W dworku Norwidów (FOTO)

Wydarzenia

W dworku Norwidów (FOTO)

07.06.2021
autor: Elżbieta Szczuka
Magiczne miejsce – dworek w Głuchach, w którym 200 lat temu urodził się Cyprian Norwid – odwiedzili w sobotę 5 czerwca uczestnicy rajdu pieszo-rowerowego, zorganizowanego przez PTTK Koło Terenowe Śródmieście w Warszawie i Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Turystów po siedlisku oprowadzała jego właścicielka Karolina Wajda.
 
- Cieszę się, że przyjechaliście, że są organizowane imprezy podkreślające regionalne atrybuty tego miejsca, że możemy iść śladami historii – powitała przybyłych Karolina Wajda. 
Podkreśliła, że majątek Laskowo-Głuchy nie był bogaty, bo nie obfitował w żyzne ziemie – tu jest głównie V i VI klasa. 
- Nawet jak miał 200 - 300 ha, to w XIX w., kiedy nie było nawozów sztucznych i intensywnej eksploatacji ziemi, trudno było, żeby cokolwiek tu wyrosło. Dlatego kolejni właściciele borykali się z różnymi kłopotami, szczególnie finansowymi. 
Dom z kolumnowym gankiem powstał w II połowie XVIII wieku, jest modrzewiowy, potem został otynkowany, żeby wyglądał na dom murowany. Dom jest bez fundamentów, a postawiła go rodzina Zdzieborskich. 
Po Ludwiku Zdzieborskim dom odziedziczyła jego córka Ludwika, która w 1818 r. wyszła za mąż za Jana Norwida. W połowie XIX w. dwór nabył Jan Suski, mąż Pauliny, siostry Cypriana Norwida. Kolejni właściciele to Bronisław Deskur, Antoni Wilnicki, Konstanty Puget (również właściciel majątku Somianka), Amalia Kochowicz, a od 1898 r. przez kolejne kilkadziesiąt lat dwór należał do rodziny Jeziorańskich. W 1967 r. dwór kupili Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz.

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 11 czerwca.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
20 lat temu odszedł Ojciec Święty Jan Paweł II (FOTO)

20 lat temu odszedł Ojciec Święty Jan Paweł II (FOTO)

zobacz więcej
Wybuch gazu w Trzciance. Jedna osoba ranna

Wybuch gazu w Trzciance. Jedna osoba ranna

Do wybuchu gazu w domu w Trzciance doszło w poniedziałek, 14 kwietnia. Jedna osoba z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
zobacz więcej
Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Marketing firmy możemy dziś podzielić na dwie strefy – tą prowadzoną online, opartą na działaniach promocyjnych w sferze internetu, a także oscylującą wokół tradycyjnej promocji znanej od lat. Ścianka wystawiennicza jest jednym z narzędzi marketingowych, które znalazło swoje zastosowanie właśnie w reklamie tradycyjnej. Zbudowana z lekkich, najczęściej aluminiowych, konstrukcji i prezentowanej na niej reklamy, może występować w naprawdę zróżnicowanych rozmiarach oraz kształtach. Niezwykle proste w montażu, demontażu, a także transporcie, stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy offline. Korzystają z niej przedstawiciele różnych branż, prezentujący swoje usługi i produkty w przestrzeniach publicznych. To właśnie prezentacja wielkoformatowej, starannie dopracowanej grafiki może okazać się naprawdę świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Już dziś poznaj lepiej rozwiązanie, jakie stanowią ścianki wystawiennicze i zastanów się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również w twoim przypadku!
zobacz więcej
Studio Piosenki Ireny Zdunek: Tak smakuje muzyka (FOTO)

Studio Piosenki Ireny Zdunek: Tak smakuje muzyka (FOTO)

Słysząc niektóre utwory, czujemy wręcz słodycz, inne przywodzą na myśl słodko-gorzki smak melancholii lub słony smak łez, jeszcze inne - pobudzają i orzeźwiają niczym lemoniada w upalny dzień. Różnorodność muzyki w swoim najnowszym koncercie „W trzech smakach” ukazali wokaliści Studia Piosenki Ireny Zdunek.
zobacz więcej