Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Sawickiej (FOTO)

Wydarzenia

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Sawickiej (FOTO)

20.01.2025
autor: Elżbieta Szczuka
Przez miesiąc w Galerii WOK „Hutnik” można oglądać piękne, kolorowe obrazy wyszkowianki Teresy Sawickiej. Wernisaż wystawy odbył się 15 stycznia. - Widać, że obrazy malowane są z serca – oceniła Irena Filipowicz.
 
Wchodzących do galerii serdecznie witał Józef Sawicki, mąż artystki. 
- To pierwsza wystawa pani Teresy od wielu, wielu lat. Maluje w domowym zaciszu i w końcu postanowiła, że pokaże swoją twórczość szerszej publiczności – przywitała przybyłych na wernisaż Irena Filipowicz, instruktorka plastyki w WOK.
Przeczytała, co o swojej mamie napisała w broszurce towarzyszącej wystawie Marta, córka malarki: „Każdego, kto miał przyjemność ją poznać, zachwyca jej wyjątkowa umiejętność przekształcania codziennych przedmiotów w małe dzieła sztuki. Jej talent manualny oraz wrażliwość artystyczna sprawiają, że wszystko, czego się dotknie, nabiera nowego, pięknego wymiaru. Dziś, gdy może w pełni poświęcić się swojej największej pasji, z zapałem wraca do malarstwa. Jej prace – od pejzaży, przez martwe natury po abstrakcje – emanują lekkością i głębią, oddając zachwyt nad pięknem otaczającego świata. Teresa Sawicka w swoich obrazach uchwyca ulotne chwile codzienności, nadając im wyjątkową artystyczną formę”.
Od siebie Irena Filipowicz dodała, że widać w tych pracach, że to jest malowanie z serca: - W każdym z obrazów można dostrzec miłość twórczą artystki. Widać, że były tworzone z wielką pasją. Obrazy znajdujące się na wystawie są namalowane w technice olejnej, aczkolwiek widać też pierwsze próby jak gdyby nawet płaskorzeźby, tworzenia różnych kompozycji. Myślę, że każdy z artystów szuka swojej drogi, cały czas ją udoskonala i ulepsza, szuka czegoś nowego w sztuce, żeby to dalej przekazać swoim odbiorcom.
Teresa Sawicka urodziła się w nieodległych Zambskach Kościelnych, gm. Obryte (na jednym z obrazów możemy obejrzeć Narew i kościół w Zambskach), szkołę średnią skończyła w Pułtusku. Zdolności artystyczne wykazywała już w dzieciństwie. Zdała egzamin do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale okoliczności życiowe sprawiły, że studiów nie podjęła. Musiała zarabiać, została krawcową. Jednak nigdy nie porzuciła swojej miłości do sztuki. Do Wyszkowa przyjechała z mężem, który dostał tu pracę i mieszkanie. 
Kilka lat temu pani Teresa zachorowała, miała problemy z kręgosłupem, nie mogła się poruszać. I wtedy od dzieci dostała pod choinką prezent – sztalugę, pędzle, farby. - Mamo, przecież ty zawsze malujesz, nam pomagałaś – przypomniały jej dzieci. 
- I to mnie przekonało; przecież ja lubię malować i mogę to robić – stwierdziła. - Usiadłam prosto, spięłam się pasem i powoli znów zaczęłam malować. Potem poszłam do pracy, do handlu, ale to nie było dobre dla mojego malarstwa. Dzisiaj jestem na emeryturze i znowu się spełniam, maluję – mówi artystka.
Na wystawie są jej najnowsze obrazy. Malowane techniką olejną, ale przy abstrakcjach wykorzystuje również koronki, sznurki, kulki ze styropianu, masę gipsową.
- Dziękuję państwu, że przyszliście na wernisaż moich prac, które były gdzieś tam ukryte, a dziś nabrały zupełnie innego wymiaru na tych ścianach - powitała zebranych lekko stremowana bohaterka wieczoru. - Mam nadzieję, że spodobają się moje prace i ta wystawa. 
Dodajmy, że jest możliwość kupna tych pełnych uroku obrazów.
Kurs komputerowy dla seniorów
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Prawie 1050 kontroli kierowców. Wszyscy trzeźwi

Prawie 1050 kontroli kierowców. Wszyscy trzeźwi

11 i 12 lutego policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwość lokalnie”.
zobacz więcej
Przez lata znęcał się nad partnerką i jej dziećmi

Przez lata znęcał się nad partnerką i jej dziećmi

zobacz więcej
Rola lokalnych przedsiębiorstw w generowaniu zatrudnienia w Wyszkowie

Rola lokalnych przedsiębiorstw w generowaniu zatrudnienia w Wyszkowie

Lokalne przedsiębiorstwa pełnią ważną rolę w kształtowaniu rynku pracy w małych i średnich miastach, takich jak Wyszków. W dobie globalizacji i rosnącej dominacji korporacji, znaczenie lokalnych firm w tworzeniu miejsc pracy często bywa niedoceniane. Wyszków z szybko rozwijającym się sektorem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) stanowi doskonały przykład tego, jak lokalny biznes może napędzać rozwój gospodarczy i społeczny.
zobacz więcej
Due Diligence – na czym polega dogłębna analiza przedsiębiorstwa?

Due Diligence – na czym polega dogłębna analiza przedsiębiorstwa?

Zewnętrzna weryfikacja kondycji spółki stanowi jeden z kluczowych elementów procesu inwestycyjnego dla wielu przedsiębiorców. Due Diligence, bo o nim mowa, stanowi kompleksową ocenę danego przedsiębiorstwa, dokonywaną najczęściej na okoliczność inwestycji kapitałowych. Podczas takiej analizy, potencjalny nabywca może upewnić się co do tego, czy stan faktyczny przedsiębiorstwa odpowiada deklaracjom sprzedającego bądź spółki uzyskującej finansowanie. Jedną z podstawowych cech analizy jest bezstronna, a przy tym także ekspercka ocena faktycznego stanu przedmiotu danej inwestycji, w kluczowych aspektach formalno-prawnych i biznesowych. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie nierównowagi informacyjnej pomiędzy obecnymi właścicielami a nowym inwestorem, a także bieżąca ocena spółki oraz ryzyka, jakie może wynikać z konkretnej inwestycji. Sam proces jest ściśle dopasowany pod oczekiwania potencjalnego inwestora; badana spółka zyskuje natomiast weryfikację zgodności z zakładanym przezeń standardem rynkowym, jak i wsparcie w rozwiązywaniu zaległości bądź niedociągnięć procesowych w ramach wciąż prowadzonej działalności. Już dziś dowiedz się więcej na temat badania Due Diligence, wykonywanego przez profesjonalne firmy i przekonaj się, w jakich okolicznościach może okazać się ono naprawdę pomocne.
zobacz więcej