Upamiętnili śp. Mariana Jakubczaka (FOTO)

Wydarzenia

Upamiętnili śp. Mariana Jakubczaka (FOTO)

09.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyjątkowy charakter miały tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Rybnie. W remizie OSP odsłonięto tablicę upamiętniającą druha Mariana Jakubczaka. - Szukajmy dobra tak, jak uczył nas śp. Marian - do zgromadzonych zwrócił się ks. Adam Jabłoński, inicjator upamiętniania zmarłego wujka.
 
Niedzielne (5 maja) strażackie święto rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wojciecha w Wyszkowie. Druga część odbyła się już na terenie straży w Rybnie. 
Tablicę upamiętniającą Mariana Jakubczaka odsłonili: europoseł Jarosław Kalinowski, ks. Adam Jabłoński, sołtys Halina Nowak, prezes OSP Rybno Michał Grzeszkiewicz i najmłodsza córka Mariana Jakubczaka - Maria Jakubczak-Wygryz.
Córka Maria podziękowała ks. Adamowi Jabłońskiemu, który był pierwszym inicjatorem tablicy upamiętniającej jej tatę oraz strażakom - za przychylność: - Ojca znaliście wszyscy. Potrafił się odnaleźć w każdej sytuacji, z każdym porozmawiać. Nikim nie gardził, starał się wszystkim pomóc. W ostatnich latach życia zawsze mi przypominał: Maria, pamiętaj, że na moim pogrzebie mają być strażacy. Bardzo dziękuję druhom za tak liczbą obecność.
- Pamiętam, jak mówiło się: idź do wujka posła, idź do wujka Mariana. Obyśmy wszyscy, jak tu jesteśmy, byli takimi ludźmi, do których każdy może przyjść, a my pomożemy. Wszystko można, tylko musi być chęć pojednania. Jeden drugiemu musi rękę podać, bo sami sobie nie poradzimy. Szukajmy dobra tak, jak uczył nas śp. Marian - apelował ks. Adam. 
Marian Wiktor Jakubczak urodził się w Rybnie 26 marca 1928 r. Od wczesnych lat działał w ruchu ludowym: w Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, od 1956 r. w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, a od 1990 r. w Polskim Stronnictwie Ludowym (był w zarządzie miejsko-gminnym partii w Wyszkowie). W latach 1958 – 1975 był prezesem Powiatowego Komitetu partii w Wyszkowie, radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej województwa warszawskiego, był też radnym Powiatowej Rady Narodowej w Wyszkowie. W 1976 r. uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Ostrołęka, w 1980 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu.
Zmarł 25 lutego 2023 r., w wieku prawie 95 lat. 
O jego pracy i społecznym zaangażowaniu szeroko mówił Jarosław Kalinowski: - Śp. Marian Jakubczak to był człowiek - instytucja. Oprócz pracy dla własnej rodziny, całe życie poświęcił swojemu środowisku, miejscu pochodzenia, tej społeczności. Ale to mu nie wystarczało. Poświęcał się jako samorządowiec na poziomie powiatowym, wojewódzkim, a jako poseł - państwowym. Był inicjatorem założenia jednostki OSP w Rybnie, budowy remizy. Podobną tablicę można odsłonić na gmachu szpitala w Wyszkowie, bo był inicjatorem jego budowy. Jako poseł pracował w komisji obrony, ale też w komisji rolnictwa. Był inicjatorem wprowadzenia wreszcie w tamtych czasach ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego rolników. Dzisiaj to dla nas oczywiste, ale dzięki takim ludziom jak Marian Jakubczak stało się to faktem. Szczególnie szacunek i pamięć winni jesteśmy tym, którzy całe swoje życie udowadniali, że służba innym ludziom, sąsiadom, ale i całej naszej ojczyźnie była najważniejsza.
Dzień Strażaka to również czas na szczególne podziękowania dla ochotników. - To naprawdę wielki heroizm, coś najpiękniejszego, że zdecydowaliście się, czasem wzorem swoich rodziców, stanąć na służbie ludziom, bezinteresownie ratując ich mienie, życie, narażając własne życie i zdrowie. Nie ma nic piękniejszego. Za to jesteśmy wam winni wielki szacunek, uznanie i podziękowanie. Dziękuję za wasze zaangażowanie i pasję, jaką jest bycie strażakiem-ochotnikiem - do strażaków z Rybna zwrócił się Jarosław Kalinowski.

Dzień Strażaka to również znakomita okazja do wyróżnienia strażaków:
odznaczenia za wysługę 10 lat: Mateusz Dudzik, Mateusz Świadkowski, Krzysztof Wróbel, Paweł Karolewski, Mateusz Siatkowski
odznaczenia za wysługę 20 lat: Krzysztof Kępczyński, Jerzy Oleksiak, Mariusz Rozenek
odznaczenia za wysługę 25 lat: Andrzej Koński
odznaczenia za wysługę 30 lat: Krzysztof Polak, Wiesław Mościcki, Adam Soból
odznaczenia za wysługę 35 lat: Andrzej Sosnowski
odznaczenia za wysługę 40 lat: Janusz Siatkowski, Mieczysław Grzeszkiewicz
odznaczenia za wysługę 45 lat: Tadeusz Karolewski, Zdzisław Wróbel, Władysław Dudzik
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Adrian Staniszewski, Bartłomiej Siatkowski, Mateusz Dudzik
Srebtny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Zbigniew Grześkiewicz, Paweł Karolewski, Mateusz Świadkowski, Marcin Paweł Skoczeń, Mateusz Siatkowski, Artur Wróbel, Maricn Wróbel, Jerzy Oleksiak
Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Mariusz Rozenek, Krzysztof Kępczyński
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość