W weekend tryśnie fontanna

Wydarzenia

W weekend tryśnie fontanna

09.07.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Urząd Miejski zdecydował się na uruchomienie fontanny na pl. Miejskim. Będzie uprzyjemniała odpoczynek już od najbliższego weekendu.
 
Fontanna miała trysnąć na początku sezonu letniego. Plany - jak zresztą wiele innych, choćby dotyczących organizacji letnich imprez - popsuła jednak epidemia koronawirusa. Urząd Miejski wziął pod uwagę opinię sanepidu, który nie rekomendował włączania fontann.
Na początku lipca głos zabrał Główny Inspektor Sanitarny, który podkreśla, że wprowadzone przez rząd epidemiologiczne ograniczenia nie wprowadzają zakazu w zakresie funkcjonowania fontann oraz tężni ulicznych.
Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie” - czytamy w komunikacie GIS. W Wyszkowie widać jednak, że brak wodotrysku nie wpłynął na frekwencję mieszkańców przewijających się przez pl. Miejski, zwłaszcza w upalne dni. 
GIS przypomina jednocześnie, że w zapobieganiu zakażeniom w powyższych sytuacjach podstawowe znaczenie ma:
zachowywanie dystansu społecznego – pozostawanie w odległości min. 2 m od innych odwiedzających (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających); unikania zgromadzeń i spotkań większym gronie
zakrywanie ust i nosa – przy pomocy maseczki lub chustki, w tym także przy korzystaniu z tężni
częste mycie i dezynfekcja rąk.
Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (min. 2 m lub więcej w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu” - informuje również GIS.
W związku z komunikatem GIS, Urząd Miejski postanowił już dłużej nie zwlekać z uruchomieniem fontanny, która w ubiegłym roku cieszyła ogromnym zainteresowaniem.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość