Wystawa malarstwa Kai Kozon: miejsce wyciszenia i spokoju (FOTO)

Wydarzenia

Wystawa malarstwa Kai Kozon: miejsce wyciszenia i spokoju (FOTO)

07.03.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Bardzo nietypowe ujęcie kształtu ciała możemy zobaczyć na wystawie malarstwa Kai Kozon w galerii WOK „Hutnik”. Twórczość artystki jest silnie związana z naturą, a jej prace dają chociaż chwilowe wytchnienie od dramatycznych wydarzeń, którymi żyje teraz cały świat.
 
Kaja Kozon jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziału malarstwa. W 2020 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni dr. hab. Piotra Wachowskiego. Wyszkowianom jest dobrze znana, bo to już trzecia jej wystawa w „Hutniku”. - Na swojej drodze artystycznej Kaja stawiała pierwsze kroki w naszym ośrodku jako uczestnik zajęć plastycznych. Na nasze zajęcia uczęszczała 4 lata - przypomniała Irena Filipowicz. - Jest osobą niezmiernie twórczą, niezmiernie utalentowaną, dla której tworzenie jest prawdziwą pasją. Jej twórczość jest przemyślana, tutaj nie ma nic przypadkowego. Zachęcam do oderwania się od straszliwej rzeczywistości i przeniesienia się do świata sztuki.
Wystawa nosi tytuł „Kształt ciała”, ale wcale nie chodzi o ciało ludzkie. Kaja Kozon wyjaśnia w katalogu wystawowym: W pracach nie odnoszę się do cielesności ani ciała jako takiego. Temat ciała dotyczy czegoś, co wychodzi poza sama formę. Czegoś, czego w życiu codziennym, pełnym tak wielu wyzwań po prostu nie zauważamy. Ciało nie skupia się tylko w formie. Ciało wyznaczone jest przez świadomą jego obecność. Ciało to cały wszechświat, który zaczyna się właśnie tu i teraz. Wnikanie w jego naturę, zasłuchanie - sprawia, że nawet kamień jest żywy. Nawet kamień coś mówi. Forma kamienia, łodzi, znaku nawiasu - nie zatrzymuje się na słowach, skojarzeniach czy interpretacjach. Forma nie jest więc tylko formą. Poprzez tworzenie prac i obserwacje otaczającego mnie świata wyczuwam pewne rytmy, wibracje, które nadają/odkrywają kształty ciał otaczających mnie zjawisk.
- Do tej wystawy można podejść jako do miejsca wyciszenia i spokoju - zaprasza autorka. - Istnieje realna potrzeba zatrzymania się i wniknięcia nawet we własne ciało, poczucia, że - mimo tego wszystkiego - jestem, że nie liczy się tylko myśl pełna strachu, ale sama obecność, która uwalnia od tego strachu, pozwala działać. W obrazach istotny jest dla mnie każdy element. Podczas malowania poświęcam uwagę oddechowi, który wyznacza rytm malowania i, z pełną świadomością, czuję i widzę, co robię.
Prace Kai Kozon można oglądać do 27 marca.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pijany, bez prawka, w samochodzie bez… szyb

Pijany, bez prawka, w samochodzie bez… szyb

Został zatrzymany do kontroli drogowej bo miał wybitą przednią i tylną szybę w samochodzie. Jak się okazało nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem i był pijany. Na koniec swoją złość wyładował na policjantach.
zobacz więcej
Sylaba o czasie (foto)

Sylaba o czasie (foto)

Czas płynie nieubłaganie, ale czasami można go na krótką chwilę zatrzymać, spojrzeć wstecz, by zobaczyć, jak przeszłość splata się z teraźniejszością i wpływa na przyszłość. W nostalgiczną podróż w czasie, na opowieść o czasie i do wspólnego biegu w przyszłość Rewia Dziecięca "Sylaba" zaprosiła z okazji swojego jubileuszu. Uroczysta prapremiera miała miejsce w sobotę 30 marca.
zobacz więcej
Zainteresowani ulgą w opłacie śmieciowej

Zainteresowani ulgą w opłacie śmieciowej

Do urzędu miejskiego zaczynają zgłaszać się mieszkańcy zainteresowani ulgą w tzw. opłacie śmieciowej, która od stycznia będzie przysługiwała za posiadanie kompostownika. Co ważne, będą musieli złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
zobacz więcej
Gmina musi nadążyć za rozwojem sołectw

Gmina musi nadążyć za rozwojem sołectw

Chcemy być tymi, którzy równo traktują mieszkańców miasta i ościennych miejscowości. Żeby w kwestii inwestycji równo traktować wszystkie sołectwa, nie tylko te, gdzie sołtysi czy radni są po stronie burmistrza – na sobotniej konferencji prasowej mówił Dariusz Andrzejewski, kandydat na burmistrza komitetu Masz Wybór.
zobacz więcej
Zitcom

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie

Zitcom