W rocznicę Bitwy Warszawskiej: spoczywa na nas obowiązek (foto)

Wydarzenia

W rocznicę Bitwy Warszawskiej: spoczywa na nas obowiązek (foto)

15.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się w miejscu związanym z wojną polsko - bolszewicką 1920 r. - w Rybienku Leśnym.
 
Gminne uroczystości rozpoczęła, zgodnie z tradycją, Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski. W kazaniu ks. Jarosław Balikowski nawiązał do obchodzonego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanego również świętem Matki Boskiej Zielnej, kiedy do kościołów wierni przynoszą kwiaty i zioła. - Plony przynosimy nie tylko do Jezusa, ale też do Jego Matki. Jesteśmy narodem Maryjnym, zanosimy jej swoje troski - zauważył ksiądz proboszcz. - Dziś także uroczystość Matki Bożej Zwycięskiej. Ona jest główną patronką wydarzeń z 1920 r. Ochraniała naszą Ojczyznę, gdy szła nawała bolszewików. Cały naród upadł na kolana i błagał o zwycięstwo polskich żołnierzy. Nie było wielu uzbrojonych, ale było wiele młodych serc, ludzi, którzy za cenę życia walczyli, żeby Polska była Polską. Nie byłoby tego zwycięstwa, gdyby nie opieka Matki Bożej i gdyby nie przywódca Józef Piłsudski.
- Wielu zadaje dziś pytanie: jaka byłaby współczesna Europa, gdyby Polacy wtedy ustąpili? Czy mówilibyśmy po Polsku? - zastanawiał się ks. Balikowski. - Polaków nazywano kiedyś przedmurzem Europy i chrześcijaństwa. Dzisiaj też mamy wiele do zrobienia w naszym domu – w Polsce, ale też w Europie. Trzeba też zadać sobie pytanie: jaka jest nasza Ojczyzna? Spoczywa na nas obowiązek, by Polska nadal była blisko Boga, obowiązek wpajania młodzieży miłości do kraju, podtrzymywania wśród młodego pokolenia świadomości o bohaterstwie tych, którzy oddali życie w obronie kraju.
Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali przed pomnik pomordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę w 1920 r. Ta część uroczystości rozpoczęła się hymnem państwowym. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, krótki koncert pieśni legionowych dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP. Z kolei Biblioteka Miejska zaprosiła do obejrzenia plenerowej wystawy poświęconej wojnie polsko - sowieckiej. Od 19 sierpnia można ją będzie oglądać w bibliotece.
Na ostatnią część uroczystości zaprosiło Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i okolic. W pobliskiej restauracji „Baśniowa” odbyło się spotkanie o charakterze historycznym. Dyskusję na temat znaczenia wojny 1920 r. poprzedził wykład Krzysztofa Gawrońskiego, który mówił o tym, co od strony historycznej i militarnej kryje się pod określeniem cud nad Wisłą. A więc miedzy innymi o tym, jak to się stało, że wojska polskie znalazły się w innym miejscu niż spodziewali się Rosjanie, o zjednoczeniu w obliczu wojny skonfliktowanych dowódców polskich, ale też trudnych kontaktach Polski z innymi krajami europejskimi.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość