Tablica upamiętniająca gen. bryg Aleksandra Narbut-Łuczyńskiego - najwyższego rangą piłsudczyka związanego z Wyszkowem, najmłodszego generała w Polsce międzywojennej, właściciela willi Bellona w Rybienku Leśnym - została odsłonięta w niedzielę 23 października 2022 r. Inicjatorem postawienia tablicy był Związek Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie.
Uroczystość poprzedziła Msza św. w sanktuarium św. Idziego – to tu 19 października 1918 roku major I Brygady Wojska Polskiego Aleksander Łuczyński, w obecności świadków sędziego pokoju Cezarego Wojciechowskiego i dyrektora wyszkowskiego gimnazjum ks. Bronisława Lutyńskiego, wziął ślub z Natalią Józefą Leską z Ołdaków par. Gzy. Zezwolenie na ślub wydał Inspektorjat Wyszkolenia przy naczelnym Wodzu Wojsk Polskich.
O godz. 14 piłsudczycy, ich goście i mieszkańcy Wyszkowa spotkali się w Rybienku Leśnym przy ul. ppor. Antoniego Wołowskiego, przed willą Bellona, gdzie stanęła pamiątkowa tablica. Przywitał ich (m.in. ks. kapelana Zdzisława Golana, burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, przewodniczącą rady miejskiej Elżbietę Piórkowską, obecnego właściciela Bellony Tadeusza Rojka, przewodniczącego struktur powiatowych PiS Waldemara Sobczaka, piłsudczyków z Ostrowi Maz.) prezes Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Nadbużański w Wyszkowie płk związku Sylwester Raniszewski.
Pamiątkową tablicę odsłonili: burmistrz Grzegorz Nowosielski, Tadeusz Rojek, ks. Zdzisław Golan, przedstawiciele wyszkowskich piłsudczyków. Poświęcił ją ks. kapelan. Delegacje złożyły kwiaty.
Tablica (zaprojektował ją gen. zw. Konrad Wróbel, przy akceptacji piłsudczyków) wykonana jest z granitu. Po bokach są węże generalskie, a u góry dwa orły – strzelecki i legionowy oraz odznaka honorowa I Brygady Legionów „Za wierną służbę”. Sylwester Raniszewski przybliżył zebranym postać gen. Narbut-Łuczyńskiego.
***
Aleksander Łuczyński urodził się 28 lutego 1890 r. w Skierniewicach. Studiował prawo we Lwowie i filozofię w Leodium, był w Drużynach Strzeleckich. W latach 1914 – 1917 służył w Legionach Polskich, w marcu 1915 r. otrzymał stopień kapitana. W tym czasie używał pseudonimu Jerzy Narbutt.
Od sierpnia do października 1918 r. był zastępcą komendanta kursów oficerskich Polskich Sił Zbrojnych, od października do grudnia dowódcą twierdzy Modlin. Potem był organizatorem i dowódcą 34 pp. W czerwcu 1919 r. otrzymał stopień pułkownika. W 1920 roku był dowódcą XVIII Brygady Piechoty (lipiec – sierpień), walczył pod Radzyminem, otrzymał order Virtuti Militari. W kolejnych latach był dowódcą Grupy Operacyjnej, 9 Dywizji Piechoty, 2 Dywizji Piechoty Legionów. 15 sierpnia 1924 r., w wieku 34 lat, został generałem brygady. W przewrocie majowym opowiedział się po stronie Józefa Piłsudskiego.
Od czerwca 1930 r. do września 1939 r. był dowódcą Okręgu Korpusu nr V w Krakowie. W 1933 r. zmienił nazwisko rodowe z Łuczyński na Narbut-Łuczyński.
Z żoną Natalią mieli dwoje dzieci: Marytę i Wojciecha. Przyjaźnili się ze Skarżyńskimi z Rybienka. Państwo Łuczyńscy nabyli działkę w Rybienku Leśnym, naprzeciwko pałacu Skarżyńskich, na której w połowie lat 30. pobudowali willę Bellona. To była ich jedyna własność, w Krakowie mieli służbowe mieszkanie.
W Bellonie gen. Narbut-Łuczyński ostatni raz był w lipcu 1939 r., spędził tu kilkanaście dni. W kampanii wrześniowej był dowódcą etapów Armii „Kraków”, potem przedostał się na Zachód. Początkowo nie przydzielono mu stanowiska, później pracował naukowo dla potrzeb oddziałów polskich na Zachodzie.
Po wojnie nie wrócił do Polski, osiadł w USA. Dołączyła do niego żona, która okupację spędziła w Krakowie, i dzieci. Zmarł 25 lipca w New Britain w stanie Conncticut.