Ulica Świętojańska ma kapliczkę św. Jana Chrzciciela (FOTO)

Wydarzenia

Ulica Świętojańska ma kapliczkę św. Jana Chrzciciela (FOTO)

29.06.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Na ulicy Świętojańskiej w Wyszkowie, w niedzielę 26 czerwca, uroczyście poświęcono kapliczkę św. Jana Chrzciciela, wybudowaną staraniem mieszkańców.
 
Nazwa ulicy Świętojańskiej pochodzi od św. Jana. Warto przypomnieć, że dawniej, w pobliżu skrzyżowania ulic Świętojańskiej i Prostej, stała kapliczka św. Jana Nepomucena, ale w latach 60. została przeniesiona w pobliże ulic Białostockiej i Spokojnej. Pochodzi z drugiej połowy XVIII w. i od 2007 r. wpisana jest do rejestru zabytków.
Pierwotnie mieszkańcy osiedla rozciągającego się wzdłuż ul. Świętojańskiej chcieli wybudować kapliczkę właśnie św. Jana Nepomucena, ale - w porozumieniu z proboszczem parafii św. Idziego - postanowili jednak upamiętnić innego Jana - Jana Chrzciciela - jednego z największych świętych kościoła katolickiego (uznawanego także przez judaizm i islam). Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana - powiedział o nim Jezus.
Do św. Jana Chrzciciela ciągnęły tłumy, to on wypowiedział słynne, często cytowane słowa: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz.
Kapliczka stanęła przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Dworcowej. - Ten znak wiary na tej ulicy jest przypomnieniem, że społeczność tu żyjąca chce iść przez życie wedle Bożych wskazań. Każdy znak religijny ma nam przypominać, że w życiu codziennym chcemy kierować się również wartościami religijnymi - powiedział ks. proboszcz Zdzisław Golan na początku polowej Mszy św., którą odprawił wraz z proboszczem parafii św. Wojciecha Romanem Karasiem. 
Wcześniej przed kapliczką zamurowano akt erekcyjny, a przed odsłonięciem i poświęceniem odczytano jego treść: Kościół katolicki w szczególny sposób podkreśla wielką misję Jana Chrzciciela. 24 czerwca obchodzony jest dzień jego narodzin. Św. Jan Chrzciciel już w łonie matki natchniony był Duchem Świętym. Był prorokiem, który został posłany, aby przygotować naród wybrany na przyjście oczekiwanego od tysięcy lat Mesjasza. Popularność św. Jana Chrzciciela i jego wyjątkowa rola w dziejach odkupienia świata to fakt, że był on bezpośrednim zwiastunem Pana Jezusa. (…)
Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza tyle, co Bóg jest łaskawy. (…)
Kapliczkę wybudowano dzięki staraniom członków Społecznego Komitetu Budowy Kapliczki Świętego Jana w Wyszkowie: Rafałowi Salwinowi, Sławomirowi Wiśniewskiemu, Markowi Owsiance oraz ofiarności ks. kan. Romana Karasia, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie, właścicieli firmy Granity Skwara im. Stefana Skwary, sponsorów oraz biorących udział w zbiórce społecznej.
Kapliczkę odsłonili członkowie komitetu, księża i wicestarosta Leszek Marszał.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość