Wielki Czwartek w wyszkowskich kościołach (foto)

Wydarzenia

Wielki Czwartek w wyszkowskich kościołach (foto)

14.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Kościół katolicki rozpoczął Triduum Paschalne, uroczystości pełne niezwykłej symboliki, ale też skupienia i modlitwy. W Wielki Czwartek zakończył się Wielki Post, zamilkły dzwony, a Najświętszy Sakrament w uroczystych procesjach został przeniesiony do ciemnic. Popularnym obrzędem Wielkiego Czwartku jest również mycie nóg 12 parafianom przez księży proboszczów. W kościołach św. Idziego i św. Wojciecha byli to strażacy.
Pierwszego dnia Triduum Paschalnego Kościół obchodzi pamiątkę ustanowienia kapłaństwa. Rano wszyscy wyszkowscy kapłani, wraz z duchownymi z całej diecezji, wzięli udział we Mszy św. Krzyżma odprawionej w katedrze łomżyńskiej. Podczas wieczornych Mszy św. w wyszkowskich kościołach odebrali wiele ciepłych życzeń, dziękując jednocześnie wiernym za modlitwę i wsparcie.
Wielki Czwartek to także pamiątka ustanowienia Eucharystii i wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, gdy Jezus sam umył nogi swoim uczniom. Tradycyjnie proboszczowie obmyli nogi 12 parafianom. Ks. dziekan Zdzisław Golan zaprosił strażaków z całego powiatu, którzy reprezentowali następujące jednostki: OSP Białebłoto, OSP Barcice, OSP Zabrodzie, OSP Lucynów, OSP Rybno, OSP Jaszczułty, OSP Słopsk, OSP Brańszczyk, OSP Komorowo i PSP Wyszków. Przedstawiciele wymienionych jednostek zostali zaproszeni w związku z pełnieniem przez księdza proboszcza również obowiązków Powiatowego Kapelana Straży Pożarnej.
Z kolei ks. proboszcz Roman Karaś do udziału w tym obrzędzie zaprosił strażaków z OSP w Gulczewie.
Triduum Paschalne pełne jest niezwykłej symboliki. - Nie tylko zapatrujmy się na gesty, ale wsłuchujmy się też w słowa – w kościele św. Wojciecha zachęcał ks. Stanisław Borkowski. – Bóg mówi w ciszy. Dlatego człowiek tak się jej boi, boi się usłyszeć Boga. Nie uciekaj, wsłuchaj się w siebie, a usłyszysz, kim jesteś i jakie jest twoje powołanie.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość