materialy/info/med1/14623.jpg

Wydarzenia

Widowisko pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (FOTO)

02.10.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Muzyczno-filmowe widowisko dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych można było zobaczyć w WOK „Hutnik” w sobotę 30 września. Wystąpili wokaliści i muzycy zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”.
 
Premiera widowiska miała miejsce w 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie i była efektem współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem „Sonanto”, w 70. rocznicę zamordowania Hieronima Dekutowskiego. W tym roku spektakl został powtórzony m.in. w Wyszkowie – z okazji 80. rocznicy zrzutu „Zapory” do okupowanej Polski.
W nocy z 16 na 17 września 1943, w ramach operacji o kryptonimie „Neon 1”, został zrzucony, wraz z kpt. dypl. Bronisławem Rachwałem ps. Glin i ppor. Kazimierzem Smolakiem ps. Nurek, do okupowanej Polski, na placówkę „Garnek” 103 w Łosinnie. Jeszcze tego samego dnia „Zapora” przedostał się do Warszawy, skąd w połowie października 1943 r. został przydzielony do Kedywu Okręgu AK Lublin. Po wojnie, w 1945 r. „Zapora” wrócił do konspiracji, tym razem skierowanej przeciwko komunistom i Sowietom. Podczas próby przedostania się na Zachód, wskutek zdrady, został aresztowany. Po trwającym ponad rok, brutalnym śledztwie, skazany na karę śmierci i 7 marca 1949 r., wraz z sześcioma podkomendnymi stracony w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. To także historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości. Upamiętnia też zmarłą we wrześniu siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, Krystynę Frąszczak – kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach. 
Na spektakl zaprosili Stowarzyszenie WEST oraz Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory. Projekt wsparły: Fundacja PZU, Instytut Pamięci Narodowej, Okręg Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wydarzenie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza Wyszkowa.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Marketing firmy możemy dziś podzielić na dwie strefy – tą prowadzoną online, opartą na działaniach promocyjnych w sferze internetu, a także oscylującą wokół tradycyjnej promocji znanej od lat. Ścianka wystawiennicza jest jednym z narzędzi marketingowych, które znalazło swoje zastosowanie właśnie w reklamie tradycyjnej. Zbudowana z lekkich, najczęściej aluminiowych, konstrukcji i prezentowanej na niej reklamy, może występować w naprawdę zróżnicowanych rozmiarach oraz kształtach. Niezwykle proste w montażu, demontażu, a także transporcie, stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy offline. Korzystają z niej przedstawiciele różnych branż, prezentujący swoje usługi i produkty w przestrzeniach publicznych. To właśnie prezentacja wielkoformatowej, starannie dopracowanej grafiki może okazać się naprawdę świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Już dziś poznaj lepiej rozwiązanie, jakie stanowią ścianki wystawiennicze i zastanów się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również w twoim przypadku!
zobacz więcej
Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Na poniedziałek, 28 kwietnia, Biblioteka Miejska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy malarstwo”. Tym razem miłośnicy malarstwa i jego symboliki przeniosą się w czasie o kilkadziesiąt lat, od Leonarda da Vinci do Petera Bruegela starszego.
zobacz więcej
Pomysł na weekend? Kajaki Pomiechówek

Pomysł na weekend? Kajaki Pomiechówek

zobacz więcej
Co to jest strona bierna w angielskim?

Co to jest strona bierna w angielskim?

Strona bierna w angielskim to jedna z konstrukcji tworzenia zdań, która może wydawać się na początku dość trudna, ale zdecydowanie warto ją opanować. Znacznie wzbogaca styl wypowiedzi, a także pozwala lepiej zrozumieć kontekst niektórych treści. Zobacz, czym się wyróżnia i jak ją tworzyć.
zobacz więcej