Urodziny Cypriana Norwida: atrakcji nie zabraknie

Wydarzenia

Urodziny Cypriana Norwida: atrakcji nie zabraknie

17.09.2021
autor: Starostwo Powiatowe, opr. SB
Na kilka dni rozłożone są uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Będą m.in. koncerty, widowiskowe inscenizacje, wystawa, rodzinny festyn, potańcówka i bieg. Centrum wydarzeń będzie oczywiście pałac w Dębinkach, gdzie powstanie poświęcone artyście muzeum. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i bezpłatny.
Zapraszają Powiat Wyszkowski, Gmina Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid wraz z partnerami.
 
Koncert: niedziela 19 września, godz. 19, Biblioteka Miejska
Świętowanie rozpocznie się już w najbliższą niedzielę koncertem fortepianowym w Bibliotece Miejskiej. Piotr Lewandowski i jego goście Karolina Zwolińska i Michał Kosmala przeniosą słuchaczy w świat wyjątkowej muzyki. Usłyszymy największe kompozycje Fryderyka Chopina i autorskie kompozycje muzyków. Ponadto podczas koncertu zostaną zaprezentowane związki Norwida z Chopinem i wzajemne przenikanie pomiędzy twórczością artystów.

Plenerowa inscenizacja „Bema pamięci żałobnego-rapsodu”: środa 22 września, godz. 12, dziedziniec ILO
W 200. rocznicę urodzin artysty przypada jubileuszowa, 25. inscenizacja plenerowego widowiska organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Zakończenie, tradycyjnie, przewidziano w parku miejskim przed pomnikiem poety. Widowisko w tym roku zostało wzbogacone o nową formułę (w inscenizacji udział wezmą nie tylko uczniowie). Szkoła i starostwo do udziału zapraszają mieszkańców Wyszkowa i całego powiatu - mile widziane stroje płaczek i rycerzy.
 
Urodziny Norwida: piątek 24 września, godz. 15, pałac w Dębinkach
24 września minie równo 200 lat od narodzin artysty. Podczas uroczystych obchodów podpisany zostanie list intencyjny dotyczący współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego (godz. 16). A skoro urodziny, to nie może zabraknąć tortu (godz. 16.30).
O godz. 17 artyści i opiekunowie I LO zapraszają na muzyczno-poetycki koncert „Nasz Norwid”: będzie to podróż po samym nazwisku wielkiego poety, przez jego miłość, uczucia i to co miał głęboko w sercu. Pojawią się największe utwory C. Norwida w towarzystwie fortepianu, kontrabasu, skrzypiec, gitar i chóru. Wyjątkowy koncert na wyjątkową rocznicę. Wstęp wolny.
 
Świętowania ciąg dalszy: sobota 25 września godz. 13, Pałac w Dębinkach
Założeniem organizatorów jest, by sobota była wesoła, kolorowa i rozrywkowa. Pierwsza część dnia to festyn dla dzieci i rodzin (godz. 13): animacje i atrakcje dla dzieci (warsztaty, iluzjonista, konkursy plastyczne, kulinarne, stoiska gastronomiczne i wystawiennicze). Czas umilą także: kabaret „Moherowe Berety” (godz. 16), „Kapela z Mostówki” (godz. 17.30), Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Konopnickiej w Zabrodziu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach (godz. 18.40).
O godz. 18.10 organizatorzy zapraszają na potańcówkę w starym stylu (miło będzie jeśli uczestnicy przebiorą się w stroje retro). Teren pałacu i park stanie się plenerowym parkietem, królowała będzie muzyka „klasyków” minionych epok i lat.
Kulminacją obchodów będzie widowisko „Tęskno mi panie” z udziałem aktorów Dominiki Ostałowskiej, Włodzimierza Dyły i Dariusza Kowalskiego oraz wybitnych muzyków. Sztuka będzie wyjątkowa i mistyczna, prezentowana w wieczornej aurze z wszechobecnym duchem Norwida i jego dziedzictwa.

XIV Mazowiecki Bieg Norwidowski: niedziela 26 września, godz. 12, pałac w Dębinkach
Dystanse: dla najmłodszych 200 m, 500 m, 1 i 2 km, dla dorosłych 5 km i 10 km. Imprezą towarzyszącą będzie marsz nordic-walking (5 km). Na uczestników będą czekać pamiątkowe medale i nagrody. 
Zapisy poprzez stronę ultimasport.pl (https://zapisy.ultimasport.pl/689). Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”.

Wystawa „Śladami Norwida”: pałac w Dębinkach
W trakcie trzydniowych obchodów w pałacu będzie można zwiedzać wystawę poplenerową „Śladami Norwida”, przygotowaną przez artystów plastyków ze stowarzyszenia FormAt. Podczas pleneru malarskiego, który odbył się 6-12 września w pałacu w Dębinkach, powstały obrazy inspirowane życiem i twórczością artysty oraz samym zespołem parkowo-pałacowym. Każdy z artystów na swój własny sposób przedstawił „pomysł na Norwida”.
 
XVII konferencja naukowa Colloquia Norwidiana – „Norwid w kulturze polskiej”: 23-26 września, pałac w Chrzęsnem). Wystąpią na niej najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy Norwida, jego życia i twórczości, m.in. prof. Józef Fert, prof. Tomasz Korpysz, prof. Edyta Chlebowska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Inauguracja kampanii wyborczej KWW Przymierze dla Samorządu (FOTO)

Inauguracja kampanii wyborczej KWW Przymierze dla Samorządu (FOTO)

Darmowa komunikacja miejska, bezpłatny basen dla dzieci i seniorów, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, budowa farm fotowoltaicznych, budowa sali gimnastycznej przy SP2, zadbanie o dojazd i parkowanie przy cmentarzu parafialnym - to niektóre propozycje kandydatów KWW Przymierze dla Samorządu, które zaprezentowali podczas inauguracji kampanii wyborczej.
zobacz więcej
W walentynkowy wieczór ugodził partnerkę nożem

W walentynkowy wieczór ugodził partnerkę nożem

Dramatycznego przebiegu nabrał walentynkowy wieczór 46-letniej kobiety i jej 54-letniego partnera. Dźgnięta nożem kobieta trafiła do szpitala, a mężczyzna do aresztu.
zobacz więcej
Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze znalazło się w pierwszej dziesiątce regionów o wielkim potencjale gospodarczym
w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu European Cities and Regions of the Future. To ogromne wyróżnienie, które zbiega się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia samorządów województwa i 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE.
zobacz więcej
Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Koncepcja modernizacji linii kolejowej Tłuszcz-Ostrołęka, którą zaprezentowano 27 lutego, przewiduje zastąpienie przejazdu kolejowego na ul. Pułtuskiej tunelem dla samochodów. To rozwiązanie wzbudziło wśród uczestników spotkania spore wątpliwości. Ich zdaniem taki tunel byłby natomiast dobrym rozwiązaniem na ul. 3 Maja. Padały też pytania m.in. o miejsca parkingowe przy przystankach oraz o układ stacji na terenie gminy Zabrodzie.
zobacz więcej