Wielkie święto w Olszance (foto)

Wydarzenia

Wielkie święto w Olszance (foto)

02.02.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Pachnącą świeżością nową część ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Olszance uroczyście oddano do użytku w piątek 31 stycznia 2020 r. - To, co wam się udało, to naprawdę wielka, piękna rzecz – gratulowała społeczności zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
 
Gości witali w drzwiach uczniowie, każdy z nich otrzymał folder dotyczący szkoły i jej rozbudowy oraz okolicznościowy znaczek.
Od września 2012 r. organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Olszance jest Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Przyjazny Krąg” (stowarzyszenie prowadzi też szkoły w Kręgach i Łosinnie). Początkowo szkoła była placówką sześcioklasową z oddziałem przedszkolnym, uczęszczało do niej 48 uczniów i 15 przedszkolaków. We wrześniu 2014 r. w budynku rozpoczęło działalność Niepubliczne Przedszkole Twórcze „Domisiowe Przedszkole”. Od 1 września 2017 r., po reformie oświaty, szkoła funkcjonuje jako ośmioklasowa z oddziałem przedszkolnym. Obecnie do szkoły uczęszcza 76 uczniów, w oddziale przedszkolnym jest 8 dzieci. W szkole pracuje 19 pracowników pedagogicznych, 2 pracowników obsługi i pracownik administracji. Prowadzone były i są różne projekty, dzięki czemu placówka wzbogaciła się o wiele środków audiowizualnych, laptopy, drukarki (w tym 3D), tablety, pomoce do robotyki.
W 2018 roku organ prowadzący podjął uchwałę o rozbudowie szkoły. Po dyskusjach zdecydowano o rozbudowie modułowej. Prace rozpoczęły się w lipcu 2019 r. Dobudowana część budynku szkolnego (wykonana z 18 modułów) zajmuje powierzchnię 183 m kw., ma 3 sale lekcyjne, pokój nauczycielski i pokój dyrektora szkoły, łazienki (również dla osób niepełnosprawnych), szatnię, jest też podjazd dla niepełnosprawnych. Do wybudowanej części kupiono nowe meble, każda sala ma tablicę multimedialną z projektorem i niezbędne pomoce dydaktyczne. Koszt inwestycji to ponad 900 tys. zł.
Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor szkoły Dorota Kalinowska: - Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym niezwykłym i szczególnie radosnym dla naszego środowiska dniu oficjalnego otwarcia nowej części budynku szkoły.
Wśród gości byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władz Gminy Wyszków i Gminy Somianka, ks. proboszcza parafii św. Rodziny, dyrektorki szkół prowadzonych przez „Przyjazny Krąg” i prezeska tego stowarzyszenia, sołtysi wsi Olszanka i Sitno, przedstawiciele wykonawców (pracownia projektowa „Enegram”, firma budowlana „Algeco” Polska) i sponsorzy.
Historię szkoły w skrócie przedstawiła poprzednia dyrektor, teraz nauczycielka religii Maria Garbarczyk. Obecny budynek szkoły w Olszance powstał w latach 60. XX w. – wybudowany został w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego pod hasłem „Tysiąc szkół na tysiąclecie”. Wcześniej siedmioklasowa szkoła mieściła się w drewnianym, zabytkowym budynku (miała 3 klasy i mieszkanie dla kierownika szkoły). Kierownikiem tej szkoły był Piotr Morka, dziadek Anety Kowalewskiej, zastępcy burmistrza Wyszkowa. We wsi kwitło życie kulturalne. W latach 1962 – 1984 szkołą kierował Mieczysław Wawryła, a do roku 1990 Barbara Skoczeń. W myśl Ustawy z dnia lipca 1961 r. w roku szk. 1966/67 szkoła w Olszance stała się szkołą ośmioklasową. Tak było do 1974 r., kiedy to powołano zbiorcze szkoły gminne – miały one na celu stworzenie (nie bardzo się to udało) lepszych warunków kształcenia dzieci wiejskich. Na terenie gm. Wyszków była to szkoła w Rybienku Leśnym. Na pieczątce szkoła w Olszance miała napis: Zbiorcza Szkoła Gminna w Rybienku Leśnym Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym Filia w Olszance. Do 1990 r. szkoła w Olszance była czteroklasowa, potem przywrócono szkołę ośmioklasową. Kolejna reforma oświaty z 1999 r. wprowadziła trzystopniową strukturę szkolnictwa – 6-letnią szkołę podstawową, 3-letnie gimnazjum i 3-letnie liceum. Przez to w szkołach, szczególnie wiejskich, zmniejszyła się liczba uczniów i były likwidowane. Taki los spotkałby i szkołę w Olszance, ale powstało stowarzyszenie „Przyjazny Krąg”, które przejęło przeznaczone do likwidacji szkoły w Kręgach, Łosinnie i Olszance.
 
Szczególny dzień dla wszystkich
Symbolicznym otwarciem nowej części szkoły było przecięcie wstęgi. Zrobili to: dyr. Dorota Kalinowska, zastępca dyrektora ostrołęckiej delegatury kuratorium oświaty Mirosław Grzyb, prezes Stowarzyszenia „Przyjazny Krąg” Anna Kmoch, przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Chmiel, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, uczeń Wojciech Bryk.
Krzyże, które następnie zostały zawieszone w salach lekcyjnych i pokoju nauczycielskim, oraz nowe sale poświęcił ks. Kazimierz Wądołowski.
- Mam wielki sentyment do tego miejsca – wyznała Aneta Kowalewska. - Moi dziadkowie przez wiele lat tutaj mieszkali, moja mama tutaj się wychowała. Moja babcia zawsze mi mówiła: Dziecko, takich dobrych ludzi, jak w Olszance to nigdzie nie ma. Kłaniam się nisko tym dzielnym kobietom, które u mnie i u pana naczelnika przez wiele miesięcy bywały. Z taką siłą, pasją, miłością do tej szkoły nie ma takich rzeczy, które nie mogłyby się udać. To, co wam się udało, to naprawdę wielka, piękna rzecz. Gratuluję.
Pod wrażeniem zmian w szkole był też Mirosław Grzyb:- Wielkie ukłony i gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia komfortowych warunków nauki, edukacji na miarę XXI wieku. Uważam, że odzwierciedleniem tego, co przeszliśmy jako Polacy, jest krzyż. Gratuluję społeczności, że zaczyna wszystko z Bogiem w sercu i modlitwą na ustach. Wszystkiego dobrego dla całej społeczności. Szczęść Boże – zakończył. W prezencie przekazał album „Biblia w malarstwie polskim”.
Radość z rozbudowy szkoły wyraziła prezes „Przyjaznego Kręgu” Anna Kmoch:-  Jako organ prowadzący staramy się stwarzać optymalne warunki do rozwoju naszej młodzieży, naszych uczniów. Wiemy, że przez dobrą szkołę wiedzie najprostsza droga do dobrej przyszłości. Realizacja tego przedsięwzięcia była dużym wyzwaniem dla zarządu Stowarzyszenia. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że dzisiejszy dzień jest szczególnym świętem dla wszystkich.
- Dzisiejsze zaproszenie na tę uroczystość traktuję jako lekcję, jak można szybko i estetycznie wybudować dodatkowe sale, dodatkowe pomieszczenia szkoły – mówił wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński. - Gratuluję pomysłu i tego, co tu zdziałaliście.
Uczniowie przygotowali krótki, żartobliwy program artystyczny, nawiązujący do pozytywnych zmian, które zaszły w szkole. Recytowali m.in.:
 
Za lasami, za górami, za siódmą rzeką, 
Gdzieś w Europie, nie za blisko, nie za daleko, 
Buła sobie mała szkoła, biedna i skromna.
I marzyła jej się zmiana, że jest ogromna!
Bo w jej murach, prawdę mówiąc, było dość ciasno…
Toteż wizję zmiany snuła swoją własną…
Kiedy do dzieła pani Bożenka wzięła się energicznie, 
Nauczyciele pomogli wiele, poparli licznie, 
Rodziców grono z siłą wzmożoną też zadziałało!
A chociaż z trudem, coś jednak cudem wytargowało!
Śnił nam się cały budynek, zyskaliśmy 3 klasy,
To przecież wielka sprawa, jak na owe czasy!
Nie będzie już ciasnoty, w której się miejsca szuka,
W owocach dobrej roboty rozkwitnie nam nauka!
 
Od społeczności szkolnej pani prezes otrzymała w podziękowaniu statuetkę i dyplom, a goście piękne, czerwone róże. Wszyscy zostali zaproszeni na bardzo smaczny poczęstunek.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość