Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało...” (FOTO)

Wydarzenia

Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało...” (FOTO)

22.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
„Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało...” - ciekawą wystawę pod tym tytułem można oglądać w Bibliotece Miejskiej. Zapraszają warszawskie muzea etnograficzne i archeologiczne. - Takie same znaleziska, jakie są na wystawie, macie państwo u siebie. Ten teren to archeologiczne eldorado - podczas otwarcia wystawy, w środę 21 września, mówił zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego.
 
Wystawa przedstawia słabo znany region etnograficzny zwany Urzeczem, położony po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą. Tradycje Urzecza są związane z flisakami (orylami), osadnictwem olęderskim i włościanami, których reprezentowała ludność mazurska. Historię Urzecza poznajemy poprzez obiekty archeologiczne od schyłku epoki lodowcowej (12 tys. lat temu).
Licznie zgromadzonych na otwarciu wystawy gości, w tym urzędników, samorządowców i młodzież, powitała dyrektor Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Borkowski zachęcał, by na wystawę spojrzeć także z perspektywy Bugu. - Kiedy archeolodzy wbijali łopaty w okolicach Wyszkowa, nie sądziłem, że przyjedziemy tu z wystawą związaną z rzeką. Wyszków swoją rzekę polubił i znienawidził, był zalewany i dzięki niej żył. Proszę pamiętać, że rzeki łączyły. Czy to Urzecze, czy to Bug, czy Liwiec - to nie tylko szlaki komunikacyjne, ale całe środowisko. Takie same znaleziska, jakie są na wystawie, macie państwo u siebie - podkreślił Wojciech Borkowski. - Ten teren to archeologiczne eldorado. Od ujścia Liwca do Serocka mamy setki stanowisk archeologicznych. Żałuję, że nie ma tu muzeum archeologicznego, które gromadziłoby zabytki. To najbogatsza kraina na Mazowszu.
W otwarciu wystawy wziął udział także zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego Józef Zalewski. - Ta wystawa pokazuje, że nie trzeba ustawać w poszukiwaniach. Urzecze to zapomniany przez etnografów region. Tymczasem trzeba odtwarzać to, co jest, bo to zanika. Pokolenia odchodzą, a pozostają wspomnienia, drobne fragmenty naszego życia. Historia cywilizacji składa się właśnie z drobnych fragmentów, „małych żyć” - podkreślił.
Po wystawie oprowadził jej kurator Mariusz Raniszewski. Oglądać można ją przez miesiąc. Biblioteka serdecznie zaprasza uczniów, grupy zorganizowane.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Kontener na gruz – co warto wiedzieć? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z tej opcji?

Przeprowadzanie remontów wiąże się z umiejętnościami organizacyjnymi. Wszystkie zadania muszą być dobrze zaplanowane, a budowlane materiały oraz sprzęty AGD regularnie dowożone, aby praca mogła przebiegać płynnie. W trakcie remontu z pomieszczeń usuwa się śmieci oraz zbędny sprzęt, aby kolejnego dnia była możliwa praca w komfortowych warunkach. Wywóz gruzu jednak wielu osobom sprawia trudności. Jak sobie poradzić z tym problemem? Dlaczego wywóz gruzu (Warszawa) to opłacalne rozwiązanie?
zobacz więcej
Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe to jedne z wielu zagadnień, którymi zajmują się rzecznicy patentowi z profesjonalnej kancelarii. Coraz większe grono klientów korzysta z usług dotyczących wyceny lub rejestru znaku towarowego, czy też zgłoszenia patentowego. Czego dotyczą te pojęcia? Czym jest patent i jakie daje możliwości? Co trzeba wiedzieć o znakach towarowych?
zobacz więcej
Porównanie technologii falowników na rynku - co warto wiedzieć?

Porównanie technologii falowników na rynku - co warto wiedzieć?

Falowniki są fundamentem nowoczesnych systemów energetycznych, umożliwiającym precyzyjną kontrolę nad mocą i częstotliwością przepływu prądu. Zrozumienie ich działania i odpowiedni wybór są kluczowe dla efektywności energetycznej i operacyjnej. W tym artykule zgłębimy różnorodność technologii falowników, aby ułatwić Ci dokonanie najlepszego wyboru.
zobacz więcej
Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Poczta w Rybienku Leśnym nie zostanie zlikwidowana

Od 1 marca oddział Poczty Polskiej w Rybienku Leśnym zostanie przeniesiony do budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Dzięki temu uda się uniknąć likwidacji placówki pocztowej na osiedlu.
zobacz więcej