Urodziny Cypriana Norwida: atrakcji nie zabraknie

Wydarzenia

Urodziny Cypriana Norwida: atrakcji nie zabraknie

17.09.2021
autor: Starostwo Powiatowe, opr. SB
Na kilka dni rozłożone są uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. Będą m.in. koncerty, widowiskowe inscenizacje, wystawa, rodzinny festyn, potańcówka i bieg. Centrum wydarzeń będzie oczywiście pałac w Dębinkach, gdzie powstanie poświęcone artyście muzeum. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i bezpłatny.
Zapraszają Powiat Wyszkowski, Gmina Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid wraz z partnerami.
 
Koncert: niedziela 19 września, godz. 19, Biblioteka Miejska
Świętowanie rozpocznie się już w najbliższą niedzielę koncertem fortepianowym w Bibliotece Miejskiej. Piotr Lewandowski i jego goście Karolina Zwolińska i Michał Kosmala przeniosą słuchaczy w świat wyjątkowej muzyki. Usłyszymy największe kompozycje Fryderyka Chopina i autorskie kompozycje muzyków. Ponadto podczas koncertu zostaną zaprezentowane związki Norwida z Chopinem i wzajemne przenikanie pomiędzy twórczością artystów.

Plenerowa inscenizacja „Bema pamięci żałobnego-rapsodu”: środa 22 września, godz. 12, dziedziniec ILO
W 200. rocznicę urodzin artysty przypada jubileuszowa, 25. inscenizacja plenerowego widowiska organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Zakończenie, tradycyjnie, przewidziano w parku miejskim przed pomnikiem poety. Widowisko w tym roku zostało wzbogacone o nową formułę (w inscenizacji udział wezmą nie tylko uczniowie). Szkoła i starostwo do udziału zapraszają mieszkańców Wyszkowa i całego powiatu - mile widziane stroje płaczek i rycerzy.
 
Urodziny Norwida: piątek 24 września, godz. 15, pałac w Dębinkach
24 września minie równo 200 lat od narodzin artysty. Podczas uroczystych obchodów podpisany zostanie list intencyjny dotyczący współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego (godz. 16). A skoro urodziny, to nie może zabraknąć tortu (godz. 16.30).
O godz. 17 artyści i opiekunowie I LO zapraszają na muzyczno-poetycki koncert „Nasz Norwid”: będzie to podróż po samym nazwisku wielkiego poety, przez jego miłość, uczucia i to co miał głęboko w sercu. Pojawią się największe utwory C. Norwida w towarzystwie fortepianu, kontrabasu, skrzypiec, gitar i chóru. Wyjątkowy koncert na wyjątkową rocznicę. Wstęp wolny.
 
Świętowania ciąg dalszy: sobota 25 września godz. 13, Pałac w Dębinkach
Założeniem organizatorów jest, by sobota była wesoła, kolorowa i rozrywkowa. Pierwsza część dnia to festyn dla dzieci i rodzin (godz. 13): animacje i atrakcje dla dzieci (warsztaty, iluzjonista, konkursy plastyczne, kulinarne, stoiska gastronomiczne i wystawiennicze). Czas umilą także: kabaret „Moherowe Berety” (godz. 16), „Kapela z Mostówki” (godz. 17.30), Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Konopnickiej w Zabrodziu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach (godz. 18.40).
O godz. 18.10 organizatorzy zapraszają na potańcówkę w starym stylu (miło będzie jeśli uczestnicy przebiorą się w stroje retro). Teren pałacu i park stanie się plenerowym parkietem, królowała będzie muzyka „klasyków” minionych epok i lat.
Kulminacją obchodów będzie widowisko „Tęskno mi panie” z udziałem aktorów Dominiki Ostałowskiej, Włodzimierza Dyły i Dariusza Kowalskiego oraz wybitnych muzyków. Sztuka będzie wyjątkowa i mistyczna, prezentowana w wieczornej aurze z wszechobecnym duchem Norwida i jego dziedzictwa.

XIV Mazowiecki Bieg Norwidowski: niedziela 26 września, godz. 12, pałac w Dębinkach
Dystanse: dla najmłodszych 200 m, 500 m, 1 i 2 km, dla dorosłych 5 km i 10 km. Imprezą towarzyszącą będzie marsz nordic-walking (5 km). Na uczestników będą czekać pamiątkowe medale i nagrody. 
Zapisy poprzez stronę ultimasport.pl (https://zapisy.ultimasport.pl/689). Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”.

Wystawa „Śladami Norwida”: pałac w Dębinkach
W trakcie trzydniowych obchodów w pałacu będzie można zwiedzać wystawę poplenerową „Śladami Norwida”, przygotowaną przez artystów plastyków ze stowarzyszenia FormAt. Podczas pleneru malarskiego, który odbył się 6-12 września w pałacu w Dębinkach, powstały obrazy inspirowane życiem i twórczością artysty oraz samym zespołem parkowo-pałacowym. Każdy z artystów na swój własny sposób przedstawił „pomysł na Norwida”.
 
XVII konferencja naukowa Colloquia Norwidiana – „Norwid w kulturze polskiej”: 23-26 września, pałac w Chrzęsnem). Wystąpią na niej najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy Norwida, jego życia i twórczości, m.in. prof. Józef Fert, prof. Tomasz Korpysz, prof. Edyta Chlebowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość