Wojewoda przejmie szpitale powiatowe? Co na to zarząd powiatu?

Wydarzenia

Wojewoda przejmie szpitale powiatowe? Co na to zarząd powiatu?

27.02.2021
autor: Elżbieta Borzymek
- W związku z tym, że w Związku Powiatów Polskich dyskutuje się na temat przejęcia szpitali powiatowych pod ministerstwo zdrowia, jakie jest stanowisko zarządu? - Bogdan Pągowski zapytał na sesji 24 lutego. - Jest dyskusja, my wiemy, ale w tej chwili trudno się odnieść do takich informacji. Za mało mamy danych – odpowiedział starosta Jerzy Żukowski.
 
– Czy na ten temat dyskutowaliście? – dopytywał radny Pągowski.
- Tak, informacja również do nas dotarła – odpowiedział starosta Żukowski. – W takim mniejszym gronie była dyskusja, ale za wcześnie mówić o jakimś stanowisku, bo to taka daleka jeszcze, wydaje się, perspektywa. Kwestia przejęcia szpitali powiatowych przez wojewodę – nie wydaje mi się, że to się stanie, mimo wszystko.
- W związku z tym, że wiceminister zdrowia spotyka się z zarządem Związku Powiatów Polskich i konsultują tę sprawę, nie wydaje mi się, że to jest jakaś tam bajeczka – kontynuował radny, były starosta. – Natomiast o tym planie mówi się coraz więcej. Myślę, że nie można się z tego tematu wymigać. Jesteście za przekazaniem szpitali powiatowych pod wojewodę albo nasze stanowisko jest takie, że nie można nam odebrać szpitala, bo nie będzie to w interesie mieszkańców powiatu? 
- Czyli odpowiedź wymijająca, panie starosto – podsumował.
- Jak powiedział starosta Żukowski, na chwilę obecną mamy zbyt mało danych, informacji – włączył się wicestarosta Leszek Marszał. – Do tego dochodzą sprawy własnościowe – na jakich zasadach. Myślę, że jak będzie dyskusja ogólnopolska na ten temat, będziemy się w nią włączali. Pan też nie zna szczegółów – zwrócił się do radnego.
- To wcale nie jest takie oczywiste, szczególnie w przypadku naszego szpitala, gdy te własności są troszeczkę inne – zauważył starosta Żukowski. – Dwa tygodnie temu byliśmy u ministra zdrowia Kraski z panem przewodniczącym Waldemarem Sobczakiem, poinformował nas, że takie rozmowy się odbywają. Też nie ma wiedzy, jakby to miało się odbywać, w jakiej formie.
- Jest dyskusja, my wiemy, ale w tej chwili trudno się odnieść do takich informacji. Za mało mamy danych – powtórzył.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość