Wilk spacerował po osiedlu Zakręzie (FOTO, WIDEO)

Wydarzenia

Wilk spacerował po osiedlu Zakręzie (FOTO, WIDEO)

24.05.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot., wideo: Patrycja Mościcka, Mariusz Łapiński
Niecodziennego gościa mieli mieszkańcy ul. Zakręzie, których domy sąsiadują z wyszkowskim łęgami. Przed ich podwórkami drogą spacerował… wilk. Jak mówi wyszkowski nadleśniczy, na naszym terenie na stałe mieszka 6-8 wilków. Można spotkać też rysie i… żubra!
 
Mariusz Łapiński wilka wypatrywał już od dawna. Latem i zimą odnajdywał ślady, ale samego zwierzęcia nigdy, niestety, nie udało się spotkać. Zwierzę najwyraźniej poczuło, że jest oczekiwane i samo postanowiło pana Mariusza odwiedzić. W poszukiwaniu właściwego adresu przemierzało osiedlowe uliczki, gdzie zostało nagrane i sfotografowane (w poniedziałek ok. godz. 18.50) przez jedną z mieszkanek, Patrycję Mościcką. - Wreszcie mam dowody, że są, tyle czasu wyczekiwałem - cieszy się pan Mariusz.
Jak mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk, autorka nagrania miała sporo szczęścia, bo wilki medialne nie są i zazwyczaj szybko znikają z pola widzenia.
Leśnicy szacują, że na naszym terenie na stałe mieszka ich 6-8. Pojawiły się 10, a może nawet 15 lat temu. Adaptują się do obecności człowieka, stąd obecność wilka na terenie osiedla mieszkaniowego. Czy należy się ich bać? - Absolutnie nie - odpowiada nadleśniczy. - Trzeba stanąć i po cichu obserwować. Żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma możliwości, żeby zaatakował. Nie mam też sygnałów, żeby był problem jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie.
Wilki - choć trudno je wypatrzyć - nie są już ewenementem na naszym terenie. - Mamy też rysie w okolicach Tuchlina. Nie ma tam grzybów i jagód, więc i ludzi mniej - mówi Waldemar Wańczyk. - A i żubr może się „zaplątać” z Białowieży. Ostatnio całą zimę siedział na łąkach w stronę Pułtuska. To znaczy, że stan naszego środowiska nie jest tragiczny.
 
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nowa naczelnik edukacji

Nowa naczelnik edukacji

Agnieszka Deptuła wygrała ogłoszony przez starostę konkurs na naczelnika wydziału edukacji. Obowiązki przejmie z dniem 1 lipca.
zobacz więcej
Obróbka glifów po wymianie okien - jak prawidłowo ją wykonać?

Obróbka glifów po wymianie okien - jak prawidłowo ją wykonać?

Przeprowadzenie wymiany okien w mieszkaniu, albo w domu to jedna z pośród istotnych prac czynności remontowych. Na wymianę okien decydujemy się ze względów estetycznych. Niemniej jednak istotna jest także kwestia utraty ciepła przez stare okna, co generuje większe rachunki. Usuwanie starych okien związane jest zawsze z tym, iż glify w których się one znajdowały trzeba jeszcze raz obrobić.
zobacz więcej
Wymuszenie pierwszeństwa znów przyczyną wypadku na drodze wojewódzkiej w Woli Mystkowskiej (FOTO)

Wymuszenie pierwszeństwa znów przyczyną wypadku na drodze wojewódzkiej w Woli Mystkowskiej (FOTO)

25-letni kierowca został ranny w wypadku, do którego doszło w niedzielę w nocy w Woli Mystkowskiej, na drodze wojewódzkiej nr 618.
zobacz więcej
Jak sprawdzić, kto do ciebie dzwonił?

Jak sprawdzić, kto do ciebie dzwonił?

Połączenia telefoniczne to dziś jedna z najpopularniejszych form kontaktu. Rozwój sieci internetowej nie ulega wątpliwości - nadal chętnie dzwonimy jednak do swoich bliskich czy przyjaciół. Za pośrednictwem telefonu często też załatwiamy sprawy związane z naszym kontem bankowym, usługami czy przesyłkami. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie na ekranie naszego urządzenia pojawiają się numery, których nie potrafimy powiązać z żadną znaną nam osobą, instytucją czy firmą. Jak sprawdzić, kto do nas dzwonił?
zobacz więcej