Tylko maseczki

Wydarzenia

Tylko maseczki

24.02.2021
autor:
- ogłosił w środę minister zdrowia. Za nieskuteczne rząd uznaje przyłbice, czy zasłanianie ust i nosa szalikami i chustami. Dopuszczone są natomiast wszystkie rodzaje maseczek.
Nie dotyczą nas dodatkowe obostrzenia, które rząd wprowadza na terenie tylko jednego województwa, warmińsko-mazurskiego.
 
- Do tej pory mieliśmy możliwość stosować zamienniki do maseczek. Teraz chcemy zrezygnować z ich korzystania. Przyłbice mogą zostać wykorzystywane dodatkowo, do masek. Bo one zabezpieczają górną część twarzy. Ale nie mogą one zastępować maseczek, to dodatkowy element - podkreślił minister zdrowia.
Towarzysząca Adamowi Niedzielskiemu Iwona Paradowska-Stankiewicz stwierdziła, że typ maseczki ma znaczenie w kontekście przepuszczalności patogenu. Są one jednak, jej zdaniem, znacznie skuteczniejsze niż przyłbice. - Wcześniej dane dotyczące przyłbic były niepełne. Nowe odkrycie spowodowały, że pojawiły się wnioski, że przyłbice nie są wskazaną ochroną przed wirusem. To bariera mechaniczna, która zabezpiecza nasze oczy, śluzówki - tłumaczyła. - Nowe dane wskazują, że maseczki, szczególnie prawidłowo noszone, dobrze przylegające do twarzy - tak. Ale przyłbice i wszelkie inne zamienniki, które służyły do ochrony - nie - mówiła.
Czym są “inne zamienniki”? - To wszystkie szaliki, chusty - wyjaśniła.
- Dzisiejsze wyniki, ponad 12 tys. nowych zakażeń wskazują, że trzecia fala się rozpędza - na konferencji prasowej mówił Adam Niedzielski. - Warto tę sytuację analizować na poziomie regionów, jest zróżnicowana. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. Dotknięte jest również województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie. Na drugim biegunie jest województwo dolnośląskie czy łódzkie. Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. Ale mając na względzie zagrożenie, zdecydowaliśmy, że musimy się cofnąć o pół kroku, a tak naprawdę 1/16.
Chodzi o wprowadzenie obostrzeń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Tam klasy I – III przechodzą w tryb pracy zdalnej, zamknięte zostają m.in. galerie handlowe, kina, teatry i baseny.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość