Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

Wydarzenia

Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

25.03.2024
autor: materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, a także do sejmiku województwa mazowieckiego. To od naszych głosów zależy, w którym kierunku pójdzie nasze miasto, gmina, powiat i województwo. Każdy głos ma znaczenie, a wybory samorządowe to prawdziwe święto demokracji.

Jaka będzie frekwencja? To zależy od nas

7 kwietnia będziemy wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział aż 4 186 479 wyborców, a głosowanie odbędzie się w 3468 obwodach. Każdy wyborca otrzyma 3 lub 4 karty do głosowania, w zależności od miejsca zamieszkania.

Niestety, jak pokazują badania wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż wybory parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w dwóch grupach wiekowych – młodzi i seniorzy. A to właśnie samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają realny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

Czy Mazowsze znów będzie liderem?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali  mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc. Do urn chętnie poszli także wyborcy w powiecie przysuskim – 65 proc., sokołowskim, szydłowieckim i warszawskim zachodnim – wszędzie po blisko 62 proc.

Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wybory samorządowe to esencja demokracji. – Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.

Do udziału w wyborach zachęcają również ludzie kultury. Jak zaznacza dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, artystka operowa, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, wybory to nie tylko nasz przywilej, ale przede wszystkim obowiązek.

Sejmik Województwa Mazowieckiego to kluczowy organ w budowaniu konkurencyjności, atrakcyjności i bezpieczeństwa regionu. Mazowsze, jako jedna z najszybciej rozwijających się części kraju, najliczniejsze województwo, jest liderem w realizacji inwestycji, projektów unijnych i programów wsparcia, które poprawiają życie każdej i każdego z nas. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, 25 lat samorządu województwa mazowieckiego to okres pełen wyzwań i skok cywilizacyjny dla wszystkich jego mieszkańców. – Kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.

Jak oddać ważny głos?

1. Sprawdź swoje dane w rejestrze wyborców.
2. Znajdź swój lokal do głosowania.
3. Przygotuj odpowiedni dokument tożsamości.
4. Zapoznaj się z listą kandydatów i programami wyborczymi, aby dokonać świadomego wyboru.
5. Przyjdź do lokalu wyborczego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu i ewentualnych opóźnień.
6. Na kartach do głosowania postaw „X” w polu obok wybranych kandydatów zgodnie z instrukcjami.
7. Zachowaj ciszę wyborczą.

Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru. – Pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – apeluje marszałek Adam Struzik.
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
54-latek w nocy spacerował ekspresówką

54-latek w nocy spacerował ekspresówką

Ubrany na ciemno mężczyzna w nocy szedł drogą ekspresową. Na szczęście jeden z kierowców wezwał policję, zanim doszło do tragedii.
zobacz więcej
Ergonomia w projektowaniu wnętrz

Ergonomia w projektowaniu wnętrz

Ergonomia w projektowaniu wnętrz to dziedzina, która zajmuje się dostosowywaniem przestrzeni do potrzeb użytkowników, zapewniając im komfort i funkcjonalność. Znaczenie ergonomii jest ogromne, zwłaszcza w kontekście codziennego funkcjonowania w domu, miejscu pracy czy przestrzeniach publicznych. Dobrze zaprojektowane wnętrza, uwzględniające zasady ergonomii, mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie i wydajność. Korzyści płynące z ergonomicznie zaprojektowanych przestrzeni obejmują zmniejszenie ryzyka urazów, poprawę postawy ciała oraz zwiększenie komfortu użytkowników. W tym artykule przyjrzymy się, jak ergonomia wpływa na różne typy wnętrz i jakie rozwiązania warto wprowadzić, aby stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.
zobacz więcej
Wracając ze szkoły policyjnej, zauważyli poważny wypadek

Wracając ze szkoły policyjnej, zauważyli poważny wypadek

Funkcjonariusze z Ostrołęki, Pułtuska i Wyszkowa, wracając do domu ze szkoły policji, zauważyli poważny wypadek drogowy. Wśród osób poszkodowanych była kilkuletnia dziewczynka.
zobacz więcej
Fotograficzne podsumowanie roku

Fotograficzne podsumowanie roku

Wernisaż wystawy zdjęć członków Dyskusyjnego Klubu Fotograficznego, działającego przy Akademii Umiejętności „Pan Hilary”, odbył się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie, w sali im. prof. Ludwika Maciąga. Swoje zdjęcia – podsumowanie roku 2023 - zaprezentowało ośmioro fotografików.
zobacz więcej