Substancje chemiczne obejmują ogólnie całość pierwiastków i związków chemicznych, które naturalnie istnieją w przyrodzie lub są wytworzone sztucznie przez człowieka. Mieszaniny substancji chemicznych mogą być jednorodne (roztwory posiadające określone stężenie) lub niejednorodne (np. olej i woda). Węże chemiczne obejmują przewody do płynnych substancji chemicznych i ich mieszanin, które w szczególności charakteryzują się wysoką reaktywnością. Tego rodzaju przewody są odporne na zarówno związki organiczne jak i nieorganiczne, a także ich mieszaniny, do których zaliczamy alkohole, rozpuszczalniki, farby, kwasy, zasady.
Zastosowanie węży chemicznych i specjalne wymagania w określonych zastosowaniach
Węże chemiczne składają się z warstwy wewnętrznej, zrobionej z materiału odpornego na korozję chemiczną (EPDM, poliamid, polietylen UPE, FKM etc.), wzmocnienia w postaci kordu lub oplotu tekstylnego, a także spirali stalowej dla węży ssąco-tłoczących oraz warstwy zewnętrznej, którą jest materiał odporny na czynniki zewnętrzne. Zastosowanie węży chemicznych obejmuje między innymi:
• procesy technologiczne stosowane zarówno w przemyśle chemicznym, jak i spożywczym czy farmaceutycznym, a także wielu innych;
• rozładunek i załadunek zbiorników transportowych danymi substancjami chemicznymi;
• napełnianie i opróżnianie opakowań;
• cele laboratoryjne.
Warto zwrócić uwagę na wymagania dotyczące zastosowań przewodów giętkich, a zwłaszcza węży do chemikaliów. Transport i przeładunek chemikaliów jest uregulowany międzynarodowymi przepisami, natomiast w poszczególnych krajach są obecne regulacje dotyczące specjalnego nadzoru nad urządzeniami służącymi do napełniania cystern drogowych (w tym węży do chemikaliów). W Polsce tego rodzaju nadzór pełni Transportowy Dozór Techniczny – którego obowiązkiem jest sprawdzanie jakości przewodów przeładunkowych i urządzeń do napełniania i opróżniania. Warto więc czynić zakup przewodów u sprawdzonych producentów takich jak MiDaTech – firma obecna jest na polskim runku już od wielu lat, dostarczając wysokogatunkowe węże do substancji chemicznych i nie tylko.
Mocne – ale nie niezniszczalne, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem
Jeżeli stoisz przed wyborem węży do substancji chemicznych, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, jakie mogą przeważyć w ostatecznej decyzji – mowa tu przede wszystkim o oddziaływaniu substancji na wąż. Jednym z wrogów tego rodzaju przewodów jest korozja chemiczna, która niesie niebezpieczeństwo osłabienia węża, a tym samym możliwości jego pęknięcia. Można jej jednak zapobiec, decydując się na zakup węża odpowiedniego do danego medium i czasu kontaktu materiału węża z chemikaliami. Drugim czynnikiem niebezpiecznym są ładunki elektrostatyczne – nieprzystosowany wąż może spowodować zapłon lub wybuch, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on wykonany z materiałów antystatycznych lub przewodzących. Trzecim (jednak nie najmniej niebezpiecznym) zjawiskiem jest przenikanie medium (najczęściej gazowego) przez ścianki węża lub tworzenie pęcherzy pod jego warstwą wewnętrzną – węże zbudowane z materiałów o niskiej przenikalności dla medium możesz zakupić na stronie www.midatech.pl. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, sumiennie stosując wysokiej klasy materiały produkowane przez ekspertów. Dzięki temu będziesz mógł działać bez większych obaw o jakikolwiek wypadek. Chroń siebie i osoby znajdujące się w pobliżu, czyniąc świadome zakupy.