał  również Michael P. McKeown, obecnie wiceprezes w Grupie Żywiec. Po zakładzie oprowadzał dyrektor Jerzy Żołyniak.
Szkło jest produkowane z piasku, wapienia, sody, topników. Barwę nadają mu odpowiednie tlenki metali. Obecnie produkowane są butelki brązowe i zielone szmaragdowe o pojemności od 0,33 l do 0,7 l. Mają bardzo wysoką jakość.  
Goście zwiedzili: zestawiarnię, gorący koniec, kabinę sterowania wanny szklarskiej, automaty formowania, odprężarkę, urządzenia kontroli jakości, pakownię.
Jeszcze w tym roku będzie zmodernizowana linia 1A na zimnym końcu (sortowanie butelek), zostaną zainstalowane najnowsze urządzenia inspekcyjne (prototyp), wyprodukowane przez Grupę Ardagh.
Dyrektor chwali swoją załogę.
- Zakład funkcjonuje dobrze nie dlatego, że ja tu jestem. To zasługa ludzi. Chcieć to móc. Ludzie chcą, dlatego mamy wyniki. Mamy bardzo dobrą załogę.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 27 września.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość