Wielki biznes wspiera ukraińskie wojsko i gospodarkę kraju

Wydarzenia

Wielki biznes wspiera ukraińskie wojsko i gospodarkę kraju

04.12.2023
autor: Materiał zewnętrzny
Od ponad półtora roku w Ukrainie trwa wojna na pełną skalę rozpętana przez federację rosyjską. Odpowiedzialni przedstawiciele biznesu, w tym duże firmy i całe grupy przedsiębiorstw, wspierają gospodarkę kraju oraz pomagają wojsku i zwykłym obywatelom. 
 
Jednym z takich przedsiębiorstw jest Metinvest. Jest to grupa przedsiębiorstw o międzynarodowej skali, która działa w dziedzinie górnictwa i metalurgii. Rinat Achmetow, właściciel firmy i jeden z najbardziej znanych ukraińskich biznesmenów, od samego początku wojny deklarował swoje aktywne proukraińskie stanowisko. Jego słowa nie są sprzeczne z czynami: 21 miesięcy z rzędu jego główne aktywa (Grupa SCM, klub piłkarski "Szachtar", Fundacja Rinata Achmetowa) pracowały na pełnych obrotach by wspomóc Ukrainę w jej walce. Łącznie przeznaczono 6,7 mld UAH (197 mln USD) na pomoc cywilom i Siłom Zbrojnym Ukrainy, o czym szczegółowo informują dziennikarze.

Ramię w ramię z armią

Pomimo faktu, że zakłady metalurgiczne Grupy Metinvest zostały zniszczone, splądrowane i pozostawione na tymczasowo okupowanych terytoriach w trakcie operacji wojskowych, wszystkie pozostałe zakłady wciąż wytwarzają produkty na potrzeby linii frontu. Od lutego 2022 r,. na linię ognia dostarczane są kamizelki pancerne, modułowe ziemianki, narzędzia saperskie, łańcuchy i jeże do ochrony przed pojazdami kołowymi i gąsienicowymi, piece oraz płyty ochronne do ukraińskiej broni. Jedną z nowości, która szybko sprawdziła się w walce, są tak zwane "łapacze lancetów". Konstrukcje ochronne wykonane z siatek i łączników umożliwiają uchronienie pojazdów, jednostek artyleryjskich i innego sprzętu przed rosyjskimi dronami. Więcej informacji na temat tych systemów można znaleźć na stronie https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html.

Pomocna dłoń dla cywilów

Równie ważne jest finansowanie projektów humanitarnych. Fundacje należące do Rinata Achmetowa rozdają żywność i zestawy higieniczne osobom potrzebującym. Inną sferą pomocy fundacji jest rehabilitacja psychologiczna i fizyczna oferowana przez lekarzy i wolontariuszy. Firmy Metinvest częściowo finansują również projekty "Protez Hub" — zapewniając protezy dla personelu wojskowego po amputacjach.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość