Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka (foto)

Wydarzenia

Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka (foto)

03.04.2019
autor: Adam Grześkiewicz, fot. Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego
Sporym sukcesem zakończyła się akcja „Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka”.
 
Pomysł posprzątania śmieci na terenie działalności Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic urodził się podczas jednego z pierwszych spotkań założycieli Stowarzyszenia. Mając świadomość nieporządku, jaki wokół nas panuje, wyszliśmy z założenia, że dobrze jest zacząć od zrobienia gruntownego sprzątania na naszym terenie, także w sensie najzupełniej dosłownym.
W miejscach oficjalnych oraz zwyczajowo przyjętych zostały rozwieszone informacje o zakresie akcji, terminie i miejscach zbiórki osób. Ideę sprzątania podchwyciły szkoły i już w piątek 29 marca na ulice Latoszka i Rybienka Łochowskiego wyszły wspaniałe dzieciaki z przedszkola przy ul. Jodłowej i Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej z Poloneza, a godzinę później ok. 300 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 rozpoczęło sprzątanie Rybienka Leśnego. Efekt to dwie pryzmy worków ze śmieciami złożone przy ul. Skarżyńskiego i Wołowskiego.
Największy zakres prac był przewidziany na sobotę. Tego dnia wspomógł nas także Klub Biegacza z Wyszkowa i Stowarzyszenie Historyczne „Pasja”. W sposób zupełnie spontaniczny do akcji włączyli się także harcerze z 16 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej ZHR, którzy akurat przejeżdżali rowerami przez teren naszej akcji.
Na wyznaczone miejsca zbiórek stawiło się ponad 100 osób, które, prowadzone przez wyznaczonych przewodników, wyszły na sześć tras w Drogoszewie, Rybienku Leśnym, Rybienku Łochowskim i Latoszku. Pierwsze grupy zakończyły prace po ok. 2 godzinach, ale sprzątanie w trudniejszym terenie zajęło kilka godzin więcej. Dużym wyzwaniem okazał się teren wału przeciwpowodziowego, pobocza ul. Powstańców i nasyp kolejowy przy ul. Dolnej. Zebrane śmieci to przede wszystkim butelki i inne odpady szklane, tworzywa sztuczne, części samochodowe i odpady budowlane. Pojedyncze trofea to lodówka, rower, kilka telewizorów i kilkanaście opon różnej wielkości.
Dzięki zaangażowaniu naszych członków i sympatyków do przewozu śmieci na ul. Leśną wykorzystaliśmy trzy samochody skrzyniowe i Poloneza Truck. Ostatni transport zakończyliśmy ok. godz. 17.
Podsumowanie w pigułce: w sprzątaniu wzięło udział kilkaset osób (szacujemy, że między 300-450 dzieci i osób dorosłych), zostało zebrane i odstawione do punktu odbioru ok. 12 ton śmieci. Za udział w akcji wszystkim bardzo dziękujemy i uprzedzamy, że to nie był ostatni raz. W niedługim czasie będziemy chcieli dokończyć sprzątanie, przede wszystkim pod mostem kolejowym i wzdłuż brzegu Bugu.
Ze strony Stowarzyszenia akcję koordynowali Cezary Pilarski i Andrzej Biernacki.
Świat bez śmieci jest o wiele piękniejszy!
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Upamiętnili śp. Mariana Jakubczaka (FOTO)

Upamiętnili śp. Mariana Jakubczaka (FOTO)

Wyjątkowy charakter miały tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Rybnie. W remizie OSP odsłonięto tablicę upamiętniającą druha Mariana Jakubczaka. - Szukajmy dobra tak, jak uczył nas śp. Marian - do zgromadzonych zwrócił się ks. Adam Jabłoński, inicjator upamiętniania zmarłego wujka.
zobacz więcej
Gdzie zorganizować udany wieczór kawalerski w Krakowie? – sprawdź nasze propozycje

Gdzie zorganizować udany wieczór kawalerski w Krakowie? – sprawdź nasze propozycje

Wieczór kawalerski to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego przyszłego pana młodego. To czas, kiedy można się zrelaksować i cieszyć towarzystwem najbliższych przyjaciół, zanim wejdzie się w nowy etap życia. Kraków, z jego bogatą historią, wspaniałą architekturą i tętniącym życiem nocnym, jest idealnym miejscem na organizację niezapomnianego wieczoru kawalerskiego. W tym artykule przedstawimy kilka propozycji, które pomogą w planowaniu tego wyjątkowego dnia.
zobacz więcej
Naoglądała się kryminałów i… włamywała się do domów

Naoglądała się kryminałów i… włamywała się do domów

Dwa zarzuty usłyszała 51-latka zatrzymana na gorącym uczynku kradzieży z włamaniem do jednego z domów w gminie Brańszczyk. Policjanci ustalili, że kobieta ma na sumieniu jeszcze kilka innych włamań. Powiedziała, że, dokonując kradzieży, inspirowała się filmami kryminalnymi.
zobacz więcej
Mercedes zjechał do rzeki

Mercedes zjechał do rzeki

Prawdopodobnie z powodu niezaciągnięcia hamulca ręcznego zaparkowany nad Bugiem mercedes stoczył się do rzeki i zniknął pod taflą wody. Na szczęście nikogo nie było w środku.
zobacz więcej