W jaki sposób pandemia koronawirusa może wpłynąć na dokumentację podatkową w zakresie cen transferow

Wydarzenia

W jaki sposób pandemia koronawirusa może wpłynąć na dokumentację podatkową w zakresie cen transferow

25.05.2020
autor: materiał zewnętrzny
Drastyczne spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią najpewniej spowoduje ogromne straty dla światowej ekonomii. Spółki kapitałowe już teraz borykają się z kwestiami dotyczącymi rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. W poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą zminimalizować straty i ich negatywne skutki, kluczowe okazują się ceny transferowe. Sprawdzamy, w jaki sposób pandemia wpłynie na ten obszar.

 

Pandemia a gospodarka i ceny transferowe

Już teraz wiadomo, że pandemia będzie miała ogromny wpływ na ekonomię. Szacuje się nawet, że światowa gospodarka może się borykać z największym kryzysem od stu lat. To dlatego, że wymusiła ona zatrzymanie lub znaczne spowolnienie działalności w wielu branżach. W wyniku podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 działań, możemy zaobserwować m.in.:

  • spadek sprzedaży w wielu branżach, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych kosztów lub wręcz ich zwiększeniu (np. za sprawą dodatkowych kosztów logistycznych czy związanych z wyposażeniem ochronnym, odpraw dla zwolnionych pracowników itd.).
  • zmiany w łańcuchach dostaw – generujące problemy z zachowaniem ich płynności oraz niejednokrotnie wyższe koszty.

To tylko niektóre z efektów pandemii, jakie znacząco wpływają na funkcjonowanie grup kapitałowych, szczególnie tych o międzynarodowym zasięgu. Ponadto nowa rzeczywistość wymaga adaptacji stosowanych modeli i zasad w zakresie cen transferowych, a więc przeprowadzenia nowych analiz porównawczych i dokładnej dokumentacji przeprowadzanych działań. Jednocześnie należy pamiętać, że wszelkie kroki podejmowane w celu minimalizacji skutków pandemii i wpływające na podatki będą się cieszyć zainteresowaniem fiskusa przy prowadzonych za kilka lat kontrolach – szczególnie, jeśli grupa odnotuje straty w transakcjach wewnątrzgrupowych. Dobre rozumienie tematyki cen transferowych oraz ustalania ceny rynkowej może mieć zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia bezpieczeństwa rozliczeń podatkowych przedsiębiorców. Warto w tym względzie zainteresować się szkoleniami i kursami z cen transferowych (https://eventis.pl/szkolenia/ceny-transferowe), które omawiają aktualne metody benchmarkowania i dokumentowania cen transferowych. Wiele ze wspomnianych szkoleń odbywa się w Warszawie (https://eventis.pl/szkolenia/warszawa), co dla przedsiębiorców z Wyszkowa czy powiatu wyszkowskiego stanowi znaczne udogodnienie.
 

Dokumentacja cen transferowych w okresie pandemii

Właściwa reakcja na skutki ekonomiczne pandemii i jej wpływ na ceny transferowe to kluczowy element działalności firm w tym okresie. Dlatego warto pamiętać o:

  • stałej kontroli polityki cen transferowych, przeprowadzaniu nowej analizy porównawczej tam, gdzie to konieczne,
  • odpowiednim projektowaniu i dokumentacji wszelkich transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi wraz z ich uzasadnieniem ekonomicznym, które będzie jednoznacznie czytelne w przyszłości,
  • bieżącym weryfikowaniu warunków finansowania spółek zgodnie z warunkami rynkowymi.

Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z aktualnymi przepisami dokumentacja cen transferowych dla transakcji zawieranych pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami jest konieczna w przypadku odnotowania straty. Dlatego ten obowiązek może dotyczyć wielu firm w 2020 roku. Jego wypełnienie z reguły konieczne jest do 30 września, istnieją jednak w tym względzie wyjątki – warto poznać je w trakcie profesjonalnych szkoleń z cen transferowych bądź dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej firmy doradczo-szkoleniowej specjalizującej się w tematyce podatkowej.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość