Uprawa żyta ozimego. O czym warto pamiętać?

Wydarzenia

Uprawa żyta ozimego. O czym warto pamiętać?

12.10.2018
autor: Red.
Żyto ozime ma jedną główną zaletę. A mianowicie - jego uprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe oraz cieplne. Charakterystyczną cechą żyta jest mocno rozwinięty system korzeniowy, co niewątpliwie przekłada się na zmniejszenie wymagań wodnych.

Wymagania glebowe

Żyto najczęściej uprawiane jest na najgorszych glebach. Według zaleceń doskonale rośnie na glebach kompleksu żytniego dobrego, słabego i najsłabszego (klasa IVa, IVb, V, VI), a także kompleksu zbożowo-pastewnego słabego. Plonowanie żyta na słabych glebach jest znacznie wyższe niż w przypadku innych odmian zbóż. Roślina dobrze radzi sobie na glebach kwaśnych, niekorzystne dla nie jest pH gleby poniżej 4. Regulacja odczynu glebowego w przypadku żyta jest więc bardzo ważna.

Uprawianie przedplonu

W przypadku żyta zalecane jest zastosowanie przedplonu. Świetnymi przedplonami dla tego rodzaju zboża są: rośliny strączkowe, ziemniaki wczesne i średnio wczesne, owies, a także jęczmień. Najgorszym przedplonem są zaś zboża ozime.

Więcej informacji na: choroby zbóż

Właściwe przygotowanie roli

Istotne jest właściwe przygotowanie roli pod uprawę żyta. Podstawowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest odleżenie gleby. Po orce głębokiej zaleca się, aby czas osiadania roli wynosił ok. 2 tygodnie. Po orce gleba powinna zostać zbronowana, a tuż przed siewem odpowiednio wzbogacona. W przypadku późno zebranych przedplonów można zdecydować się jedynie na talerzowanie.

Termin siewu

Siew żyta musi być przeprowadzony stosunkowo wcześnie. Jego opóźnienie może wywołać skrócenie okresu wegetacji, co w konsekwencji przyczyni się do obniżenia zimotrwałości roślin. Ten rodzaj zboża sieje się między 15 a 30 września. Gęstość siewu zależy od jakości gleby. Im lepsza gleba, tym gęstość powinna być mniejsza i odpowiednio im gorsza gleba, tym gęstość większa.

Odpowiednie nawożenie

Uprawiając żyto, możemy borykać się przede wszystkim z niedoborem azotu. Zwłaszcza, iż uprawy najczęściej lokalizowane są na glebach lekkich. Nawożenie azotem wymaga uwzględnienia czterech podstawowych warunków. Są to: jakość gleby, rodzaj przedplonu, warunki atmosferyczne oraz szacowany plon.


 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkańcy Wyszkowa mogą teraz korzystać z porad prawnych bez wychodzenia z domu

Mieszkańcy Wyszkowa mogą teraz korzystać z porad prawnych bez wychodzenia z domu

W dobie cyfryzacji coraz więcej usług przenosi się do internetu, co jest szczególnie korzystne dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Teraz również mieszkańcy Wyszkowa mają dostęp do profesjonalnych porad prawnych online, które pozwalają na szybkie i wygodne rozwiązywanie problemów prawnych bez konieczności podróżowania do większych miast.
zobacz więcej
Ostrzeżenie pogodowe! Nagłe załamanie aury

Ostrzeżenie pogodowe! Nagłe załamanie aury

zobacz więcej
Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Na poniedziałek, 28 kwietnia, Biblioteka Miejska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy malarstwo”. Tym razem miłośnicy malarstwa i jego symboliki przeniosą się w czasie o kilkadziesiąt lat, od Leonarda da Vinci do Petera Bruegela starszego.
zobacz więcej
Jak wybrać dobrego rzeczoznawcę majątkowego?

Jak wybrać dobrego rzeczoznawcę majątkowego?

Nie każda wycena jest taka sama – na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?
Wycena nieruchomości to zadanie, które wymaga nie tylko wiedzy, ale też doświadczenia, rzetelności i znajomości lokalnego rynku. Dlatego wybór odpowiedniego rzeczoznawcy majątkowego ma ogromne znaczenie – szczególnie gdy operat szacunkowy ma służyć jako dowód w sądzie, dokument dla banku lub podstawa decyzji podatkowej.
Niestety, nie każda wycena wykonana „zgodnie z przepisami” jest jednocześnie precyzyjna, zrozumiała i akceptowalna dla wszystkich stron postępowania. Aby uniknąć problemów, przedłużających się formalności i konieczności poprawiania dokumentu, warto wiedzieć, jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę majątkowego, któremu naprawdę można zaufać.

zobacz więcej