Prawie tysiąc sadzonek dębu szypułkowego 31 marca zasadzili uczniowie CEiZU „Kopernik” i ZS nr 1 w Wyszkowie. Akcję na terenie leśnictwa Nowiny przeprowadzono dzięki współpracy Starostwa Powiatowego i Nadleśnictwa Wyszków.
Co to jest „leśna lodówka” i „więźba sadzenia”? Dzięki instruktażowi przeprowadzonemu przez pracowników nadleśnictwa odpowiedź na to pytanie znają uczestnicy piątkowej akcji. „Leśna lodówka” to specjalnie przygotowany dół, w którym sadzonki mają odpowiednio zabezpieczone systemy korzeniowe i oczekują na zasadzenie, a „więźba sadzenia” to układ i odległość między sadzonkami w uprawie leśnej. Młodzież dowiedziała się również o gatunkach drzew i zwierząt zamieszkujących okolicę, gospodarce leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Wyszków, a także zdobyła informacje, jakie kierunki kształcenia na uczelniach wyższych mogą ułatwić podjęcie pracy związanej z leśnictwem i Lasami Państwowymi.
W sadzeniu lasu razem z młodzieżą uczestniczyli wicestarosta Leszek Marszał, naczelnik wydziału promocji Ewa Michalik, naczelnik wydziału środowiska Zdzisław Mikołajczyk, zastępca nadleśniczego Łukasz Łopiński, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu Piotr Ludwikowski, leśniczy Arkadiusz Wiciński, inżynier nadzoru Adam Łada oraz Ewa Ponichtera (opiekun klasy I OPW z CEZiU) i Ewa Nowak-Kowalska (opiekun klasy III TBp z ZS nr 1).
Warto wiedzieć, że uprawy leśne poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym, mającym na celu stworzenie optymalnych warunków wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych na danym terenie. Wycinka drzew dojrzałych umożliwia odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział drzew liściastych, odchodząc od monokultur. Na terenie poddanym wycince zostawia się pojedyncze drzewa, te najstarsze, najlepsze, ale także te, w których znajdują się dziuple.
Sadzenie drzew przynosi wiele korzyści ekologicznych! Musimy pamiętać, że w ten sposób walczymy ze zmianami klimatycznymi, chronimy środowisko oraz dbamy o naturalny dom zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, ptaków oraz często niezauważanych płazów, gryzoni i owadów.