Uratowali Polskę i Europę (foto)

Wydarzenia

Uratowali Polskę i Europę (foto)

15.08.2016
autor: Ewa Elward
W ramach obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Mszę św. odprawiono w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym, po czym zebrani przeszli do pomnika żołnierzy zamordowanych przez Czerezwyczajkę, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. 
Oprawę nabożeństwa i uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Ks. proboszcz Eugeniusz Leda w kazaniu zwracał uwagę na duże znaczenie bitwy, nie tylko dla naszego kraju. Podkreślał również wielkie poświęcenie polskiego narodu i widoczną Bożą łaskę, towarzysząca nam w tych trudnych dniach.
– Duchowni i świeccy rozpoczęli wielką krucjatę modlitewną, a biskupi zainicjowali ogólnopolską nowennę za Ojczyznę, która miała rozpocząć się w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia, a zakończyć 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Maryi. We wszystkich kościołach Warszawy trwały nieustanne modlitwy. Cudowne objawienie Matki Bożej i jej interwencja, często wyśmiewana przez historyków czy publicystów, nie musi przesłaniać zasług wybitnych jednostek tamtego czasu – mówił, przytaczając zasłyszane od rosyjskich rannych opowieści o widzianej nad Warszawą postaci Matki Boskiej, okrywającej płaszczem miasto. Kapłan poruszył też aspekt starcia kultur, zagrożenie dla cywilizacji europejskiej, które niosła ze sobą Armia Czerwona. 
– Wojsko polskie uratowało nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed sowieckim systemem komunistycznym. Polskę zawsze nazywano przedmurzem chrześcijaństwa, chrześcijańskiej Europy. Szkoda, że dzisiaj tak nie jest. Szkoda, że Europa przestaje być chrześcijańskim kontynentem – stwierdził. – To na nas spoczywa obowiązek dbania o to, by Polska była nadal katolickim krajem, w którym przez szacunek do krwi przelanej przez naszych rodaków na przestrzeni dziejów szanuje się każde ludzkie życie. Na nas spoczywa obowiązek wychowania następnych pokoleń w wierze i tradycji patriotycznej, wpajania dzieciom miłości do kraju.
Proboszcz na zakończenie nabożeństwa udzielił błogosławieństwa władzom samorządowym, instytucjom, pozdrowił społeczność gminną i powiatową, urzędy, służby mundurowe, Związek Piłsudczyków RP, członków orkiestry. Zebrani przeszli pod pomnik, gdzie ks. Leda odmówił modlitwę za ojczyznę i poległych. Delegacje, m.in. władz, instytucji, radnych, kapłanów, wojska, Prawa i Sprawiedliwości, Związku Piłsudczyków złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się występem orkiestry, po którym wielu mieszkańców jeszcze stawało w zadumie i modlitwie przy obelisku.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czas wrócić do formy (FOTO)

Czas wrócić do formy (FOTO)

Piękna pogoda i zielone, wiosenne otoczenie sprzyjają wysiłkowi na świeżym powietrzu. We wtorek 11 maja rozpoczęły się organizowane przez Gminę Wyszków bezpłatne zajęcia rekreacyjne. Będą odbywały się przez cały maj w parku miejskim oraz na terenie siłowni przy ul. Szpitalnej.
zobacz więcej
Najpiękniejsze pisanki przedszkolaków (foto)

Najpiękniejsze pisanki przedszkolaków (foto)

Przedszkole nr 2 zaprosiło do udziału w rodzinnym konkursie "Wielkanocna pisanka". Tuż przed Wielkanocą w przedszkolu zrobiło się bardzo świątecznie i kolorowo.
zobacz więcej
Jemy zdrowo, kolorowo (foto)

Jemy zdrowo, kolorowo (foto)

- to hasło konkursu kulinarnego, zorganizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wyszkowie. W finale gminnym, który odbył się 27 marca w Zespole Szkół nr 1, zwyciężyły reprezentacje wyszkowskich szkół, Dwójki i Czwórki.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Dlaczego jesteś dla siebie okrutny?

ŻYCIE W PEŁNI: Dlaczego jesteś dla siebie okrutny?

„Za gruby. Za wrażliwy. Zbyt emocjonalny. Za bardzo nieśmiały. Za bardzo lękliwy”. Takich komunikatów od siebie do siebie generujemy całą masę, każdego dnia. Przez co możemy czekać i stać – aż schudniemy, awansujemy, dorobimy się. Możemy próbować coś zmienić, aż w końcu uda się nabrać siły, okiełznać emocje, „ogarnąć się”. Tymczasem życie ucieka przez palce, bo Ty ciągle czekasz na ten moment, kiedy przestaniesz być zbyt jakiś, za mało jakiś, za bardzo jakiś! więc… Jak długo jeszcze będziesz dla siebie okrutny? 
zobacz więcej