Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/5301.jpg

Wydarzenia

Uprawa żyta ozimego. O czym warto pamiętać?

12.10.2018
autor: Red.
Żyto ozime ma jedną główną zaletę. A mianowicie - jego uprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe oraz cieplne. Charakterystyczną cechą żyta jest mocno rozwinięty system korzeniowy, co niewątpliwie przekłada się na zmniejszenie wymagań wodnych.

Wymagania glebowe

Żyto najczęściej uprawiane jest na najgorszych glebach. Według zaleceń doskonale rośnie na glebach kompleksu żytniego dobrego, słabego i najsłabszego (klasa IVa, IVb, V, VI), a także kompleksu zbożowo-pastewnego słabego. Plonowanie żyta na słabych glebach jest znacznie wyższe niż w przypadku innych odmian zbóż. Roślina dobrze radzi sobie na glebach kwaśnych, niekorzystne dla nie jest pH gleby poniżej 4. Regulacja odczynu glebowego w przypadku żyta jest więc bardzo ważna.

Uprawianie przedplonu

W przypadku żyta zalecane jest zastosowanie przedplonu. Świetnymi przedplonami dla tego rodzaju zboża są: rośliny strączkowe, ziemniaki wczesne i średnio wczesne, owies, a także jęczmień. Najgorszym przedplonem są zaś zboża ozime.

Więcej informacji na: choroby zbóż

Właściwe przygotowanie roli

Istotne jest właściwe przygotowanie roli pod uprawę żyta. Podstawowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest odleżenie gleby. Po orce głębokiej zaleca się, aby czas osiadania roli wynosił ok. 2 tygodnie. Po orce gleba powinna zostać zbronowana, a tuż przed siewem odpowiednio wzbogacona. W przypadku późno zebranych przedplonów można zdecydować się jedynie na talerzowanie.

Termin siewu

Siew żyta musi być przeprowadzony stosunkowo wcześnie. Jego opóźnienie może wywołać skrócenie okresu wegetacji, co w konsekwencji przyczyni się do obniżenia zimotrwałości roślin. Ten rodzaj zboża sieje się między 15 a 30 września. Gęstość siewu zależy od jakości gleby. Im lepsza gleba, tym gęstość powinna być mniejsza i odpowiednio im gorsza gleba, tym gęstość większa.

Odpowiednie nawożenie

Uprawiając żyto, możemy borykać się przede wszystkim z niedoborem azotu. Zwłaszcza, iż uprawy najczęściej lokalizowane są na glebach lekkich. Nawożenie azotem wymaga uwzględnienia czterech podstawowych warunków. Są to: jakość gleby, rodzaj przedplonu, warunki atmosferyczne oraz szacowany plon.


 

Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Przekładnia ślimakowa - rodzaje, dobór, obliczenia

Przekładnia ślimakowa - rodzaje, dobór, obliczenia

zobacz więcej
Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Studia prawnicze to wciąż znakomita droga do kariery zawodowej, gwarantująca stabilną pracę z mnóstwem wyzwań. Najlepsze przygotowanie do prawniczej aktywności zapewniają jednak te uczelnie, które podczas edukacji umiejętnie łączą teorię z praktyką, a także umożliwiają swoim studentom naukę w trybie zaocznym oraz zdalnym. Takie możliwości stwarza Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
zobacz więcej
Kryzys? Ośrodki wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych czekają

Kryzys? Ośrodki wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych czekają

To, co nas zainspirowało do tego projektu, to właśnie doświadczenie. Wielu pacjentów mówiło: Kiedy byłem dzieckiem, potrzebowałem pomocy, ale nie było nikogo, kto by tej pomocy udzielił. Dlaczego nie możemy zrobić wszystkiego, żeby zadziałać wcześniej, zidentyfikować problem, zanim on tak nabrzmieje? Stworzyć miejsce, w którym dzieci będą miały szanse uzyskać pomoc odpowiednio wcześnie i nie będą musiały mierzyć się z takimi trudnościami, z jakimi mierzyli się przez lata moi pacjenci? - mówiła dyrektor wyszkowskiego Monaru Jagoda Władoń podczas inauguracji ośrodków wsparcia. Co ważne, z pomocy mogą korzystać nie tylko dzieci i młodzież, ale też ich opiekunowie, nauczyciele oraz osoby doświadczające kryzysu psychicznego.
zobacz więcej
Motoreduktor - kluczowy element w robotyce i automatyce

Motoreduktor - kluczowy element w robotyce i automatyce

zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom