Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka (foto)

Wydarzenia

Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka (foto)

03.04.2019
autor: Adam Grześkiewicz, fot. Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego
Sporym sukcesem zakończyła się akcja „Wiosenne Sprzątanie Rybienka, Drogoszewa i Latoszka”.
 
Pomysł posprzątania śmieci na terenie działalności Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic urodził się podczas jednego z pierwszych spotkań założycieli Stowarzyszenia. Mając świadomość nieporządku, jaki wokół nas panuje, wyszliśmy z założenia, że dobrze jest zacząć od zrobienia gruntownego sprzątania na naszym terenie, także w sensie najzupełniej dosłownym.
W miejscach oficjalnych oraz zwyczajowo przyjętych zostały rozwieszone informacje o zakresie akcji, terminie i miejscach zbiórki osób. Ideę sprzątania podchwyciły szkoły i już w piątek 29 marca na ulice Latoszka i Rybienka Łochowskiego wyszły wspaniałe dzieciaki z przedszkola przy ul. Jodłowej i Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej z Poloneza, a godzinę później ok. 300 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 rozpoczęło sprzątanie Rybienka Leśnego. Efekt to dwie pryzmy worków ze śmieciami złożone przy ul. Skarżyńskiego i Wołowskiego.
Największy zakres prac był przewidziany na sobotę. Tego dnia wspomógł nas także Klub Biegacza z Wyszkowa i Stowarzyszenie Historyczne „Pasja”. W sposób zupełnie spontaniczny do akcji włączyli się także harcerze z 16 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej ZHR, którzy akurat przejeżdżali rowerami przez teren naszej akcji.
Na wyznaczone miejsca zbiórek stawiło się ponad 100 osób, które, prowadzone przez wyznaczonych przewodników, wyszły na sześć tras w Drogoszewie, Rybienku Leśnym, Rybienku Łochowskim i Latoszku. Pierwsze grupy zakończyły prace po ok. 2 godzinach, ale sprzątanie w trudniejszym terenie zajęło kilka godzin więcej. Dużym wyzwaniem okazał się teren wału przeciwpowodziowego, pobocza ul. Powstańców i nasyp kolejowy przy ul. Dolnej. Zebrane śmieci to przede wszystkim butelki i inne odpady szklane, tworzywa sztuczne, części samochodowe i odpady budowlane. Pojedyncze trofea to lodówka, rower, kilka telewizorów i kilkanaście opon różnej wielkości.
Dzięki zaangażowaniu naszych członków i sympatyków do przewozu śmieci na ul. Leśną wykorzystaliśmy trzy samochody skrzyniowe i Poloneza Truck. Ostatni transport zakończyliśmy ok. godz. 17.
Podsumowanie w pigułce: w sprzątaniu wzięło udział kilkaset osób (szacujemy, że między 300-450 dzieci i osób dorosłych), zostało zebrane i odstawione do punktu odbioru ok. 12 ton śmieci. Za udział w akcji wszystkim bardzo dziękujemy i uprzedzamy, że to nie był ostatni raz. W niedługim czasie będziemy chcieli dokończyć sprzątanie, przede wszystkim pod mostem kolejowym i wzdłuż brzegu Bugu.
Ze strony Stowarzyszenia akcję koordynowali Cezary Pilarski i Andrzej Biernacki.
Świat bez śmieci jest o wiele piękniejszy!
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Po pijanemu przewoził małe dzieci

Po pijanemu przewoził małe dzieci

Ponad 2 promile miał w organizmie 35-letni kierowca, który przewoził dwoje dzieci.
zobacz więcej
Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Janasem (FOTO)

Bardzo interesujące, prawie dwugodzinne spotkanie autorskie ze Zbigniewem Janasem – działaczem opozycyjnym z czasów PRL, politykiem, posłem na Sejm czterech kadencji, świetnym gawędziarzem - połączone z promocją jego książki „Spotkania. Każde pozostawia ślad” - odbyło się w poniedziałek 25 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Spotkanie prowadził Karol Pękul.
zobacz więcej
Marynarka i spódnico-spodnie, czyli sposób na elegancką i kobiecą stylizację

Marynarka i spódnico-spodnie, czyli sposób na elegancką i kobiecą stylizację

Stylowe garnitury damskie to prosty przepis na elegancki i nietuzinkowy look! Zastanawiasz się, jaki komplet wybrać w sezonie wiosenno-letnim? Postaw na wygodny zestaw z krótkimi spódnico-spodniami - jeden z największych hitów modowych tego roku!
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej