V Zjazd Absolwentów LO: Jedno miejsce - wiele wspomnień (FOTO)

Wydarzenia

V Zjazd Absolwentów LO: Jedno miejsce - wiele wspomnień (FOTO)

03.10.2024
autor: Elżbieta Szczuka, fot. MJK
W V Zjeździe Absolwentów I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, który odbył się sobotę 28 września z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia szkoły, uczestniczyło prawie 1.200 osób. Hasło tegorocznego zjazdu brzmiało „Jedno miejsce - wiele wspomnień”. Było fantastycznie!
 
W samo południe w sali gimnastycznej I LO rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Prowadziły ją absolwentki i jednocześnie nauczycieli LO - Joanna Krzyszczak i Patrycja Ogrodzińska. 
- I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie staje się dziś przystanią wielu naszych wspomnień. Życzylibyśmy sobie, jako dumni i wzruszeni gospodarze, aby każdy z was – zaproszeni goście i wy, drodzy absolwenci, wspominał tę uroczystość z ogromną radością, sentymentem, a może nawet z łezką w oku. 
Jubileuszowe obchody symbolicznie otworzył nowy hymn liceum, wykonany przez szkolny chór. To fragment utworu C. Norwida pt. Promethidion, z muzyką Piotra Kajetana Matczuka. Po raz pierwszy utwór ten został zaśpiewany przez uczniów I LO na koncercie w muzeum w Dębinkach podczas obchodów 200. rocznicy urodzin Norwida we wrześniu 2021 r. Poemat o Platońskich wartościach: pięknie, dobru i prawdzie podbił serca słuchaczy. Dzięki uprzejmości kompozytora muzyki, liceum otrzymało zgodę na wykorzystanie tego utworu jako hymnu szkoły.
Poprzedni hymn, śpiewany w latach 80., zaczynał się od słów: Wysoko w górach ostry wiatr, rozdane chmurom całe niebo...
Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor i absolwentka I LO Bogumiła Dorota Piotrowicz. Wśród gości byli: Władysław Klimaszewski, dyrektor LO w latach 1990 - 2013, który zatrudniał większość obecnie pracujących w szkolnej placówce, Maria Czuber, Krystyna Kowalkowska i Wiesława Wróbel, które pełniły funkcję zastępcy dyrektora, Maria Grymaszewska i Hanna Żochowska, które były kierowniczkami Internatu Liceum, Dyrektor Delegatury w Ostrołęce – Kuratorium Oświaty w Warszawie Teresa Michalak, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl, Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, Wójt Gminy Rząśnik Marek Leszczyński, księża proboszczowie Zdzisław Golan i Roman Karaś, dyrektorzy szkół podstawowych i średnich.
 
Liceum dziś
- To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie już po raz drugi, jako dyrektor szkoły, kierować słowa do uczestników uroczystości z okazji jubileuszu naszego liceum - cieszyła się dyr. Piotrowicz. Zaznaczyła, że szkoła to nie tylko mury. To ludzie, relacje, przeżycia i wartości, które przekazywano z pokolenia na pokolenie. W ciągu 110 lat istnienia gimnazjum i liceum było 12 dyrektorów, ponad 300 nauczycieli, ponad 9 tysięcy absolwentów. Przez te lata szkoła wykształciła i wychowała wiele pokoleń absolwentów, którzy są jej najlepszymi ambasadorami.
Obecnie w liceum w 22 oddziałach uczy się 638 uczennic i uczniów, zatrudnionych jest 53 nauczycieli i wychowawców internatu, 19 pracowników administracji i obsługi. Od 51 lat szkoła ma internat, w którym dzisiaj mieszka ponad 100 wychowanków. Firmowym znakiem w sporcie są drużyny siatkarskie, żeńska i męska, które zdobywają czołowe miejsca w Szkolnej Lidze Siatkówki w Warszawie.
Oferta edukacyjna szkoły jest dostosowana do potrzeb i zainteresowań uczniów. Na poziomie rozszerzonym realizowane są wszystkie przedmioty ogólnokształcące, pogrupowane w różnych zestawieniach. Dzięki temu uczniowie mogą wybierać różne kierunki, kształcą się m.in. w klasach humanistycznych, społecznych, matematycznych, matematyczno - przyrodniczych. Od ub. roku w liceum można się też uczyć języka włoskiego.
Zdawalność matury w I LO jest zawsze powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej w liceach ogólnokształcących, w tym roku wyniosła 99 proc. Uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz w sporcie. W 2021 r. wyjątkowy sukces osiągnęła Wiktoria Łaszczewska, laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego - znalazła się w gronie 26 najlepszych maturzystów w kraju i została laureatką programu „Matura na 100 procent”. W prowadzonym przez czasopismo „Perspektywy” ogólnopolskim rankingu liceów ogólnokształcących nasze liceum zdobywa wyróżnienia w postaci „Srebrnej Tarczy”. Szkoła realizuje projekty międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus+. 
W ostatnich dziesięcioleciu poprawiła się baza szkoły, remont przeszła i otrzymała nowe wyposażenie w sprzęt pracownia komputerowa. Wyremontowana została pracownia chemiczna, sala gimnastyczna, w pawilonie dydaktycznym wyremontowane zostały wszystkie toalety dla uczniów, podłogi na korytarzach. Wiele prac remontowych wykonano w internacie szkolnym. W tym roku szkolnym w budynku głównym została wybudowana winda, co zwiększyło dostępność placówki dla osób niepełnosprawnych. 
- Życzę wszystkim miłych wrażeń z pobytu w naszym liceum – zwróciła się do publiczności wyraźnie wzruszona pani dyrektor.
 
Dziękujemy, że jesteście z nami
- To niesamowite, ilu absolwentów odpowiedziało na zaproszenie komitetu organizacyjnego do udziału w V Zjeździe – oceniły prowadzące. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie i bardzo intensywna praca komitetu, który rozpoczął swoje działania ponad rok przed zjazdem. To dzięki tym niestrudzonym absolwentom, naszym koleżankom i kolegom z murów „Norwida”, naszym uczniom i przyjaciołom, spotkaliśmy się dziś na tej pięknej uroczystości.
Głos zabrała Ewa Trzcińska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego V Zjazdu Absolwentów I LO w Wyszkowie: - Zjazdy Absolwentów „Norwida” to już tradycja. Tradycja, która pokazuje, jak wyjątkowa jest społeczność naszej szkoły. Szanowni państwo, dziękujemy, że jesteście dzisiaj z nami. Dziś mamy okazję wrócić do czasów szkolnych lat nie tylko we wspomnieniach, ale także w refleksji. W refleksji nad tym, kim byliśmy wtedy, a kim jesteśmy dzisiaj. Możemy też wymienić się doświadczeniami i docenić wzajemnie choćby za to, jaką drogę przeszliśmy i za to, że poradziliśmy sobie z naszymi szkolnymi traumami. Każdy przecież jakieś miał, moją np. była biologia. Czym były te 3 – 4 lata spędzone w tej szkole w perspektywie całego życia? Tylko chwilą, ale chwilą, która w jakiś sposób nas ukształtowała i odcisnęła trwały ślad w naszym życiu. Ślad na tyle wyraźny i ważny, że nadal czujemy się częścią norwidowskiej społeczności. Myślę, że dzisiaj mamy jeden wielki, wspólny powód do dumy - fakt, że jesteśmy tutaj w tak licznym gronie. 
Kolejnym mówcą była starosta Marzena Dyl: - Z wielką radością i dumą stoję przed wami dzisiaj, by wspólnie świętować 110-lecie istnienia miejsca, które przez ponad wiek kształciło i inspirowało kolejne pokolenia młodych ludzi, otwierając im drzwi do świata wiedzy, rozwoju i wartości.
Przypomniała postać jednego z wybitnych absolwentów szkoły, Jerzego Różyckiego. - Sto lat temu Jerzy Różycki stawiał tu pierwsze kroki w kierunku wielkich odkryć. Tu zdał maturę 98 lat temu, w 1926 roku, a jego osiągnięcia na polu kryptologii doprowadziły do złamania szyfru Enigmy, przyczyniając się tym samym do skrócenia II wojny światowej i ratując niezliczone ludzkie życia. 
Podziękowała kadrze pedagogicznej: - Wasz wkład w rozwój tej szkoły jest nieoceniony i zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję wam za waszą pracę, poświęcenie i troskę o przyszłość młodego pokolenia.
Kilka zdań skierowała do uczniów: - Drodzy uczniowie, to wy jesteście przyszłością tej szkoły. To w waszych rękach spoczywa jej dalszy rozwój i kontynuowanie tradycji, która trwa już ponad wiek. Patrząc na was, wierzę, że przyszłość I LO jest w dobrych rękach. Nie bójcie się marzyć, nie bójcie się sięgać po więcej.
W prezencie pani starosta przekazała nowoczesną tablicę do wyświetlania wyników, która będzie zamontowana w hali sportowej.
Głos zabrali również: burmistrz Piotr Płochocki, dyrektor Delegatury w Ostrołęce Teresa Michalak, przewodniczący Rady Rodziców Szymon Depta, zastępca przewodniczącego samorządu uczniowskiego Bartosz Wyszyński.
 
„Norwidek” dla wieloletniego dyrektora
Skoro jubileusz, to i historia gimnazjum i liceum. Tę w postaci prezentacji przedstawiła Katarzyna Mielcarz, nauczycielka i absolwentka I LO. - Ta historia działa się, dzieje i będzie się działa.
W 1914 r. pierwszy rocznik liczył 40 uczniów, wtedy szkoła nosiła nazwę Wyszkowskoje Wysszeje Naczalnoje Uczyliszcze. W 1919 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, otrzymała siedzibę w zakupionym przez władze magistrackie pałacyku senatora Jerzego Sołowiewa z parkiem nazwanym ogrodem senatorskim. Szkołę upaństwowiono w 1945 r.
- Nawiązując do prezentacji o historii naszego liceum, koniecznie musimy wspomnieć o osobie, która była związana z tą szkołą przez długie lata. Bez wątpienia ogromną rolę w kształtowaniu wartości i historii szkoły odgrywają jej dyrektorzy. Jest wśród nas wieloletni dyrektor, człowiek, który prowadził tę szkołę z oddaniem, zaangażowaniem oraz pasją – podkreśliły prowadzące.
Na scenę weszły przedstawicielki Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Norwida oraz Rady Pedagogicznej – dyrektor Dorota Piotrowicz, Elżbieta Borzymek i Klaudyna Matejko-Kulasińska. SAiPN jest owocem zjazdu na 100-lecie liceum, powstało w wyniku przekształcenia komitetu organizacyjnego IV zjazdu w stowarzyszenie.
- Szanownemu Panu Władysławowi Klimaszewskiemu, w latach 1990-2013 dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, w uznaniu za organizację pracy szkoły w przełomowym momencie historii Polski, za rozbudowę siedziby I liceum, życzliwość dla uczniów, nauczycieli i pracowników, umiejętne oddzielanie rzeczy istotnych od nieistotnych w gąszczu zarządzeń i przepisów, zachowywanie spokoju w trudnych chwilach, zasługi dla ZHP, organizowanie niezapomnianych obozów wędrownych i rajdów dla harcerzy oraz wycieczek dla młodzieży licealnej, owocujących wieloletnimi przyjaźniami, zainicjowanie i w przyjacielskiej współpracy z absolwentami kolejnych zjazdów absolwentów i nauczycieli szkoły w 1994 i 2004 roku oraz za aktywną wieloletnią pracę w Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, radość z pomyślnych egzaminów każdego maturzysty, ukrytą w słowach: „Niech idą w świat!”, zrozumienie uczniów i uczennic, dla których matematyka była piętą achillesową, poczucie humoru, skromność i dystans do samego siebie, za wielorakie i często niewidoczne ślady trudu nauczyciela, wychowawcy i dyrektora, które pozostaną na zawsze w pamięci – odczytała laudację Klaudyna Matejko.
Władysław Klimaszewski otrzymał od Stowarzyszenia pamiątkową statuetkę. - Bez was na pewno nic by się nie udało zrobić – podziękował ofiarodawcom.
 
Nagrody dla nauczycieli
Z okazji jubileusz dyrekcja nagrodziła pracowników z ponad 20-letnim stażem pracy w liceum. Nagrody otrzymali nauczyciele: Agnieszka Bajkowska, Wojciech Chaciński, Michał Czajka, Andrzej Adam Czechowski, Marzena Deluga, Anna Garbacz, Agnieszka Głowacka, Renata Kacperska, Janusz Kosiński, Joanna Krzyszczak, Małgorzata Łysik, Katarzyna Mielcarz, Monika Nowak, Patrycja Ogrodzińska, Marianna Grażyna Piotrowicz, Elżbieta Stańczyk, Ewa Torebko, Iwona Żelazna-Łysik, Beata Ziembowska oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły: Elżbieta Godlewska, Renata Jastrzębska i Mariola Święch.
Na tym skończyła się część oficjalna.
 
Fascynujący koncert
- Drodzy goście, tydzień temu w Wyszkowie odbył się niepowtarzalny, wspaniały koncert naszych utalentowanych absolwentów – przypomniały prowadzące uroczystość. - Z pewnością wielu z nich pamięta różne apele, akademie i występy artystyczne, w których brali udział będąc uczniami liceum. To właśnie podczas takich wydarzeń szkolnych talenty uczniów ukazywały się światu, a sami artyści odkrywali w sobie sceniczną duszę. Przynosiło to wiele radości, integrowało licealną młodzież, ale również wymagało dużo zaangażowania i poświęconego czasu. Nasi obecni zdolni uczniowie również przygotowali dla państwa występ artystyczny nawiązujący do hasła V Zjazdu Absolwentów: „Jedno miejsce - wiele wspomnień”.
Przedstawiony przez uczniów program (pracował nad nim m.in. zespół polonistów i Patrycja Ogrodzińska) był różnorodny, pokazywał bogactwo talentów uczniów. W formie artystycznej pokazano charakterystyczne sceny ze szkolnego życia. Zachwycił też rewelacyjny chór pod kierunkiem Agnieszki Łazickiej-Andrusiuk.
Na zakończenie tej części uroczystości w holu na II piętrze odsłonięto tablicę upamiętniającą 110-lecie I LO.
 
Niech żyje bal!
Finalna część V Zjazdu rozpoczęła się o godz. 18 spotkaniami koleżeńskimi w salach. W każdej z nich był przygotowany „poczęstunek powitalny”. O godz. 19:14 (to nawiązanie do symbolicznej daty powstania szkoły) polonezem, prowadzonym przez dyr. Dorotę Piotrowicz i przewodniczącego Rady Rodziców Szymona Deptę, rozpoczął się Wielki Bal Absolwentów. Zainteresowanie zatańczeniem poloneza było tak duże, że nie dla wszystkich starczyło miejsca na sali. Po polonezie zabrzmiała muzyka z lat 50., 60., 70. … aż do czasów współczesnych. Za oprawę muzyczną odpowiadał DJ Kamil Lewandowski.
Zabawa trwała do 4 rano. - Było super, wspaniale, fantastycznie – to najczęstsze odpowiedzi absolwentów pytanych o wrażenia ze zjazdu.
Biblioteka kresy - październik 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak dbać o zdrowie i kondycję w okresie jesienno-zimowym?

Jak dbać o zdrowie i kondycję w okresie jesienno-zimowym?

Chłodniejsze dni i dłuższe noce nie muszą oznaczać rezygnacji z aktywnego stylu życia i dobrego samopoczucia. Jesień i zima to okres, który - przy odpowiednim nastawieniu - może stać się okazją do odkrycia nowych sposobów dbania o siebie. W przeciwieństwie do przekazu serwowanego nam przez reklamy, w tym okresie wcale nie musimy sięgać po całe wiadra suplementów aby przejść przez jesień i zimę zdrowo. Wystarczy odpowiednie zadbanie o swoje ciało, które odwdzięczy nam się zdrowiem na co dzień.
zobacz więcej
Korzyści przedsiębiorcy z księgowości online

Korzyści przedsiębiorcy z księgowości online

Choć księgowość online czasem budzi wątpliwości, coraz więcej przedsiębiorców dostrzega jej liczne korzyści. Nowoczesne rozwiązania księgowe oferują szereg zalet, które mogą znacząco ułatwić prowadzenie firmy. W tym artykule tłumaczymy, na czym polega księgowość online oraz jakie korzyści przynosi przedsiębiorcom — zwłaszcza tym prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze.
zobacz więcej
Świętowała Szkoła Podstawowa w Łosinnie (FOTO)

Świętowała Szkoła Podstawowa w Łosinnie (FOTO)

27 września Szkoła Podstawowa w Łosinnie im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej świętowała pierwszą rocznicę nadania szkole imienia i otrzymania sztandaru.
zobacz więcej
Gadżety reklamowe - jak wykorzystać je w marketingu?

Gadżety reklamowe - jak wykorzystać je w marketingu?

Artykuły przeznaczone na promocje naszego przedsiębiorstwa powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie gadżety warto kupić i które z nich są obecnie modne.
zobacz więcej