materialy/info/med1/12012.jpg

Wydarzenia

Wielka, ogromna strata. Zmarła Urszula Mikołajczyk

23.01.2022
autor: Nowy Wyszkowiak, fot. Elżbieta Szczuka
23 stycznia zmarła Urszula Mikołajczyk, niestrudzona wojowniczka o prawa i godne życie osób niepełnosprawnych, wieloletni samorządowiec. Miała 68 lat. 
Odejście pani Uli jest po prostu szokiem dla całego naszego społeczeństwa. 
Nieprzerwanie od 1994 r. przewodniczyła Zarządowi Terenowemu Koła PSOUU w Wyszkowie. Przypomnijmy, że stowarzyszenie prowadzi placówki wspierające niepełnosprawnych i ich rodziny: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (powstał w 1995 r. jako Dzienne Centrum Aktywności) i Warsztaty Terapii Zajęciowej (2004 r.). Pani Ula była też inicjatorką utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy typu B. Od 2016 r. przewodniczy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Dzięki m.in. jej zaangażowaniu i konsekwencji gmina wykupiła pierwsze mieszkanie chronione treningowe w naszym mieście. 
Pani Ula była także samorządowcem: radną Rady Powiatu (2002-2014); członkinią Zarządu Powiatu (2006-2010), Rady Społecznej przy SPZZOZ. 
Choć drobnej postury, od lat była głównym filarem środowiska związanego z osobami niepełnosprawnymi. Kompetentna, zawsze przygotowana, pełna energii i nowych pomysłów, konsekwentna w realizacji kolejnych zadań. Pomagała dzieciom i ich rodzicom, tworząc, inicjując kolejne placówki, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko spędzają czas, ale ciągle czegoś się uczą, rozwijają się i swoje talenty (m.in. muzyczne, plastyczne, sportowe). Można powiedzieć, że w dużym stopniu to ona wyprowadziła takie osoby z domów, gdzie wcześniej rodziny ukrywały je przed światem. Dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi była przykładem walki o prawa niepełnosprawnych i starań o integrację ze środowiskiem lokalnym. W dużej mierze dzięki niej wyszkowska społeczność dostrzegła w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne nie tylko jako te, którym trzeba pomagać, ale też te, które wiele wnoszą do lokalnej wspólnoty.
W uznaniu szczególnych zasług oraz wieloletnią i wytrwałą pracę dla dobra osób niepełnosprawnych została uhonorowana medalem „Fideliter et Constanter” – „Wiernie i wytrwale”.
W 2003 r. podczas wspólnej sesji rad gmin i powiatu, inaugurującej wyszkowskie obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, Urszula Mikołajczyk została odznaczona nadanym przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W latach 1998 - 2002 była członkinią (spoza rady) Komisji do Spraw Rodziny Rady Miejskiej w Wyszkowie, zaś od 2004 r. członkiem Zarządu Osiedla nr 11, jednostki pomocniczej Rady Miejskiej.
 
 
 
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

zobacz więcej
O wolności słowa w gminnym samorządzie

O wolności słowa w gminnym samorządzie

Po ostatnich burzliwych dyskusjach na sesji burmistrz Piotr Płochocki zdecydował, że urzędnicy nie będą brali udział w kończącym sesję punkcie „Sprawy różne”. Decyzję podjął „kierując się potrzebą ochrony pracowników Urzędu przed nadużywaniem wolności wypowiedzi przez niektórych Radnych”. Wszyscy radni są tą decyzją zaskoczeni.
- Nie jest moją rolą „ustawianie” dyskusji pod kątem, co radnemu wolno, a czego nie wolno powiedzieć. Jestem tą sytuację zaskoczony - komentuje przewodniczący rady Adam Szczerba.
zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej
Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Kompleksowe tworzenie witraży przed specjalistów obejmuje niezawodne działania - od projektu, po finalny montaż. W ofercie Witraże Nysa znajdują się zarówno witraże z motywami kościelnymi, jak i witraże świeckie. Poza tym do dyspozycji mamy profesjonalną renowację witraży. Jak powstają wyjątkowe witraże? Co warto o nich wiedzieć?
zobacz więcej