Wy jesteście moją nadzieją! (foto)

Wydarzenia

Wy jesteście moją nadzieją! (foto)

19.05.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Okazją, by jeszcze raz powrócić do najważniejszych myśli Jana Pawła II, do głębszej refleksji, ale też uśmiechu, które zawsze wywoływały papieskie anegdotki, ale przede wszystkim do posłuchania i wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni kojarzących się z Papieżem Polakiem był koncert zorganizowany z okazji 100-lecia Jego urodzin.
 
Na jubileuszową uroczystość - modlitwę i koncert - w niedzielę 17 maja zaprosili Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i parafia św. Wojciecha. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, szersze grono wiernych mogło wziąć w niej udział za pośrednictwem internetowego przekazu na żywo.
- Dziękujmy Panu Bogu za życie św. Jana Pawła II, polecajmy za Jego pośrednictwem nasze intencje; to, co nosimy w sercach - do wspólnej modlitwy zachęcał ks. proboszcz Roman Karaś. - Wierzymy, że Jan Paweł II jest w Domu Ojca. Wierzymy, że spogląda dziś na nas, jest nami, modli się z nami. - Co powiedziałby nam dziś, w czasie epidemii, gdy wielu ludzi cierpi, choruje, umiera, nie ma pracy, martwi się o przyszłość? Może powiedziałby: Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi. Może trzeba nam jeszcze szerzej otwierać Chrystusowi drzwi naszych serc i domów.
- Czy żyjemy według tego, czego uczył nas Jan Paweł II? - ks. proboszcz zachęcał do refleksji. - Potrafimy rozczulać się, płakać: jaki ten Papież był, jak żył, modlił się, jak przeżywał chorobę i cierpienie. Ileż było wzruszeń, gdy przyjeżdżał do naszej ojczyzny. Ale trzeba nam to Boże słowo wcielać w czyn. Jan Paweł II uczył nas, jak znosić trudne sytuacje, przeżywać cierpienie, szacunku do drugiego człowieka, przebaczenia, oddania się Matce Bożej, dążenia do świętości. Wpatrujmy się w jego postać, życie, świętość. Módlmy się, niech Duch Św. zstępuje na nas, niech odnowi oblicze naszej ziemi, nasze oblicze.
Pięknym przypomnieniem życia Jana Pawła II, opowieścią o tym, za co pokochały Go miliony ludzi na całym świecie, był koncert „Szukałeś nas - Jesteśmy”. Już pod koniec ubiegłego roku wyszkowskie starostwo planowało uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. Pandemia plany popsuła, ale ich nie zniweczyła. Koncert odbył się, choć w niecodziennych warunkach i nie z takim rozmachem, jak planowano.
Za jedno ze swoich szczególnych zadań Jan Paweł II uważał głoszenie orędzia o Bożym miłosierdziu. „Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu, ufam Tobie!” - mówił podczas poświęcenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Biorący udział w koncercie artyści scen warszawskich przypomnieli także bezgraniczne zaufanie Maryi, związek z rodzinnymi Wadowicam, miłość do gór, a także anegdotki chętnie przez papieża opowiadane. Nie mogło zabraknąć jednego z licznych odniesień do młodych. „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!” - powiedział Jan Paweł II podczas inauguracji pontyfikatu.
W wykonaniu tenora Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka, przy fortepianowym akompaniamencie Adama Sychowskiego, usłyszeliśmy: „Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce”, „Ave Maria”, „Moje miasto Wadowice”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Abba Ojcze”.
Zebrani wspólnie zaśpiewali „Barkę” - jedną z ulubionych pieśni Jana Pawła II. Podczas pielgrzymki do Polski w 2002 r. wyznał: „Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła.
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość