Wysyłka szklanych produktów - jak robić to dobrze?

Wydarzenia

Wysyłka szklanych produktów - jak robić to dobrze?

13.03.2023
autor: artykuł sponsorowany
Obecnie, odnaleźć można wiele firm kurierskich oferujących transport przesyłek w niemal każde miejsce na świecie. Aby jednak przesyłka mogła dotrzeć w całości, powinna zostać odpowiednio zabezpieczona, zwłaszcza w przypadku szklanych przedmiotów. O czym warto pamiętać podczas pakowania kruchych przedmiotów? Jakie wypełnienie zastosować?
 

Wysyłka szklanych produktów - co warto wiedzieć?

Proces wysyłki paczki składa się z kilku, a czasem nawet kilkunastu etapów. Trafia do wielu punktów pośrednich, gdzie niejednokrotnie jest sortowana przez maszyny, odkładana na magazyn, przekazywana kurierowi, a także przez niego przenoszona. W konsekwencji, narażona jest na wiele uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku m.in.:

  • przygniecenia przez inne paczki, 
  • wstrząsów, np. podczas jazdy, 
  • upadku z wysokości. 

Ryzyko zwiększa się w przypadku szklanych przedmiotów, które są szczególnie narażona na zarysowania, a nawet stłuczenia. Jak prawidłowo zabezpieczyć kruche przedmioty przed wysyłką?

Opakowanie i wypełnienie - na co zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych zadań, które należy wykonać, dotyczy znalezienia odpowiedniego kartonu. Warto zauważyć, że powinien on być niewiele większy od danego przedmiotu, tak aby w wolnych przestrzeniach zmieściły się wypełniacze do pudełek. Zbyt duży karton, może powodować niekontrolowane przemieszczanie się produktów, co zwiększa ryzyko powstania uszkodzeń. Jednym z najczęściej wykorzystywanych opakowań są pudełka kartonowe.

W przypadku większej ilości szkła powinno się stosować kilkuwarstwowe materiały, odporne na większy ciężar. Równie ważnym aspektem są wypełniacze do pudełek (np. ze sklepu www.mandras.pl/wypelniacze-do-pudelek/). Wypełniają puste miejsca między przedmiotem, a ścianką opakowania, zabezpieczając tym samym przed poruszaniem się przedmiotu.

Wiele osób decyduje się na skropak, biodegradowalny materiał, dopasowujący się do przestrzeni i zapewniający maksymalne zabezpieczenie. Bardzo dobrze sprawdza się także tradycyjny, zgnieciony papier. Warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem jakie daje folia bąbelkowa (dostępna w sklepie www.mandras.pl/folie-babelkowe/), która może zostać zastąpiona przez papier pakowy. Owijanie każdego przedmiotu, zapobiega obijaniu się o siebie w trakcie podróży. Sprawdza się wyjątkowe dobrze w przypadku przedmiotów o nieregularnych kształtach. Zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest papier pakowy. 

Pakowanie szklanych przedmiotów w praktyce 

Prawidłowe pakowanie szklanych przedmiotów może okazać się zajęcie nie tyle trudnym, co czasochłonnym. Warto jednak trzymać się kilku kroków dzięki, którym praca przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Pakowanie warto zacząć od zabezpieczenia najważniejszych przedmiotów. W tym celu warto wykorzystać wspomnianą wyżej folię bąbelkową. Należy dokładnie owinąć nią przedmiot, a w przypadku, np. wazonów - część umieścić w środku. Całość warto obkleić taśmą klejąca, aby zapobiec jej przesuwaniu. Następnie należy przygotować karton i dokładnie sprawdzić, czy nie posiada on żadnych uszkodzeń. Przedmioty należy rozłożyć równomiernie, tak aby nie rozpychały ścianek opakowania. W wolne przestrzenie należy wsypać skropak. Po jego wsypaniu, warto potrząść pudełkiem aby trafił nawet do najmniejszej szczeliny. Kolejno, za pomocą taśmy klejącej, trzeba zamknąć pudełko. Aby uniknąć zamoknięcia kartonu, można owinąć go folią stretchową. Czy istnieje jakiś dodatkowy sposób zapieczenia paczki?

Prawidłowe oznaczenie przesyłki 

Odpowiednie zabezpieczenie szklanej przesyłki zależy w dużej mierze od właściwego pudełka oraz wypełniacza. Warto jednak rozważyć, również umieszczenie etykiety ostrzegawczej na górze opakowania. Naklejki z napisami: "Ostrożnie szkło!" lub "Nie rzucać!" automatycznie informuje przewoźnika o zawartości przesyłki. Co więcej, wiele firm kurierskich oferuje ubezpieczenie produktu przed możliwymi uszkodzeniami. 

Wysyłając szklane przedmioty, należy wziąć po uwagę powstanie możliwych zarysowań, a nawet stłuczenie przesyłki. Aby zmniejszyć ryzyko powstania ewentualnych uszkodzeń, powinno się zadbać o prawidłowo zapakowanie paczki. Dzięki temu można uniknąć zmartwiania się o stan przesyłki w czasie transportu. Warto pamiętać o: właściwym kartonie, wypełniacze, folii bąbelkowej, a także etykiecie ostrzegawczej.

Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość