W Szkole Podstawowej nr 4 pierwszy dzwonek zabrzmiał 40 lat temu (FOTO)

Wydarzenia

W Szkole Podstawowej nr 4 pierwszy dzwonek zabrzmiał 40 lat temu (FOTO)

05.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Pełne wzruszeń było tegoroczne gminne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Odbyło się 4 września w Szkole Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte, która świętowała też swoje 40. urodziny.
 
Uroczystość rozpoczęła się w samo południe na placu szkolnym, przy pomniku Obrońców Westerplatte. Zastępca dyrektora szkoły Konrad Chrzczonowski przypomniał, że 1 września 1939 r. rozpoczęła się wojna obronna Polski, jednocześnie II wojna światowa. Głos zabrał Władysław Kałuski, syn urodzonego w nieodległym Liwie Zdzisława Kałuskiego (1915-1969), jednego z obrońców Westerplatte. - Czy to byli bohaterowie? – pytał momentami łamiącym się głosem. - Nie, oni wykonywali przysięgę na wierność ojczyźnie.
Główna część uroczystości odbyła się w sali sportowej. Przybyłych - wśród nich burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, ks. proboszcza Zdzisława Golana, honorowego obywatela Gminy Wyszków Franciszka J. Bieganowskiego, dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatury w Ostrołęce Michała Giersa, emerytowanego dyrektora SP4 Mirosława Kowalskiego, służby mundurowe, byłych pracowników szkoły, rodziców, dyrektorów szkół podstawowych i średnich z gminy Wyszków - powitała Ewa Runo, od 6 lat dyrektorka SP nr 4.
- Dzisiejsza uroczystość ma kilka wymiarów – zaznaczyła. - Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w naszej gminie. Wspomnienia, bo w naszej szkole 40 lat temu po raz pierwszy zabrzmiał szkolny dzwonek. Naukę rozpoczęło wtedy 1.132 uczniów (w tym roku rozpoczyna 530 uczniów w 22 oddziałach). I trzeci wymiar, patriotyczny – oddaliśmy hołd żołnierzom Westerplatte.
Szkoła w ciągu 40 lat przechodziła zmiany organizacyjne. 1 września 1999 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek dla 364 uczniów Gimnazjum nr 2. Od września 2017 r. to ponownie Szkoła Podstawowa nr 4. 10 października 1987 r. szkole nadano imię Obrońców Westerplatte. Dyrektorami szkoły byli: Mirosław Kowalski (1983-2012), Agnieszka Deptuła (2013-2017), obecnie Ewa Runo. 
- Największą wartością szkoły jest dobro dzieci, nigdy nie zawiedliśmy rodziców naszych uczniów – podkreśliła pani dyrektor. - Nasza misja, rozszerzona o wizję, to „wzmacniamy korzenie i rozwijamy skrzydła”. Korzenie, to wartości, w jakich wychowujemy w tej szkole: patriotyzm, odpowiedzialność, ciekawość otaczającego świata, empatia, otwartość. To one dają podstawy do rozwoju każdego ucznia.
 
Głos mają goście
- Inauguracja nowego roku szkolnego to wyjątkowy moment, w którym podejmujemy nowe edukacyjne wyzwania, określamy ambitne plany i zamierzenia, podejmujemy postanowienia – rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Szczególnie ciepło powitał rozpoczynających naukę pierwszaków.
- Wiem, że przed polską szkoła jest wiele dylematów, bardzo duże wyzwania, bardzo dużo problemów – zwrócił się do nauczycieli. - Ale chciałbym, abyśmy mimo wszystko patrzyli na czekający nas rok szkolny przez pryzmat szans, a nie tylko problemów. Abyście państwo, wbrew wszystkiemu, nie utracili tej pasji i zamiłowania do nauczania, z którą weszliście do zawodu nauczycielskiego.
Korzystając z okazji, burmistrz wręczył dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego (od 2013 r.) Wiesławowi Paskowi powołanie na stanowisko dyrektora na kolejnych 5 lat.
Kurator Michał Giers przyznał, że SP 4 w jego sercu ma szczególne miejsce. Szkole życzył, żeby najlepsze lata były przed nią.
Głos zabrał również Mirosław Kowalski, pierwszy dyrektor szkoły, którą kierował przez 19 lat. - Szkoła kwitnie, co bardzo mnie cieszy – skonstatował.
Kolejne życzenia złożyli ks. Zdzisław Golan, przewodniczący rady rodziców Paweł Chojnacki, była dyrektorka Agnieszka Deptuła, prezenty wręczyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, bukiet kwiatów emerytowani nauczyciele.
Uroczystość zakończył okolicznościowy (40 lat minęło), radosny koncert w wykonaniu uczniów SP4, przygotowanych przez nauczycielkę Edytę Kozłowską.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
5 powodów, dla których warto reklamować lokalną firmę w wyszukiwarce Google

5 powodów, dla których warto reklamować lokalną firmę w wyszukiwarce Google

Reklamowanie lokalnej firmy w wyszukiwarce Google to ważny krok w budowaniu jej sukcesu. Dzięki temu możesz znacząco zwiększyć widoczność swojej działalności, docierając do klientów w Twojej okolicy. Precyzyjne targetowanie pozwala na efektywne wykorzystanie budżetu, a mierzalne wyniki umożliwiają ciągłą optymalizację kampanii. Dodatkowo, integracja z Google Maps za sprawą wizytówki firmy, która umożliwia zbieranie recenzji klientów buduje zaufanie i reputację Twojej marki. W tym artykule przedstawimy pięć głównych powodów, dla których warto zainwestować w reklamę lokalnej firmy w Google.
zobacz więcej
Gminne zakończenie roku szkolnego (FOTO)

Gminne zakończenie roku szkolnego (FOTO)

Prawie 150 najlepszych uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Wyszków spotkało się na gminnym zakończeniu roku szkolnego, którego gospodarzem była w tym roku Szkoła Podstawowa w Lucynowie. Gratulacje odebrali uczniowie, a podziękowania – odchodzący na emeryturę naczelnik wydziału edukacji Sławomir Cieślak oraz trzy dyrektorki placówek oświatowych, które nie będą już kandydowały na kolejne kadencje.
zobacz więcej
Burzliwie podczas ustalania pensji starosty

Burzliwie podczas ustalania pensji starosty

Rada powiatu ustaliła, że starosta Marzena Dyl będzie zarabiała 20.130 zł brutto. To maksymalne wynagrodzenie, jakie mogłaby otrzymać, co nie spodobało się części radnych. Grzegorz Nowosielski zauważył, że to radni tych samych ugrupowań, które poprzedniego dnia przyjęły maksymalne stawki wynagrodzenia burmistrza. Doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań i padło wiele złośliwości. 
zobacz więcej
Groźne zderzenie z łosiem. Kierowca w ciężkim stanie

Groźne zderzenie z łosiem. Kierowca w ciężkim stanie

41-letni kierowca został poważnie ranny w zderzeniu z łosiem na drodze ekspresowej.
zobacz więcej