Wyjątkowy koncert w Dębinkach (FOTO)

Wydarzenia

Wyjątkowy koncert w Dębinkach (FOTO)

22.06.2022
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielne popołudnie 19 czerwca miłośnicy kultury wysokiej mieli przyjemność wysłuchać w Muzeum Norwida w Dębinkach koncertu muzyczno-poetyckiego w wykonaniu mistrzów: pianisty Karola Radziwonowicza oraz aktorów: Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego.
 
Od początku czerwca w niedziele o godz. 16 w muzeum w Dębinkach odbywają się godzinne spotkania z poezją Norwida i muzyką Chopina w wykonaniu czołowych artystów. Opiekę artystyczną sprawuje Karol Stępkowski - aktor teatralny i filmowy, reżyser i fotografik. W minioną niedzielę wystąpili Karol Radziwonowicz, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski (prywatnie małżeństwo).
Karol Radziwonowicz (ur. 1958 r.) jest wybitnym pianistą, synem Anny i Henryka (pianiści i pedagodzy) Radziwonowiczów i bratem Tomasza (skrzypek, dyrygent, kompozytor). Wykształcony w Polsce i w USA. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego oraz wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej. Jest prezesem Towarzystwa im. I. J. Paderewskiego w Warszawie. Jego nagrania utworów Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, zajmuje się też działalnością pedagogiczną.
- Fortepian, na którym miałem przyjemność grać, to firma Bosendorfer, założona w Wiedniu w 1828 roku. Bardzo piękny instrument, to rzadki zabytek o starej mechanice, stroju i wystroju wnętrza. Dzięki niemu jesteśmy bliżej związani z Chopinem – mówił pianista. - Na dzisiejszy koncert wybrałem nokturny, Walc cis-moll, o którym Chopin mówił, że jest w nim zawarte jedno polskie słowo, najważniejsze do wykonania jego muzyki – to słowo ŻAL. 
Mariusz Bonaszewski (ur. 1964 r.) to aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy (Wielki Splendor w 2013 r.). Absolwent PWST w Warszawie, związany z warszawskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym, obecnie należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.
Dorota Landowska (ur. 1969 r.), aktorka teatralna, radiowa (laureatka Wielkiego Splendora w 2008 r.) i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie. Występowała na scenach Teatru Powszechnego, Teatru Narodowego, obecnie Teatru Polskiego.
Aktorzy sami przygotowali repertuar. Zaprezentowali wiersze i listy Norwida (wciąż niezwykle aktualne przemyślenia na temat polskiego narodu), mocnym końcowym akcentem był „Fortepian Chopina”.


 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość