Wydarzenia

1 / 3

W lepszej sytuacji niż inne szkoły

03.11.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Spotkanie z zastępcą burmistrza Anetą Kowalewską i naczelnikiem wydziału edukacji Sławomirem Cieślakiem, które odbyło się 26 października w Zespole Skół na Polonezie, nie  przyciągnęło wielu osób. Oprócz dyrekcji i reprezentacji pedagogów obecna była niewielka grupa rodziców. Reforma oświaty, jeden z tematów spotkania, wzbudza wszędzie emocje.  – U państwa, widzę, na razie nieco mniejsze – zauważyła zastępca burmistrza. – Pewnie dlatego, że zespołów szkół dotyczy w mniejszym stopniu.
Aneta Kowalewska najpierw nawiązała do ubiegłorocznego, dla niej na stanowisku zastępcy burmistrza pierwszego, spotkania, podczas którego rodzice zgłaszali wiele uwag. Jak poinformowała, zostały załatwione pozytywnie. Dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba potwierdził, że dostępność hali sportowej dla szkoły poprawiła się, jest wystarczająca. Niebawem ruszy mała sala sportowa, która powstaje w dawnej części kuchennej. Nie ma większych uwag do jakości posiłków w szkolnych stołówkach. Firma Mleks, która do końca roku je dostarcza, jest otwarta na sugestie rodziców. Udało się  wynegocjować niższe ceny. Chociaż w tej chwili obowiązują już bardziej liberalne przepisy dotyczące żywienia (m.in. dopuszczają użycie soli i pieprzu), ale, jak stwierdziła pani burmistrz, „trzeba dzieci uczyć i przyzwyczajać do zdrowego żywienia”. Dlatego gmina w nowym postępowaniu przetargowym, na rok 2017, pozostawi obecne jadłospisy.  
W kolejnej zgłaszanej rok temu kwestii, by rodzice ponosili mniejsze koszty wyjazdów dzieci na zawody sportowe, podjęto również działania. Naczelnik Cieślak zapewnił, że będzie walczył o pieniądze w budżecie na wyjazdy na zawody ponadpowiatowe.
W związku z tym, że nie są jeszcze znane koszty związane z reformą oświaty, Aneta Kowalewska nie chciała składać deklaracji finansowych. – Będziemy walczyć o utrzymanie psychologów, logopedów – mówiła. Podkreśliła, że na inwestycje i infrastrukturę w ZS wydano ponad 150 tys. zł.  
- Jeśli reforma wejdzie od 1 września 2017 r., pieniądze będą potrzebne na przystosowanie szkół – nawiązała do drugiego tematu spotkania, czyli reformy oświaty, o czym już wielokrotnie pisaliśmy w NW.  
Wyjaśniła, że w przypadku szkoły na Polonezie reforma będzie polegała na przekształceniu  zespołu szkół w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. Jednak zmniejszy się liczba uczniów. Szkoła straci m.in. uczniów z Łosinna, Leszczydołu Starego i Olszanki, którzy przychodzili do gimnazjum. 
- Z punktu widzenia rodzica nie zmieni się aż tak wiele – dodała pani burmistrz. – Czego się dzieci będą uczyć? Dzisiaj poza panią minister, poza rządem nikt tego nie wie. Wielokrotnie w swojej wypowiedzi Aneta Kowalewska podkreślała, jak brak ustawy oświatowej, bo są tylko projekty, już kilkakrotnie zmieniane, utrudnia prace przygotowawcze do reformy.  
Nowe podstawy programowe mają być znane w listopadzie, a ustawa uchwalona w grudniu. To dopiero umożliwi podjęcie działań  formalnych: przekształcenia szkół i stworzenie nowej sieci szkół. Zapowiedziała, że do końca listopada będzie gotowa wstępna, bo w oparciu o projekt, a nie ustawę, koncepcja dotycząca Gimnazjum nr 2.
- Mniej martwimy się o państwa – zwróciła się do obecnych na spotkaniu. – Mamy nadzieję, że nauczyciele gimnazjalni znajdą pracę w szkole podstawowej. Czy będą redukcje, będzie można powiedzieć, gdy będą znane ramówki. 
- Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne szkoły – potwierdził dyr. Zbigniew Szczerba – Mamy kadrę pedagogiczną i do nauczania początkowego, i do starszych klas. Za atuty uznał dużo izb lekcyjnych i pomocy naukowych.  Gmina w przypadku tej szkoły dodatkowych kosztów związanych z reformą nie poniesie. 
Dyrektor ma nadzieję, że zmiana obwodów nie będzie dotyczyła jego szkoły, bo dzieci do miasta miałyby za daleko. Aneta Kowalewska powiedziała, że nie ma oficjalnej propozycji zmiany obwodu SP5.
Zdecydowanie krytycznie na temat sposobu wprowadzania reformy wypowiedział się prezes oddziału ZNP Maciej Wójcik: - W tej chwili to są wszystko projekty ustaw – podkreślił. – Jest mało prawdopodobne, że one do końca roku powstaną. Projekty ustaw ciągle się zmieniają, wszystko jest w proszku.
Natomiast chwalił współpracę z samorządami gminnymi i powiatowym, bo „zawsze jest konstruktywna”. Zaprosił 19 listopada na manifestację do Warszawy przeciw chaosowi w oświacie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Letnie, słoneczne dni oraz długie, ciepłe wieczory motywują do aktywnego wykorzystywania czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa okazuje się być jednym z rozwiązań, które umilają pobyt w przydomowym ogrodzie i przekształcają go w oazę błogiego relaksu. Podczas zakupu huśtawki warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które mogą sprostać indywidualnym potrzebom oraz preferencjom użytkowników. Jaką zatem wybrać huśtawkę do ogrodu?
zobacz więcej
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego w szkołach podstawowych województwa mazowieckiego pochodzi z Wyszkowa. Nazywa się Maria Szewczyk i jest uczennicą klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 5 w im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie.
zobacz więcej