W parku: tężnia, makieta gimnazjum, kamery, toaleta

Wydarzenia

W parku: tężnia, makieta gimnazjum, kamery, toaleta

06.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Dofinansowanie w wysokości 830 tys. zł Gmina Wyszków otrzyma na inwestycje w parku miejskim. O historii wyszkowskiego przemysłu będą przypominać figurki wiewiórek, o przedwojennym gimnazjum – makieta z brązu. Gmina postawi też tężnię solankową i toaletę publiczną oraz okameruje park.
 
Projekt „Wzrost potencjału turystycznego Gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytkowych - etap II” opiewa na 1 mln 161 tys. zł. Na jego realizację samorząd otrzyma z Unii Europejskiej 830 tys. zł.
Projekt zakłada utworzenie na terenie parku trzech stref:
Strefa gospodarczego Wyszkowa - w ramach tej strefy na odrestaurowanym murku powstaną tablice z QR kodami zawierające ciekawostki nt. historii wyszkowskiego przemysłu, pozyskane również od mieszkańców. By nowa oferta była atrakcyjna także dla dzieci, wzdłuż alejek usytuowanych zostanie pięć niedużych rzeźb wiewiórek z brązu (Wyszków wzoruje się na wrocławskich krasnalach, w drugiej połowie 2020 r. w całym mieście było ich już ok. 360) i każda z nich będzie posiadała charakterystyczny element związany z historycznymi przedsiębiorstwami, np. wiewiórka siedząca na charakterystycznych meblach z wyszkowskiej fabryki mebli. W realizacji projektu wezmą udział dwa duże zakłady pracy: Ardagh Glass i Quad.
Na zakończenie, w zależności od tego, jak ciekawe materiały nt. historii gospodarczego Wyszkowa uda się zebrać, planuje się organizację w „Hutniku” wystawy prezentującej zebrane materiały oraz konferencji, podczas której przedstawione zostaną efekty projektu
Strefa Jerzego Różyckiego obejmuje wykonanie makiety z brązu przedstawiającej budynek szkoły do której uczęszczał kryptolog (Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej, obecnie - I Liceum Ogólnokształcące) wraz z przedstawieniem go w wirtualnej rzeczywistości. Przypomnijmy, że pałacyk, w którym mieściła się szkoła, znajdował się w centrum parku. (Na zdjęciu projekt makiety autorstwa Wojciecha Smółkowskiego.)
Strefa zdrowia – planuje się budowę tężni solankowej wraz z elementami małej architektury parkowej.
W planach jest również przebudowa zdegradowanych alejek i montaż elementów małej architektury, zamontowany zostanie infokiosk, w którym dostępne będą wszystkie informacje dotyczące poszczególnych stref oraz informacje na temat fauny i flory zabytkowego parku. Planuje się również budowę toalety publicznej i montaż kamer monitoringu.
Projekt ma być realizowany w latach 2021 – 2022.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość