Uznana za wymarłą… znaleziona na Zakręziu (foto)

Wydarzenia

Uznana za wymarłą… znaleziona na Zakręziu (foto)

24.05.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. czytelnik
Czarna pszczoła w 2002 r. uznana za gatunek wymarły, znów zaczęła się pojawiać w Polsce. Nietypowego odkrycia na swojej posesji dokonał mieszkaniec os. Zakręzie.
 
Zadrzechnia fioletowa to największa pszczoła spotykana w Polsce, długość jej ciała to ok. 21-24 mm. Nazywana jest czarną pszczołą, choć w rzeczywistości jest ciemnofioletowa. Występowała w Polsce w nielicznych stanowiskach od połowy XIX do lat 30. XX wieku. W późniejszym czasie już jej nie obserwowano, a w 2002 roku została uznana za wymarłą. Główną tego przyczyną miało być zanikanie spróchniałych drzew, gdzie owady te zakładają gniazda.
Przedstawicieli tego gatunku zaobserwowano ponownie w Polsce w 2005 roku. W latach 2004 - 2014 objęty był ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 - częściową.
Znalezienie czarnej pszczoły należy do rzadkości. Łatwo wyobrazić więc sobie zdziwienie mieszkańca os. Zakręzie, który owad znalazł ją podczas porządkowania podwórka. Niestety, pszczoła była już martwa. Okazem do badań genetycznych zainteresowało się jednak Stowarzyszenie Natura i Człowiek.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość