550 lat temu, 19 lutego 1473 roku, urodził się w Toruniu Mikołaj Kopernik, sławny astronom, ale także lekarz, ekonomista, prawnik, dyplomata, matematyk, niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego. Senat RP w listopadzie ub. roku przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
Najsłynniejszym dziełem Mikołaja Kopernika jest opublikowane w 1543 r. „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, czyli, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie, jak wcześniej sądzono, że to Słońce i inne planety krążą wokół Ziemi. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.
To także Kopernik sformułował regułę, że pieniądz gorszy wypiera lepszy.
Mikołaj Kopernik zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku.
W uchwale Senatu podkreślono patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.”
W Wyszkowie Mikołaj Kopernik został upamiętniony ulicą na Parcelach Huckich, jego imię nosi Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”.