W ramach obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Mszę św. odprawiono w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym, po czym zebrani przeszli do pomnika żołnierzy zamordowanych przez Czerezwyczajkę, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.
Oprawę nabożeństwa i uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Ks. proboszcz Eugeniusz Leda w kazaniu zwracał uwagę na duże znaczenie bitwy, nie tylko dla naszego kraju. Podkreślał również wielkie poświęcenie polskiego narodu i widoczną Bożą łaskę, towarzysząca nam w tych trudnych dniach.
– Duchowni i świeccy rozpoczęli wielką krucjatę modlitewną, a biskupi zainicjowali ogólnopolską nowennę za Ojczyznę, która miała rozpocząć się w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia, a zakończyć 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Maryi. We wszystkich kościołach Warszawy trwały nieustanne modlitwy. Cudowne objawienie Matki Bożej i jej interwencja, często wyśmiewana przez historyków czy publicystów, nie musi przesłaniać zasług wybitnych jednostek tamtego czasu – mówił, przytaczając zasłyszane od rosyjskich rannych opowieści o widzianej nad Warszawą postaci Matki Boskiej, okrywającej płaszczem miasto. Kapłan poruszył też aspekt starcia kultur, zagrożenie dla cywilizacji europejskiej, które niosła ze sobą Armia Czerwona.
– Wojsko polskie uratowało nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed sowieckim systemem komunistycznym. Polskę zawsze nazywano przedmurzem chrześcijaństwa, chrześcijańskiej Europy. Szkoda, że dzisiaj tak nie jest. Szkoda, że Europa przestaje być chrześcijańskim kontynentem – stwierdził. – To na nas spoczywa obowiązek dbania o to, by Polska była nadal katolickim krajem, w którym przez szacunek do krwi przelanej przez naszych rodaków na przestrzeni dziejów szanuje się każde ludzkie życie. Na nas spoczywa obowiązek wychowania następnych pokoleń w wierze i tradycji patriotycznej, wpajania dzieciom miłości do kraju.
Proboszcz na zakończenie nabożeństwa udzielił błogosławieństwa władzom samorządowym, instytucjom, pozdrowił społeczność gminną i powiatową, urzędy, służby mundurowe, Związek Piłsudczyków RP, członków orkiestry. Zebrani przeszli pod pomnik, gdzie ks. Leda odmówił modlitwę za ojczyznę i poległych. Delegacje, m.in. władz, instytucji, radnych, kapłanów, wojska, Prawa i Sprawiedliwości, Związku Piłsudczyków złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się występem orkiestry, po którym wielu mieszkańców jeszcze stawało w zadumie i modlitwie przy obelisku.