Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/276.jpg

Wydarzenia

Wyczarowane z lipowego drewna (foto)

23.06.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Ciekawą wystawę można obejrzeć w Galerii PeKaP w poczekalni dworca kolejowego. Autorem prezentowanych rzeźb, wyciosanych scyzorykiem z lipowego drewna, jest Kazimierz Zawisza, emerytowany nauczyciel, który niemal całe swoje życie zawodowe związał ze szkołą w Rybienku Leśnym.
Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 17 czerwca. Obecnych powitała Agnieszka Długołęcka ze stowarzyszenia FormAT, prowadzącego galerię. 
Miłą niespodzianką dla bohatera wieczoru były kwiaty i serdeczne słowa od Anny Balcerkiewicz (z domu Królikowskiej), której Kazimierz Zawisza był wychowawcą w szkole w Rybienku. Panu Kazimierzowi, absolwentowi wyszkowskiego ogólniaka, za pomoc podczas przygotowywania książek z okazji 100-lecia LO, udostępnienie zbiorów fotograficznych oraz podzielenie się  wspomnieniami związanymi z liceum, podziękowała w imieniu stowarzyszenia Absolwenci i Przyjaciela „Norwida” Elżbieta Borzymek. 
Pan Kazimierz, poproszony o zabranie głosu, od razu zaznaczył, że nie potrafi mówić długo. Do rzeźbienia wrócił na emeryturze. Rzeźbi scyzorykiem głównie z drewna lipowego, które jest dla niego inspiracją. Dba nawet o najdrobniejsze detale swoich dzieł, co budziło szczególny podziw oglądających. Rzeźbi świątki sakralne i świeckie, kapliczki, zwierzęta i ptaki – misterne figurki kotów, kaczek, czapli, ptaszków oraz kwiaty – słoneczniki i tulipany. Niektóre ze swoich dzieł maluje. Początkowo rzeźbił do pudeł, ale od czasu do czasu ma wystawy. Pierwszy raz pokazał swoje rzeźby podczas obchodów 40-lecia Szkoły Podstawowej w Rybienku Leśnym, która jest tysiąclatką.
Wśród gości wernisażu nie zabrakło córki pana Kazimierza Elżbiety Kędzierskiej oraz wnuków Marty i Bartka Zawiszów. Bartek odziedziczył po dziadku zdolności artystyczne. Zdał w tym roku maturę, ale jeszcze się zastanawia nad wyborem dalszej drogi.     
Rzeźby pana Kazimierza można oglądać w Galerii PeKaP w niedziele w godz. 15-17.30.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość