Widowisko pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (FOTO)

Wydarzenia

Widowisko pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (FOTO)

02.10.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Muzyczno-filmowe widowisko dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych można było zobaczyć w WOK „Hutnik” w sobotę 30 września. Wystąpili wokaliści i muzycy zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”.
 
Premiera widowiska miała miejsce w 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie i była efektem współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem „Sonanto”, w 70. rocznicę zamordowania Hieronima Dekutowskiego. W tym roku spektakl został powtórzony m.in. w Wyszkowie – z okazji 80. rocznicy zrzutu „Zapory” do okupowanej Polski.
W nocy z 16 na 17 września 1943, w ramach operacji o kryptonimie „Neon 1”, został zrzucony, wraz z kpt. dypl. Bronisławem Rachwałem ps. Glin i ppor. Kazimierzem Smolakiem ps. Nurek, do okupowanej Polski, na placówkę „Garnek” 103 w Łosinnie. Jeszcze tego samego dnia „Zapora” przedostał się do Warszawy, skąd w połowie października 1943 r. został przydzielony do Kedywu Okręgu AK Lublin. Po wojnie, w 1945 r. „Zapora” wrócił do konspiracji, tym razem skierowanej przeciwko komunistom i Sowietom. Podczas próby przedostania się na Zachód, wskutek zdrady, został aresztowany. Po trwającym ponad rok, brutalnym śledztwie, skazany na karę śmierci i 7 marca 1949 r., wraz z sześcioma podkomendnymi stracony w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. To także historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości. Upamiętnia też zmarłą we wrześniu siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, Krystynę Frąszczak – kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach. 
Na spektakl zaprosili Stowarzyszenie WEST oraz Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory. Projekt wsparły: Fundacja PZU, Instytut Pamięci Narodowej, Okręg Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wydarzenie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza Wyszkowa.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak Optymalnie Mieszać Aromaty Aroma dla Najlepszego Smaku?

Jak Optymalnie Mieszać Aromaty Aroma dla Najlepszego Smaku?

Mieszanie aromatów to sztuka, która wymaga odrobiny wiedzy, cierpliwości i kreatywności. Wybór odpowiednich aromatów, ich proporcje oraz czas dojrzewania mieszanki to kluczowe elementy, które wpływają na końcowy efekt. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy masz już doświadczenie, ten przewodnik pomoże Ci stworzyć smak, który będzie idealnie odpowiadał Twoim preferencjom.
zobacz więcej
Potężna dawka muzyki folkowej (FOTO)

Potężna dawka muzyki folkowej (FOTO)

Folknocka na stałe wpisała się do kalendarza wyszkowskim imprez. Ze względu na różnorodny charakter, lubiana jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
zobacz więcej
Konkurs dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych!

Konkurs dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych!

zobacz więcej
Najczęstsze błędy przy używaniu szlifierki kątowej i jak ich unikać

Najczęstsze błędy przy używaniu szlifierki kątowej i jak ich unikać

Czy używanie szlifierki kątowej jest tak proste, jak się wydaje? Choć szlifierka kątowa to jedno z najbardziej uniwersalnych i popularnych narzędzi w warsztatach, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, jej niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych błędów, które nie tylko zmniejszają efektywność pracy, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkownika. Niezależnie od doświadczenia, każdy operator szlifierki kątowej może popełnić błędy, które skutkują uszkodzeniem materiału, narzędzia, a nawet obrażeniami ciała. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak uniknąć najczęstszych pułapek związanych z użytkowaniem tego narzędzia. Wiedza na temat bezpiecznego korzystania ze szlifierki kątowej nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale także minimalizuje ryzyko niebezpiecznych incydentów.
zobacz więcej