Ukazała się książka „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”

Wydarzenia

Ukazała się książka „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”

06.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Właśnie ukazała się książka naszej redakcyjnej koleżanki Elżbiety Szczuki „Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy”. To pierwsza pełna biografia Jerzego Różyckiego, zaliczanego w poczet najwybitniejszych światowych kryptologów, jednego z trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
 
Książkę wydała Oficyna Wydawnicza „Rytm”. Publikacja jest świeżutka, z drukarni wyjechała zaledwie wczoraj, 5 września. Na chwilę obecną można ją kupić tylko poprzez stronę internetową wydawnictwa rytm-wydawnictwo.pl. Oficyna zapowiada, że w połowie września książka powinna być dostępna w księgarniach internetowych i stacjonarnych.
 
Elżbieta Szczuka przedstawia obraz człowieka obdarzonego wyjątkową inteligencją, oddanego swojej pracy, ale też rodzinie. Książka zawiera unikatowe informacje, zdjęcia i dokumenty.
We wstępie autorka napisała m.in.: O dokonaniach polskich matematyków i kryptologów: Mariana Adama Rejewskiego (1905–1980), Henryka Michała Zygalskiego (1908–1978) i Jerzego Witolda Różyckiego (1909–1942), o tym, że to oni pierwsi rozszyfrowali niemiecką maszynę kodującą Enigma (dzięki temu II wojna światowa trwała krócej i zostały uratowane miliony ludzi), świat dowiedział się dopiero w latach 70. XX wieku, po 40 latach od tego wydarzenia. 
W książce tej, napisanej w hołdzie Jerzemu Różyckiemu, zawarte są unikatowe informacje, zdjęcia, dokumenty. Nie ma w niej informacji o szyfrach (można je znaleźć w innych publikacjach). Piszę o człowieku, który je łamał, o jego najbliższej rodzinie i o wielkiej miłości. „Kocham Cię, Basiu, miłością, jaką dotychczas w książkach tylko spotykałem” – wyznał ukochanej w jednym z listów.
Jakim człowiekiem prywatnie był Jerzy Różycki, najmłodszy z trójki kryptologów, człowiek, którym Polska może się szczycić?
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość