W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej (FOTO)

Wydarzenia

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej (FOTO)

02.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
1 września, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej wyszkowianie oddali hołd ofiarom największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Uroczystość odbyła się przy pomniku Gloria Victis w centrum miasta.
 
W krótkim rysie historycznym regionalista Mirosław Powierza przypomniał, że we wrześniu 1939 r. Wyszków podzielił los wielu polskich miast: - Był bombardowany przez niemieckie lotnictwo, domy legły w gruzach, grzebiąc ciała zabitych mieszkańców. Niebo rozświetlały łuny pożarów. Przez mosty ciągnął się sznur uciekającej ludności cywilnej przemieszanej z wycofującymi się oddziałami Wojska Polskiego. 8 września po godz. 18 polscy saperzy zniszczyli mosty kolejowy oraz drogowy i zajęli pozycje do obrony na linii rzeki Bug. Walki frontowe trwały niewiele ponad jeden dzień. W nocy z 9 na 10 września, wykonując rozkaz naczelnego wodza, dowódca Grupy Operacyjnej „Wyszków” gen. Wincenty Kowalski zarządził zaprzestanie walk i odwrót podległych mu jednostek na południowy wschód.
- Na ziemi wyszkowskiej pozostały mogiły, w których leżą obrońcy Ojczyzny, żołnierze wchodzący w skład Grupy Operacyjnej Wyszków, żołnierze pułków piechoty, artylerii, kawalerii, lotnicy - przypomniał również Mirosław Powierza. - Zobowiązani jesteśmy dbać o historię, o pamięć o tym, co się wydarzyło. Musimy przekazywać świadectwo następnym pokoleniom.
Regionalista mówił również o przygotowaniach do wojny: - Społeczeństwo Wyszkowa nie było obojętne na apele o doposażenie armii. W 1938 r. zorganizowano kwestę i za zebrane pieniądze zakupiono sprzęt.
Przytoczył fragment „Głosu z powiatów województwa warszawskiego” z 1938 r. opisujący przekazanie armii dwóch ciężkich karabinów maszynowych z pełnym wyposażeniem ufundowanych przez mieszkańców Wyszkowa i Robotniczej Huty Szklanej. Przekazanie odbyło się na Rynku w Wyszkowie (obecnie to ul. Daszyńskiego). W imieniu mieszkańców przemawiał burmistrz Stanisław Wolski, w imieniu huty - jej dyrektor handlowy Jerzy Domański.
Kwiaty pod pomnikiem Gloria Victis złożyły m.in. władze gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego, przedstawiciele ugrupowań kombatanckich i politycznych, służb mundurowych i szkół. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, a wartę honorową wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty. Pasjonaci zaprosili również na pokaz sprzętu wojskowego, który był na wyposażeniu żołnierzy w 1939 r.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość